Kultūra
Kultūrpolitika

Izsludināts Lietuvas nacionālās koncertzāles arhitektūras ideju konkurss0


Taura kalns Viļņā.
Taura kalns Viļņā.
Foto: BNS/Scanpix/LETA

Viļņas pašvaldība kopā ar Lietuvas Kultūras ministriju un Starptautisko arhitektu savienību izsludinājusi starptautisku konkursu par Lietuvas nacionālās koncertzāles arhitektūras ideju.

Konkursa dalībniekiem jāprojektē pati ēka, ko iecerēts uzcelt Viļņas Taura kalnā, divas koncertzāles ar 1500-1700 un 500 vietām, mēģinājumu zāle, telpas bāriem, foajē ar skatu uz pilsētas panorāmu un telpas citām kultūras aktivitātēm.

Kā norādījusi Lietuvas Arhitektu savienības vadītāja Rūta Leitanaite, viens no svarīgākajiem arhitektu darba vērtēšanas kritērijiem būs lielās zāles akustiskā kvalitāte.

“Vērtēšanas komisijai tiks pieaicināti palīgā eksperti, vismaz viens no viņiem būs akustiķis ar pieredzi koncertzāļu veidošanā. Mērķis nav uzcelt tikai skaistu ēku kā simbolu, kurā atrastos nefunkcionējoša koncertzāle,” viņa uzsvērusi.

Konkursa darbi tiks gaidīti līdz 25.jūnijam, bet rezultātus domāts paziņot septembrī. Zāles būvdarbi varētu sākties 2021.gadā, un Lietuvas galvaspilsētas pašvaldība cer, ka tā tiks uzcelta līdz 2023.gadam, kad Viļņa svinēs 700.dzimšanas dienu.

Koncertzāle taps vietā, kur šobrīd atrodas pagājušā gadsimta vidū celtais Arodbiedrību nams. Tās projektēšanai un būvdarbiem paredzēts atvēlēt kopumā 52 miljonus eiro. Šai summā nav ierēķināti avārijas stāvoklī esošā Arodbiedrību nama nojaukšanas darbi.

Pēc Leitanaites teiktā, jaunajai ēkai nevajadzētu būt augstākai par Arodbiedrību namu. Tai paredzēti arī divi pazemes stāvi ar autostāvvietu.

“Konkurss paredzēts visiem arhitektiem – gan tiem, kuriem jau ir liela pieredze koncertzāļu projektēšanā un celtniecībā, gan tiem, kam šādas pieredzes nav, toties ir ļoti labas idejas. Tiks pirkts ne jau arhitekta vārds, bet labākā ideja,” viņa uzsvērusi

Lietuvas kultūras ministrs Mindaugs Kvietkausks norādījis, ka jaunajā koncertzālē varētu rezidēt arī Lietuvas Valsts simfoniskais orķestris un norisināties Lietuvas nacionālās filharmonijas pasākumi.

Kā pastāstījis Viļņas mērs Remiģijs Šimašus, pērn pašvaldība par sešiem miljoniem eiro atpirkusi Arodbiedrību namu no bijušajiem īpašniekiem un pēc gada gatavojas to nojaukt.

Triju labāko arhitektūras ideju autoriem paredzēts balvu fonds – attiecīgi 60 000, 40 000 un 20 000 eiro.

LA.lv