Latvijā
Sabiedrība

Izsludinās konkursu politisko represiju upuru piemineklim Vjatlagā 0

Foto: LETA

29. aprīlī plkst 11.00, preses konferencē Latvijas Kara muzejā, biedrība “Brāļu kapu komiteja” sadarbībā ar Latvijas Aizsardzības ministriju izsludinās metu konkursu piemineklim aptuveni 2500 latviešiem – politisko represiju upuriem, portālam LA.lv pavēstīja biedrības vadītājs Eižens Upmanis.

Piemineklis tiks uzstādīts Krievijas Federācijas Kirovas apgabala Verhņekamskas rajonā, kur agrāk atradās Vjatlaga nometņu tīkls. LA.lv jau rakstīja, ka 2012. gada rudenī komitejas pārstāvji ar Latvijas vēstniecības Maskavā atbalstu apmeklēja Kirovas apgabalu un tikās ar tā gubernatoru Ņikitu Belihu, lai apzinātu vietas, kas saistītas ar latviešiem – gan represētajiem, gan karagūstekņiem –, un to piemērotību piemiņas zīmes uzstādīšanai.

Piemineklis Krievijas Federācijas Kirovas apgabala Verhņekamskas rajonā, Sozima ciemā iecerēts kā simboliska memoriāla zīme visiem šī apgabala represēto nometnēs (Vjatlagā) mirušajiem latviešu represētajiem, kuru kapa vietas nav zināmas. Šajā reģionā miruši vairāk nekā 2500 politiski represēto latviešu, kuri turp izsūtīti 1941. un 1949. gados, kā arī 1937. – 1938. gada politiski represētie bijušās Krievijas PFSR etniskie latvieši.

2008. gadā noslēgtais Latvijas Republikas un Krievijas federācijas līgums par karu un represiju upuru apbedījumu statusu paredz, ka gadījumos, kad nav iespējams noteikt represiju upuru apbedīšanas vietas vai tajās nevar iemūžināt upuru piemiņu, šim mērķim tiek atvēlēts piemērots zemes gabals iespējamo apbedījumu tuvumā. 2012. gadā, Latvijas un Krievijas pārstāvjiem apmeklējot Verhņekamskas rajonu, latviešu represēto piemiņas vietas un pieminekļa izvietošanai izvēlēta vieta Sozima ciemā. Šajā apkārtnē agrāk atradās vismaz 10 Vjatlaga nometnes un to kapsētas, kur apbedīti represijās bojā gājušie latvieši.

Žurnālisti, potenciālie metu konkursa dalībnieki un citi interesenti laipni lūgti uz pieminekļa metu konkursa izsludināšanas preses konferenci, kura notiks 29. aprīlī plkst. 11.00 Latvijas Kara muzejā – Rīgā, Smilšu ielā 20.

LA.lv