×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
23. maijs, 2017
Drukāt

Izsolē nonāk retums: piemirsta Jūlija Federa glezna (1)

Galerijas "Birkenfelds" foto.Galerijas "Birkenfelds" foto.

Jūlija Federa glezna "Fiolentas rags pie Georgija klostera Krimā" šobrīd un reprodukcija žurnālā "Ņiva" 1909. gadā.

Galerija “Birkenfelds” izsolē izlikusi Jūlija Federa (1838-1909) gleznu “Fiolentas rags pie Georgija klostera Krimā”. Kā LA.lv pastāstīja galerijas pārstāvis Toms Zvirbulis, glezna daudzus gadus bijusi vienas ģimenes kolekcijā un nav tikusi izstādīta.

Zvirbulis norādīja, ka glezna nav bijusi pazudusi klasiskā nozīmē, taču tā ilgus gadus nav bijusi publiski apskatāma, jo ģimene gleznu nopirkusi no paša mākslinieka un kopš tā laika darbs arī glabājies privātā kolekcijā.

Stājglezniecības restauratore Dzintra Temerova aģentūrai LETA apstiprinājusi, ka glezna ir autentiska. Šobrīd tā ir atributēta un restaurēta. Pirms restaurācijas glezna bija stipri nodzeltējusi, lakas slānis bija novecojis, audums – vietām ielocīts un tajā arī neliels plīsums, taču kopumā, ņemot vērā gleznas vecumu tās pirms restaurācijas, glezna bija labā stāvoklī, teica Temerova.

Glezna nonāca galerijas rīcībā šī gada pavasarī, kad pašreizējie īpašnieki nolēmuši to pārdot izsolē. Veicot gleznas novērtēšanu, galerijas pārstāvji atklāja, ka tās atrašanās vieta līdz šim brīdim ir bijusi nezināma, par ko liecina 1956. gadā izdotā monogrāfijā “Jūlijs Feders”. Tās autori bija izmantojuši attēlu no 1909. gada žurnāla “Ņiva”, kurā publicēts raksts, pieminot Federa miršanas dienu.

Toms Zvirbulis pastāstīja, ka Jūlija Federa gleznas izsolēs nonāk reti un mēdz sasniegt augstu pārdošanas cenu; rekords esot 100 000 eiro. Gleznu “Fiolentas rags pie Georgija klostera Krimā” galerija “Birkenfelds” izsolīs tiešsaistē 25. maijā, sākuma cena – 28 000 eiro.

Galerijas pārstāvis arī sacīja, ka šis Federa darbs tādējādi ir ne tikai labs papildinājums jau zināmo gleznu sarakstam, gan arī ieguvums sabiedrībai, ja jaunais īpašnieks nolems to izstādīt.

Jūlijs Feders ir viens no spilgtākajiem ainavas žanra pārstāvjiem Latvijā. Vairums zināmo Federa darbu atrodas Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, viena ainava Tukuma mākslas muzejā. Vairāki darbi ir Krievijas muzejos, kā arī privātkolekcijās. Federa ainavas tikušas pastāvīgi eksponētas retrospektīvajās izstādēs Latvijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+