×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
17. marts, 2015
Drukāt

Izstādē “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā” varēs iepazīt 78 mākslinieku darbus

Publicitātes fotoPublicitātes foto

No 20. marta līdz 15. aprīlim Rīgas Sv. Pētera baznīcā būs apskatāma izstāde “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā”, portālam LA.lv pastāstīja Sv. Pētera baznīcas direktore Una Jansone.

Jansone norāda, ka ideja par šādas balvas nepieciešamību dzimusi jau pirms vairākiem gadiem Krāslavas glezniecības plenērā mākslinieku Jāzepa Pīgožņa un Jāņa Anmaņa sarunā, bet aktualizējusies pērn, kad tika atklāta nu jau aizsaulē aizgājušā izcilā latviešu ainavista J. Pīgožņa gleznu izstāde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Lai veicinātu mākslinieku interesi glezniecībā atveidot Latvijas dabu un izceltu Latvijas ainavu glezniecības nozīmi Latvijas mūsdienu mākslā, Rīgas dome un Preiļu novada dome sadarbībā ar Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienību, Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju, Latvijas Zinātņu akadēmiju, Latvijas Mākslas akadēmiju un LBJMFA Jāņa Anmaņa Jauno talantu atbalsta fondu ir nodibinājuši Jāzepa Pīgožņa balvu Latvijas ainavu glezniecībā.

Preiļu novada dome nodrošina šīs apjomīgās un kultūrvēsturiski nozīmīgās izstādes laureātam īpašu dārgmetālu medaļu (autors – Jānis Strupulis), Zelta diplomu un naudas balvu, kā arī Dalībnieku diplomu pasniegšanu. Izstādes dalībniekiem tiks piešķirtas arī vairākas balvas īpašās nominācijās, tostarp A/S “Lauku Avīze” speciālbalva.

Izstādes rīkotāji norāda, ka mākslinieku atsaucība bijusi necerēti liela, un žūrēšanai iesniegti 229 darbi. Žūrijas komisijas, kuras sastāvā bija mākslas zinātniece Ingrīda Burāne, RD IKSK priekšsēdētāja Eiženija Aldermane, Preiļu novada muzeja galvenā māksliniece Silvija Berezovska, mākslinieki Jānis Anmanis, Jānis Dukāts, Jānis Streičs, Jānis Strupulis un Osvalds Zvejsalnieks, uzdevums nebija viegls. Ilga žūrijas komisijas darba rezultātā izstādei tika atlasītas 78 autoru 108 gleznas.

“Vēsturiskajās Rīgas Sv. Pētera baznīcas velvēs skatītāji varēs vērot labākos no labākajiem 21. gadsimta latviešu mākslinieku darbiem – mūsu skaistās zemes ainavas un atcerēties rakstnieka (un arī gleznotāja) J. Jaunsudrabiņa teiktos vārdus: “Turi Latviju dziļi ieslēgtu savā sirdī. Turi to kā lielāko dārgumu, ko nedrīkst pazaudēt. Jo zaudējis Latviju, tu zudīsi pats.” Lai šie pravietiskie vārdi ir kā ceļa maize izstādei, Jāzepa Pīgožņa balvai, visai mūsu ainavu glezniecībai, tās radītājiem, katram skatītājam šodien un nākamībā,” uzsver Una Jansone.

Jāzeps Pīgoznis (1934-2014) ir viens no izcilākajiem Latvijas ainavu gleznotājiem, kura darbi atspoguļo Latvijas dabas ziemeļniecisko krāšņumu un daudzveidību visos gadalaikos. Savos darbos tiecas pēc vispārināta dabas tēla atklāsmes reālistiski tvertās ainavās un mazpilsētu skatos. Katra glezna ir pati pilnība, kurā rezumējas harmonija un latviskā mentalitāte.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+