×
Mobilā versija
+7.9°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
24. augusts, 2013
Drukāt

Izskatīti vairāki “Citadeles” un “Revertas” valsts akciju pārvaldības varianti

Foto-LETAFoto-LETA

Privatizācijas aģentūras (PA) darbības izbeigšanas stratēģijā izskatīti vairāki varianti attiecībā uz AS “Citadele banka” (“Citadele”) un AS “Reverta” turpmāko pārvaldīšanu.

Informatīvajā ziņojumā par PA darbības izbeigšanas stratēģiju, ko plānots skatīt nākamnedēļ valdības komitejā, minēts, ka PA darbības izbeigšanas otrais etaps paredz turpināt “Citadeles” un “Revertas” (ja līdz tam akcijas vēl nav pārdotas) akciju pārvaldības un atsavināšanas funkcijas īstenošanu, kā arī “HipoNIA” pārvaldību, reorganizējot PA – nemainot juridisko statusu, bet mainot tās darbības mērķus un nosaukumu.

Tā kā šā gada maijā ir noslēgts līgums par “HipoNIA” kapitāla daļu iegādi un jūnijā PA kļuva par “HipoNIA” kapitāla daļu īpašnieci, paredzams, ka PA arī darbības izbeigšanas otrajā etapā nodrošinās “HipoNIA” pārvaldību saskaņā ar labas korporatīvās pārvaldības principiem un Ministra kabineta lēmumiem.

Attiecībā uz “Citadeles” un “Revertas” turpmāko pārvaldīšanu izvērtēti vairāki varianti. Viens paredz, ka Latvija iegādājas PA piederošās uzņēmumu akcijas un šo akciju turētājs būtu jaunveidojamais Valsts kapitāla daļu pārvaldības birojs. Otrs variants paredz, ka Latvija dibina jaunu kapitālsabiedrību, kas iegādājas PA piederošās akcijas uzņēmumos. Trešais variants paredz, ka PA piederošās “Citadeles” un “Revertas” akcijas tiek nodotas citai jau esošai valsts kapitālsabiedrībai. Savukārt ceturtais variants – abu uzņēmumu akcijas tiek saglabātas PA īpašumā.

Tajā pašā laikā ziņojumā norādīts, ka jebkuras liekas izmaiņas “Citadeles” un “Revertas” īpašnieku sastāvā radītu tiesvedību riskus un finansēšanas problēmas, kā arī potenciālus zaudējumus, tāpēc nav ieteicams un nav nepieciešams mainīt abu uzņēmumu īpašnieku no PA uz kādu citu institūciju vai kapitālsabiedrību, kā arī mainīt PA kapitālsabiedrības statusu.

Jau ziņots, ka šā gada janvārī PA vadītājs Ansis Spridzāns intervijā biznesa portālam “Nozare.lv” atzina, ka pēc PA darbības izbeigšanas uz aģentūras bāzes varētu radīt iestādi, kas pārvaldītu valsts kapitāla daļas atsevišķos stratēģiski svarīgos uzņēmumos.

Gada sākumā Spridzāns norādīja, ka būtu lietderīgi pēc PA pamatfunkciju nodošanas “Citadeles” un “Revertas” akcijas saglabāt PA īpašumā līdz to pārdošanai, ievērojot, ka “Reverta” ir iesaistīta vairākās tiesvedībās, kuru gala termiņš nav paredzams. Spridzāns uzskata, ka tas samazinātu prasījuma riskus pret valsti, kas varētu parādīties, ja akcijas nodotu Centrālajai pārvaldības iestādei, ko paredzēts veidot kā tiešās valsts pārvaldes iestādi.

PA īpašnieks ir Latvijas valsts, un tās 100% akciju turētājs ir Ekonomikas ministrija, bet valsts akciju turētāja pārstāvis ir ekonomikas ministrs. PA uz 2013.gada 1.jūliju pieder 84,15% akciju “Revertā” (bijusī AS “Parex banka”), 75% mīnus viena akcija “Citadelē” un 100% “HipoNIA” kapitāla daļu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+