Kultūra
Literatūra

Izstādē par reformāciju – gan māksla, gan grāmatas 16

Publicitātes attēls

Atzīmējot 500 gadus kopš reformācijas sākuma un apcerot agrīnā luterisma būtisko ietekmi uz latviešu valodu un kultūru, no 1. novembra Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 1. stāva ātrijā un izstāžu zālē būs aplūkojama izstāde “Luters. Pagrieziens”, LA.lv pavēstīja LNB komunikāciju speciālists Augusts Zilberts.

Izstāde, kuru LNB rīko sadarbībā ar Strasbūras Nacionālo un universitātes bibliotēku (SNUB) un Virtembergas Zemes bibliotēku (VZB) Štutgartē ļaus Rīgai un Latvijai valsts simtgades programmas ietvaros iekļauties starptautiskajā Martina Lutera un reformācijas piecsimtgades atcerē.

“Martina Lutera (1483–1546) 1517. gadā Vitenbergā publiskotās 95 tēzes un to aizsāktā reformācija pārveidoja Eiropu. Lutera idejas izmainīja ne tikai cilvēka un Dieva attiecības, bet arī laicīgo dzīvi, radot pasauli, kurā grēkam ir mazāka nozīme nekā žēlastībai, bet vārdam – būtiskāka vērtība nekā tradīcijai,” norāda rīkotāji.

Luteriskais spēcīgi ietekmēja arī Livonijas (šodienas Latvijas un Igaunijas) kultūru, veicinot latviešu un igauņu rakstu valodu un tekstu kultūru rašanos pirmajās reformācijas desmitgadēs un ietekmējot turpmāko attīstību vairāku gadsimtu garumā.

Saistītie raksti

Izstāde veidota kā stāsts par Luteru, viņa mācību un to, kā reformu kustība 16. gs. sākumā izplatījās Eiropā, salīdzinoši ātri sasniedzot gan Strasbūru Elzasā, gan Rīgu Livonijā. Izstāde iepazīstinās ar dievbijību Eiropā un Reinas ielejā pirms reformācijas, rādot unikālus viduslaiku sakrālās mākslas darbus un kulta priekšmetus.

Savukārt par Lutera personību un reformācijas sākumu Vitenbergā 1517. gadā stāstīts ar šīs kustības galvenā medija – iespiestās grāmatas – palīdzību. Būtiska vieta izstādē ierādīta stāstam par pirmajiem rakstītajiem un iespiestajiem tekstiem latviešu valodā, kas tapuši Lutera mācības ietekmē. Vienlaikus izstādē būs redzamas 16. gadsimta 20. gados iespiestās, Rīgai domātās grāmatas, kuras parāda, cik šī laikmeta kontekstā ātri Lutera vēsts sasniedza rietumu kristīgās Eiropas perifēriju – Livoniju.

Izstādē būs redzami gan mākslas objekti – katoļu baznīcas kulta priekšmeti, gan grāmatas.

Papildinoši izdots arī apjomīgs un krāšņs izstādes katalogs.

LA.lv