×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
22. februāris, 2014
Drukāt

Iztikas minimumu vairs neaprēķinās, jo “grozs” morāli novecojis (5)

Foto - Fotolia.comFoto - Fotolia.com

Composition with vegetables and fruits in wicker basket isolated on white

Centrālā statistikas pārvalde (CSP) vairs neaprēķinās iztikas minimuma rādītāju.

CSP sabiedrisko attiecību speciāliste Sanda Rieksta aģentūru LETA informēja, ka 2014.gada valsts statistiskās informācijas programmā šāds rādītājs vairs nav iekļauts. Iztikas minimuma groza saturs, kas tika izveidots 1991.gadā, ir morāli novecojis un neatbilst šodienas situācijai, skaidroja CSP pārstāve.

Pērn decembrī valdība izskatīja priekšlikumus sociālās drošības sistēmas pilnveidošanai, kurā viens no primārajiem uzdevumiem ir noteikt jaunu minimālā nodrošinājuma līmeni. Jauna minimālā nodrošinājuma līmeņa noteikšana būs atskaites punkts atbalsta un politikas plānošanā Latvijas iedzīvotājiem. Patlaban Labklājības ministrija gatavo koncepciju par jauno minimālo ienākumu līmeni, ko noteikt valsts mērogā, un šo minimālo ienākumu līmeni plānots balstīt uz CSP aprēķināto nabadzības riska slieksni, informēja CSP pārstāve.

Nabadzības riska slieksnis ir līdzīgā apmērā kā iztikas minimums, tāpēc Labklājības ministrijas speciālisti uzskatot, ka nabadzības riska slieksnis būtu vispiemērotākais aizvietotājs iztikas minimumam. Valdība uzdevusi Labklājības ministrijai līdz aprīļa beigām iesniegt koncepcijas projektu minimālā nodrošinājuma līmeņa noteikšanai, informēja Rieksta.

Jau ziņots, ka pilna iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu groza saturs tika apstiprināts ar Ministru padomes vairāk nekā 20 gadus senu – 1991.gada aprīļa – lēmumu.

Līdz šim CSP ik mēnesi aprēķināja groza vērtību atbilstoši iekļauto preču un pakalpojumu cenu pārmaiņām. Iztikas minimumu aprēķināja vidēji vienam Latvijas iedzīvotājam, nedalot iedzīvotājus pēc dzimuma, vecuma vai teritorijas.

Pilna iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu grozā no pārtikas precēm bija iekļauta maize, graudaugu un konditorejas izstrādājumi, gaļa un tās produkti, zivis un to produkti, piens un tā produkti, olas, eļļa, tauki, augļi, ogas, dārzeņi, cukurs, medus un citi saldumi, kā arī bezalkoholiskie dzērieni.

No nepārtikas precēm grozā bija iekļauts vīriešu, sieviešu un bērnu apģērbs, apavi, mājokļa uzturēšanas un remonta materiāli, sadzīves tehnika, pārējās elektropreces, personīgās lietas, mēbeles, tekstilmateriāli dzīvoklim, trauki un virtuves piederumi, dārza inventārs, mazgāšanās līdzekļi, transportlīdzekļu iegāde, kosmētikas un higiēnas preces, individuālie aksesuāri, medikamenti, rakstāmlietas, avīzes, žurnāli, grāmatas, atpūtas un sporta inventārs, kā arī rotaļlietas.

Pilna iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu grozā bija iekļauta arī apģērbu šūšana, apavu remonts, īre, elektrības un apkures maksājumi, mājsaimniecības pakalpojumi, komunālie pakalpojumi, pasta un sakaru pakalpojumi, sabiedriskā transporta izmaksas, sadzīves, kultūras un pārējie pakalpojumi.

Iztikas minimuma patēriņa grozā nebija iekļauti alkoholiskie dzērieni, tabakas izstrādājumi un luksusa preces.

Pēdējais iztikas minimuma rādītājs aprēķināts par 2013.decembri, kad šis rādītājs bija 252,19 eiro.

2013.gadā kopumā viena iedzīvotāja pilna iztikas minimuma preču un pakalpojumu groza vērtība bija 253 eiro, 2012.gadā – 250 eiro, 2011.gadā – 246 eiro, 2010.gadā – 236 eiro, 2009.gadā – 239 eiro, liecina CSP dati.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Iztikas minimums- bez datora, bez mobilā telefona, vienu ziepju gabalu uz pusgadu, bez siltā ūdens, nerunājot par automašīnu un degvielu, arī visiem apdrošināšanas izdevumiem, kas manā lauku sētā jau sanāk uz Ls 500 gadā! Minimums, tas ir dzīvot zemnīcā, sveces gaismā, tad arī varbūt var iztikt.

  2. nu un šodien cik būtu tas grozs vērtīgs? pateikšu – no minimālās algas atņem nodokļus vēl atņem īri,elektrību,gāzi = ~ 90 – 110 eiro. no tiem atkal skolas vai bērnu dārza maksājumi vai pirkumi un cik paliek iztikas grozam? ja ir 2 pelnītāji tad nedaudz vairāk,bet ja vientulā māte ar 2 bērniem….rēķiniet nu,jo laba māte savus bērnu pati audzinās,paēdinās. KĀDĒL 1 MENESI NEPAMĒĢINĀT MINISTRIEM AR MINIMĀLO ALGU UN BEZ LIELĀM ĒRTĪBĀM IZTIKT?! tad kāds var būt saprastu = ko nozīmē mazpilsētās vai novados izdzīvot ar ko tik mazu. tad nebrīnītos viņi visi ka daudzi izbēg no Latvijas jo GRIB DZĪVOT NEVIS VILKT DZĪVĪBAS

  3. Ļoti smags uzdevums LM… Nemaz nebrīnīšos, ja jauno kritēriju izstrāde tiks atlikta un atlikta! Jo tad, rēķinot pēc jaunās formulas, varētu izrādīties, ka lielākā daļa ir nabagi.

  4. Valstī labklājība ir tiktāl kāpusi, ka nodarbināt ierēdņus ar pavalstniekam nepieciešamo apakšbikšu vai maizes šķēļu skaita rēķināšanu būtu kauna lieta; tādēļ turpmāk iztiksim ar DZEJNIEKA VĀRDIEM – No katra pēc spējām un katram pēc vajadzības …

  5. Ne jau tur tā vaina , bet tad jau lielākā daļa pensionāri ,arī tie kuriem ietur ienākuma nodokli no pensijas , būtu zem iztikas minimuma !!! Kā tad mēs izskatīsimies Eiropas gaiteņos ???Kā tad ar veiksmes stāstu ???

Draugiem Facebook Twitter Google+