×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
25. jūlijs, 2016
Drukāt

Izspraucoties cauri jumtam, Botāniskajā dārzā uzzied agave

Foto - Botāniskais dārzsFoto - Botāniskais dārzs

Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā izplaukusi agave, kuras ziedkāta augšana vairāku metru garumā cauri jumtā speciāli ierīkotai atverei un pumpuru attīstība bija vērojama jau kopš marta beigām.

Botāniskā dārza pārstāvji norāda – pavasaris iesākās ar 20 gadus gaidītu brīnumu: siltumnīcā, kur aug dažādi tuksnešu un citu sausu vietu augi, vienai no agavēm rozetes centrā sāka veidoties ziedkāts. Tas aug acīmredzami – sākumā aptuveni 9 centimetrus diennaktī, pāris nedēļu laikā sasniedzot siltumnīcas jumtu. Tajā ir izgrieza caurumu, lai nekas netraucētu ziedkāta stiepšanos un agave varētu arī uzziedēt. Pret debesīm tiecās zaļš, brangs un dzīvīgs ziedkāts, kas, izaudzis apmēram 3 metrus garumā, sāka veidot ziedkopu. Ziedu veidošanās procesā pagāja pāris mēneši, līdz beidzot agaves pumpuri sāka atvērties.

Savvaļā šaurlapu agave aug Centrālamerikā – no Kostarikas līdz pat Meksikas ziemeļaustrumiem. Tā ir sastopama gan tropiskās savannās, gan sausos ērkšķainos tropu mežos, vai arī kalnainos apvidos līdz pat 1500 metriem virs jūras līmeņa. Pats augs var būt nedaudz augstāks par metru, bet tā šaurās lapas ir aptuveni 60 centimetrus garas. Lapas ir zaļas ar krēmbaltu apmali. Dzimtenē agave uzzied reizi mūžā, sasniedzot apmēram 10  gadu vecumu. Tas notiek pavasarī: vispirms 2-3 metru garumā izaug ziedkāts, bet tad tā galā izplaukst zaļganbalti, apmēram piecus centimetrus lieli ziedi. Pēc noziedēšanas augs pamazām atmirst, bet no tā saknēm blakus vecajai rozetei veidojas sāndzinumi, kas pārtop jaunās lapu rozetēs. Šaurlapu agave ir ne vien dekoratīva, bet arī saimnieciski nozīmīga: no lapu šķiedrām vij virves, bet to mīkstumu izmanto ziepju gatavošanā. No agaves iegūst saldu sīrupu, ko izmanto pārtikā, kā arī tā ir tekilas izejviela.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +18
Alūksne +16.3
Daugavpils +18.4
Saldus +16
Liepāja +18.9
Jelgava +17
Ventspils +19.7
Limbaži +18
Madona +16
Rēzekne +17
Draugiem Facebook Twitter Google+