×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
25. novembris, 2014
Drukāt

Izstādīs 200 krāšņas jostas un tikpat pinumu

Publicitātes fotoPublicitātes foto

No 26. novembra līdz 18. decembrim izstādē “Jostas un pinumi” Rīgā, VEF Kultūras pilī, vienkopus būs skatāmas 230 jostas no dažādiem Latvijas novadiem – Lielvārdes, Zemgales un Alsungas rakstainās jostas, Vidzemes skaistās un toņu niansēm bagātās ziedainās jostas, kā arī pītās un celotās jostas, portālam LA.lv pastāstīja Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) komunikāciju speciāliste Inga Bika.

Ekspozīciju papildinās ap 200 klūdziņu, egļu sakņu, meldru, kalmju un salmu pinumi.

Jostu veidi atausti gan pēc muzeju, gan dažādu izdevumu krājuma. Dažās no jostām ir autoru versijas no melnbaltiem izdevumiem, bet veiksmīgā krāsu saskaņa sniedz priekšstatu par to kādas, iespējams, šīs jostas ir bijušas.

Izstādē būs eksponēta arī Kaldabruņas jeb Krievānu Māras josta, ko veido 52 raksta elementi un kurā redzamas 36 ugunskrusta modifikācijas.

Austo jostu un pinumu ekspozīciju papildinās arī vairākas ādas jostas, kuru darināšanā izmantotas pinumu tehnikas un raksti.

Pinumu ekspozīciju veidos arī grozi, tīnes, paplātes un mūsdienās tik populārie piknika grozi dažādos toņos un formās. Arī pinumu izmēri ir dažādi – no pavisam nelielas plaukstas lieluma egļu saknīšu cibiņas līdz metru augstai veļas tīnei.

“Izstādes darbu vienojošais elements būs pats tapšanas process – jostas ir pītas, audums arī zināmā veidā ir diegu pinums, līdzīgi top arī pītās lietas no klūgām, saknītēm un meldriem. Arī ādas jostu darināšanā un rotāšana izmanto dažādu materiāla pinumus vai pītas dekoratīvas joslas,” stāsta izstādes kuratore, LLNKC tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena.

Izstādes mākslinieks – Mārtiņš Heimrāts.

Izstādes atklāšanā 26. novembrī plkst. 17 būs iespēja tikties ar izstādes dalībniekiem, Tautas lietišķās mākslas studijām “Klūga” (Daugavpils) un “Pūpoli” (Višķi). Notiks pinumu materiālu sagatavošana un amata prasmju demonstrējumi.

13. decembrī no plkst. 12 līdz 15 ikviens aicināts uz meistarklasēm VEF Kultūras pilī. Gaidāma tikšanās ar meistari Mudīti Pētersoni no Alūksnes, puzuru meistari un audēju Ausmu Spalviņu no Jelgavas un Tautas lietišķās mākslas studiju “Klūga” (Daugavpils) un “Pūpoli” (Višķi) meistariem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+