Pasaulē
Vēsture

Izsolē nonāk reta “Mēness Bībele”0

Foto: Sotheby’s

Cik jūs maksātu par Bībeli, kura pabijusi uz Mēness? Reta, miniatūra Bībele, kura ceļoja kosmiskajā raķetē Apollo 14 misijā 1971. gadā, tiek pārdota izsolē. Tās sākumcena – 50 000 dolāru.

Pārdots tiek arī cits retums, tā dēvētā karaļa Džeimsa mikroformas Bībele zelta un emaljas pamatā. Abām ir autentiskuma apliecības, vienu parakstījis Apollo 14 kosmonauts Edgars Mičels, otru – NASA informācijas zinātnieks Džons M. Stouts, Apollo Lūgšanu līgas (APL) vadītājs, kurš organizēja “Mēness vizītes” šīm un citām Bībelēm.

Niecīgā mikroformas Bībele neaizņēma ne vietu, ne arī svaru uz kosmosa kuģa. Tās 1245 lappuses ievietotas mikrofilmā, kuras izmērs ir aptuveni 4,1 kvadrātcentimetrs.

Apollo 14, kurš nolaidās uz Mēness virsmas 1971. gada 5. februārī, bija pirmā kosmiskā misija, kura nogādāja Bībeles uz Zemes pavadoņa. Pirmais, kurš to vēlējies izdarīt, esot bijis jau Apollo 1 astronauts Edvards Vaits, taču viņš to nepaspēja. Vaits nomira ugunsgrēkā raķetes palaišanas izmēģinājumā.

Kad uz Mēnesi lidoja Apollo 14, 512 Bībeles tika sasietas pakās un nogādātas uz kosmosa kuģa. Simts Bībeles atradās lunārajā modulī, 200 bija oficiāli noliktas komandmodulī, bet 212 NASA mikrobiologs Harolds Hills slepus paslēpa raķetē dažādās vietās pirms paša starta.

No visām šīm grāmatām simts kopā ar Mičelu sasniedza Mēness virsmu, taču tikai 11 no tām ir oficiālie Mičela un Stouta paraksti un no šīm 11 tikai septiņām zināms īpašnieks.

Saistītie raksti

Kad Apollo 14 atgriezās uz Zemes, Mičels “lunārās Bībeles” uzdāvināja Stoutam, kurš dažas paturēja, bet pārējās izdalīja APL biedriem. Šī iemesla dēļ pat izcēlās juridisks strīds, tā kā NASA apstrīdēja privātpersonu īpašumtiesības uz Bībelēm. Tikai 2017. gada pavasarī tiesvedība izbeidzās.

Izsole notiek elektroniski un noslēgsies 26. jūlijā. 2012. gadā viena no “lunārajām Bībelēm” pārdota par nedaudz vairāk kā 56 000 dolāriem.

LA.lv