×
Mobilā versija
+11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
6. janvāris, 2015
Drukāt

Izskatīta iespēja Ēģiptē notiesāto žurnālistu Gresti deportēt uz Latviju

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Lai arī Ēģiptē notiesātais Kataras telekanāla “Al Jazeera” žurnālists Pēteris Greste, visticamāk, varētu tikt deportēts uz Austrāliju, tikusi apsvērta arī iespēja žurnālistu, kurš ieguvis arī Latvijas pilsonību, deportēt uz Latviju, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Ārlietu ministrijas preses sekretārs-vēstnieks Kārlis Eihenbaums atzina, ka Grestes vecāki 18.novembrī nosūtījuši vēstuli ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam (V), kurā jautāts par Latvijas “iekšējām procedūrām, kuras varētu notikt”. “Tieslietu ministrija tās eksaminē un skatās,” norādīja Eihenbaums, piebilstot, ka Rinkēvičs atbildi uz vēstuli sniedzis decembrī.

“Tad bija arī vēl viena īsa vēstule decembrī,” sacīja Eihenbaums. “Tajā brīdī vēl nebija zināms kasācijas tiesas lēmums, kas ir pozitīvs. Joprojām ir iespējami dažādi scenāriji. Prioritāte ir tāda, ka Greste varētu doties uz Austrāliju.”

Jau ziņots, ka Grestes advokāts iesniedzis lūgumu viņu deportēt no valsts atbilstoši prezidenta Abdelfataha as Sisi parakstītajam jaunajam likumam. As Sisi novembrī parakstīja dekrētu, saskaņā ar kuru viņam ir tiesības izraidīt cietumā ieslodzītus vai tiesājamus ārvalstniekus.

Nav skaidrs, cik ilgi šis process varētu ilgt. “Šī procedūra ir izstiepta,” sacīja Grestes advokāts Mostafa Nagi. “Pēc lūguma iesniegšanas prokuratūrā tas ir jānodod apstiprināšanai ministru padomei (valdībai) un pēc tam republikas prezidentam, kurš apsvērs izraidīšanu.”

Kā ziņots, Ēģiptes kasācijas tiesa lika vēlreiz no jauna izskatīt Grestes un divu viņa kolēģu lietu. Kā ziņo “Al Jazeera”, žurnālisti paliks apcietinājumā. Pēc Grestes advokāta teiktā, lēmumu par viņu iespējamo atbrīvošanu pret drošības naudu var pieņemt vienīgi tiesa, kas izskatīs lietu no jauna.

Jau vēstīts, ka trīs “Al Jazeera” žurnālisti – Greste, Fahmijs un producents Bahers Muhameds – tika arestēti 2013.gada 29.decembrī Kairā un jūnijā notiesāti par sakariem ar aizliegto “Musulmaņu brālību” un “melīgu ziņu pārraidīšanu”. Grestem un Fahmijam tiesa piesprieda septiņu gadu cietumsodu un Muhamedam – desmit gadu cietumsodu.

Viņu notiesāšana izraisīja plašu starptautisko cilvēktiesību un preses brīvības organizāciju nosodījumu. Virkne rietumvalstu, tostarp ASV, mudinājušas Ēģiptes prezidentu Abdelfatahu as Sisi notiesātos žurnālistus apžēlot. Pēdējā laikā Ēģiptes un Kataras attiecībās iezīmējies atkusnis, kas devis cerības, ka žurnālisti varētu atgūt brīvību.

As Sisi, kas iepriekš uzsvēra, ka nejaucas Ēģiptes tiesu darbā, novembrī paziņoja, ka tiek apsvērta iespēja apžēlot trīs notiesātos “Al Jazeera” žurnālistus.

Greste oktobra beigās saņēmis Latvijas pilsoņa pasi, kura pēc viņa lūguma nodota glabāšanā ģimenei.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+