×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
20. novembris, 2013
Drukāt

Izstāde „Kailums” Mūkusalas Mākslas salonā

Publicitētes fotoPublicitētes foto

No 10. oktobra līdz 30. novembrim Mūkusalas Mākslas salona Lielajā un Mazajā zālē skatāma izstāde „Kailums” – hronoloģisks skatījums uz kaila ķermeņa attēlojumu jeb akta žanru mākslā no 20. gs. sākuma līdz mūsdienām.
Kails cilvēks ir cilvēks bez drēbēm. Akts ir mākslas forma, kurš ilgstoši bijis stabils Rietumu mākslas žanrs ar savām tradīcijām un ikonogrāfiju.  Tēlu sistēmu balstot antīkajā mitoloģijā vai Bībeles sižetos, kailas sievietes atveids vizuālajā mākslā ilgstoši dominēja kā maskulīnā skatītāja vizuālās baudas avots. 20. gs. laikā akts ir gan nostiprinājies kā stabils salonmākslas žanrs, gan piedzīvojis dekonstrukciju feminisma un citu kritisko teoriju iespaidā. Izstādē „Kailums” iespējams izsekot akta modifikācijām sākot ar klasiskiem žanra paraugiem 20. gs. sākumā un beidzot ar postmodernām spēlēm ar mākslas vēstures piemēriem, atsaucēm uz vizuālo kultūru un kailuma kā mākslinieka apzināti izmantotu līdzekli ideju atspoguļošanā jau bez akta žanra tradicionālās retorikas.
Ekspozīcija nosacīti sadalīta trīs daļās – 20. gs. sākuma posms, kurā redzami latviešu mākslas vecmeistaru gleznoti akti – Jaņa Rozentāla, Jāņa Valtera, Kārļa Brencēna, Konrāda Ubāna, Valdemāra Tones u.c. darbi.
20. gs. vidus- 50. – 80. gadu laiks, kuru pārstāv Biruta Baumane, Boriss Bērziņš, Felicita Pauļuka, Edvīns Kalnenieks, Pēteris Postažs u.c.
21. gs sākuma laikmetīgās mākslas akts, kuru veidojuši Leonards Laganovskis, Helēna Heinrihsone, Vilnis Zābers, Rudīte Dreimane, Oļegs Kuļiks, Vladimirs Glušenkovs, Ivars Poikāns, Otto Zitmanis u.c.
Izstādē „Kailums” no Mūkusalas Mākslas salona kolekcijas var iepazīties ar vairāk kā 50 autoru darbiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+