Mobilā versija
-2.1°C
Tenis, Dravis
Otrdiena, 17. janvāris, 2017
10. septembris, 2014
Drukāt

Lai jumts būtu izturīgs un ar garu mūžu

Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš

Katrs nama saimnieks vēlas modernu, ekonomisku, izskatīgu un izturīgu jumta klājumu. Tiesa, prestiži un ilgmūžīgi segumu materiāli nav vislētākie.

Jumtu mēdz dēvēt par ēkas piekto fasādi, jo tam ir stratēģiska nozīme visas ēkas konstrukcijas ilgmūžībā. Tāpēc jānodrošina, lai jumts kalpotu ilgi un kvalitatīvi. Bet pirms tā uzklāšanas svarīgi izvērtēt, kurš segums ēkas konstrukcijai būs atbilstošākais un piemērots konkrētiem apstākļiem, tāpat, protams, izvēli nosaka katra saimnieka gaume un maciņa biezums. Svarīgi atcerēties, ka jumta izturība būs atkarīga arī no tā pamatnes – spāru sistēmas. Tieši spāres nes visu seguma smagumu, kā arī sniega un vēju radīto slodzi. Ļoti liela nozīme ir tam, cik kvalitatīvi materiāls tiks uzklāts, jo jumta seguma izturība un kalpošanas ilgums būs nodrošināts tikai tad, ja tiks ievēroti pareizas montāžas nosacījumi.

Vēsturisks šarms


Izskatīgs, ilgmūžīgs un, saprotams, ekskluzīvs jumta segums ir tradicionālie māla dakstiņi, par kuru šarmu viegli pārliecināties, pastaigājoties Vec­rīgā, īpaši labi tie pārredzami stāvos jumtos. Māla dakstiņu uzstādīšanai nepieciešamas izturīgas jumta konstrukcijas, labi speciālisti un biezs maks. Tiesa, jaunā tipa dakstiņi ir lētāki un arī grezni, tomēr tā īsti veco dakstiņu krāsu nianses tie nesniedz.

Cits vēsturisks jumta segums ir metāla loksnes. Vēstures annālēs stāstīts, ka ar zelta loksnēm senlaikos tikuši noklāti dažu valdnieku piļu un svētnīcu jumti. Protams, līdz pirmajam iebrukumam… Daudz plašāk izmantoja kapara loksnes, kas pateicīgas, klājot arī vissarežģītākās konstrukcijas jumtus. Ar šādām loksnēm noklāts, piemēram, Rīgas Doma jumts. Kapars uzklājot ir brūngansarkans un ar laiku iegūst elegantu zaļganu patinu. Materiāla loksnes nopērkamas gan ruļļos, gan loksnēs un derīgas izmantošanai arī piejūras zonā. Kapara jumtam mehāniska bojājuma gadījumā nav nepieciešams nomainīt veselu sleju. Pietiek uzlikt ielāpu un salodēt.

Pievienot komentāru

Eksperti: Kūdras ieguves biznesam noteikts ļoti strikts darbības rāmisLai Latvijā sāktu kūdras licencētu ieguvi, uzņēmējiem jārēķinās ar stingru normatīvo aktu regulējumu, kas paredz izvērtēt visus iespējamos riskus un ietekmes.
Saimniecībā notika par EK mācības: PVD neizpratnē par nelaimi Krimuldā (6)Pagaidām nav zināms, kāpēc Āfrikas cūku mēris (ĀCM) skāris cūku novietni “Rukas” Krimuldas novada Krimuldas pagastā, kurā bija 5023 dzīvnieki, šorīt intervijā
Mājsaimniecības neizmanto iespējas samazināt elektrības rēķinus un maksā vairāk (15)Elektrību tērējam vairāk, mājsaimniecības aizvien neizmanto iespējas samazināt rēķinus
Pasaulē
Draugiem Facebook Twitter Google+