×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
16. jūnijs, 2014
Drukāt

Izstādē aicina iepazīt Rīgu piecu gadsimtu mākslinieku darbos

Publicitātes foto; glezna no Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja krājuma.Publicitātes foto; glezna no Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja krājuma.

1934. gadā tapusī Pētera Miezīša glezna "Rīgas Centrāltirgus".

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā apmeklētājiem durvis vērusi izstāde “Mākslinieki Rīgai. No Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja kolekcijām”, pavēstīja muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ingrīda Lukašēviča.

Rīga māksliniekus valdzinājusi visos laikos. To savos darbos attēlojuši gan vietējie mākslinieki, gan Rīgas viesi. Izstādes kuratore Zigrīda Ciematniece norāda: “Izstāde ir kā papildinājums muzeja ekspozīcijā aplūkojamajām gleznām un priekšmetiem. Izsekojot to stāstiem, apmeklētājs iepazīst Rīgu – celtu, postītu, atkal celtu no jauna un vienmēr mīlētu.”

Ingrīda Lukašēviča stāsta, ka Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja gleznu kolekcijā ir ap 600 gleznu, bet tikai nelielā to daļā attēlota Rīga. “Izstādē eksponētie mākslas darbi ļauj ieraudzīt Rīgas mainību un pastāvību cauri laikiem dažādu mākslinieku skatījumā. Rīgu 17. gadsimtā atspoguļo nezināma autora romantiska Rīgas panorāma, gleznota 19. gadsimtā. Rīgas panorāmu, Reiterna namu, Dannenšterna namu, Melngalvju namu, Pulvertorni – Rīgu pāri laikiem varam vērot arī Ulriha Boitmana 19. gadsimta nogalē tapušajās gleznās,” pauda muzeja speciāliste.

Muzeja mākslas darbu kolekcija, veltīta Rīgai, strauji papildinājās 20. gadsimta vidū un otrajā pusē, tādēļ izstādē aplūkojami Anša Cīruļa, Nikolaja Kūlaiņa, Indriķa Zeberiņa, Pētera Miezīša, Miervalža Ķemera, Alberta Osīša, Aleksandra Zviedra, Andreja Rozenberga, Altera Ritova darbi. 21. gadsimta Rīgu attēlo jaunākās paaudzes mākslinieki.

Līdz ar gleznām izstādīti arī dažādi Rīgas suvenīri ceļotājiem, piemiņas lietas no īpašiem pilsētas dzīves notikumiem. Izstādē redzams, ka jau 19. gadsimtā tika lietots vēstuļu papīrs ar Rīgas skatiem, tāpat Rīgas Mūzikas biedrības goda biedra karti rotāja Rīgas panorāma, bet jau 1860. gadā pilsētas viesi kā suvenīru varēja iegādāties K.G. Hesa litogrāfiju “Roze no Rīgas”.

Kad 1901. gadā Rīga ar vērienu svinēja pilsētas 700 gadu jubileju, plašs bija arī tai veltīto piemiņas lietu klāsts, kas koncentrēti ieskicēts arī izstādes ekspozīcijā.

Apskatot dažādās 20. gadsimta desmitgadēs radītos priekšmetus ar Rīgas tematiku, jūtama laikmetu un stilistikas mainība. Smaržu komplekts un konfekšu kastes “Rīga”, trauciņi, blociņi, skatu kartes un citi priekšmeti, Rīgas baznīcas, torņu gaiļi, namu jumti un Rīgas simboli iemūžināti uz mākslinieču Ilgas Dreiblates, Mirdzas Janužas, Mildas Brutānes, Natālijas Laminskas apgleznotajiem porcelāna traukiem – servīzēm, vāzēm un dekoratīviem šķīvjiem.

Izstādi grezno arī kombinātā “Somdaris” 1970. gados darinātie portmoneji, bloknotu vāciņi, naudas un briļļu maki ar Rīgas attēliem, kas jau desmitiem gadu ir bijis gan klasisks suvenīrs Rīgas viesiem, gan noderīgs priekšmets pašu cilvēkiem. Savukārt glāzes ar Rīgas skatiem, ražotas rūpnīcā “Latvijas stikls” 1980. gados, iespējams, atsauks atmiņā pagājušo laiku.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+