Foto – LETA

Izstāde Latvijas grafikas simtgadei – “Grafika-S”
 0

Rīgas Mākslas telpā līdz 6. martam skatāma Latvijas grafikas simtgadei veltītā izstāde “Grafika-S”. Šī izstāde ir lielākais grafikai veltītais notikums Latvijā pēdējo 20 gadu laikā. Tajā apskatāmi vairāk nekā 50 Latvijas mākslinieku jaunākie darbi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

“Gribējās, lai tā nav tikai grafiku izstāde tādā vecmodīgā izpratnē, kad piedalās tikai tie, kas strādā grafikas tehnikās. Gribējās, lai grafikas tehnikas uztvertu kā daļu no laikmetīgās mākslas,” saka izstādes kuratore un mākslas zinātniece Inga Šteimane. 50 mākslinieki, kuru darbi tika izvēlēti konkursa kārtā, ir ļoti dažādi. Katram ir savs rokraksts, idejas un tehniskie risinājumi, kas pārkāpj jebkādas robežas un iesīkstējušos priekšstatus par grafikas iespējām. Izstādē var aplūkot tādus darbus kā zīmējumu ar pirkstu uz noputējuša loga līdz filigrānam portretam. Vēl ir darbi no multiplikācijas tēlu zīmējumiem ar krītu uz tāfeles imitācijas līdz pat animācijai vai milzu sērkociņkastei ar Vairas Vīķes-Freibergas balsi. Ir arī darbi kā smalki izzīmētas marmora imitācijas, abstrakti grāmatu vāku dizaini. Izstādē aplūkojama Latvijas grafikas dažādība. Arī grafikas mākslā visu laiku nāk klāt jauni tehniskie paņēmieni, ko mākslinieki izmanto savos darbos. Ilmārs Šlāpins par izstādi saka: “Izstāde “Grafika-S” atklāj aizraujošu sarunu par grafikas diskursu mūsdienu mākslā.”

Izstāde “Grafika-S” atgādina arī zīmīgu simtgadi – jo tieši 1914. gadā Rīgā notika pirmā latviešu mākslinieku grafisko darbu izstāde.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī izstādes nosaukumā tās veidotāji vēlējās ietvert kaut ko plašu. “Nosaukums norāda, ka izstādē ir grafika un vēl kaut kas, jo klasiski vārdu lieto vienskaitlī, bet “S” iemieso to papildinājumu, ko dod laikmetīgās mākslas vide. Izstāde veido sarunu par grafikas diskursu mūsdienu mākslā. Sarunas priekšnoteikumi ir bagātā grafikas vēsture Latvijā, spēcīgā grafikas skola Latvijas Mākslas akadēmijā un laikmetīgās mākslas vide, kuras sociāli vērstajos uztveres, eksperimentu, kritikas un līdzdalības modeļos iekļaujas grafikas tradīcija un skola. Izstāde parādīs arī Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas katedras pedagogus – māksliniekus,” tā I. Šteimane.

Izstādes dalībnieku vidū ir Ilmārs Blumbergs, Gunārs Krollis, Guntars Sietiņš, Kristaps Ģelzis, Aivars Sprūdžs, Māris Bišofs, Valdis Villerušs, Māris Subačs, Atis Ieviņš, Tatjana Krivenkova, Pēteris Džigurs, Leonards Laganovskis un citi. Būs arī daudz jaunu talantu, kuri strādā gan grafikas tehnikās, gan konceptuāli – Elīna Alka, Ernests Kļaviņš, Arturs Virtmanis, Dārta Hofmane, Klāvs Upaciers, Paulis Liepa, Maija Kurševa, Liena Bondare, Inga Ģibiete, Reinis Pētersons, Baiba Kalniņa un citi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.