Mobilā versija
Brīdinājums +2.4°C
Beāte, Beatrise
Otrdiena, 25. oktobris, 2016
10. septembris, 2014
Drukāt

Lai jumts būtu izturīgs un ar garu mūžu

Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš

Katrs nama saimnieks vēlas modernu, ekonomisku, izskatīgu un izturīgu jumta klājumu. Tiesa, prestiži un ilgmūžīgi segumu materiāli nav vislētākie.

Jumtu mēdz dēvēt par ēkas piekto fasādi, jo tam ir stratēģiska nozīme visas ēkas konstrukcijas ilgmūžībā. Tāpēc jānodrošina, lai jumts kalpotu ilgi un kvalitatīvi. Bet pirms tā uzklāšanas svarīgi izvērtēt, kurš segums ēkas konstrukcijai būs atbilstošākais un piemērots konkrētiem apstākļiem, tāpat, protams, izvēli nosaka katra saimnieka gaume un maciņa biezums. Svarīgi atcerēties, ka jumta izturība būs atkarīga arī no tā pamatnes – spāru sistēmas. Tieši spāres nes visu seguma smagumu, kā arī sniega un vēju radīto slodzi. Ļoti liela nozīme ir tam, cik kvalitatīvi materiāls tiks uzklāts, jo jumta seguma izturība un kalpošanas ilgums būs nodrošināts tikai tad, ja tiks ievēroti pareizas montāžas nosacījumi.

Vēsturisks šarms


Izskatīgs, ilgmūžīgs un, saprotams, ekskluzīvs jumta segums ir tradicionālie māla dakstiņi, par kuru šarmu viegli pārliecināties, pastaigājoties Vec­rīgā, īpaši labi tie pārredzami stāvos jumtos. Māla dakstiņu uzstādīšanai nepieciešamas izturīgas jumta konstrukcijas, labi speciālisti un biezs maks. Tiesa, jaunā tipa dakstiņi ir lētāki un arī grezni, tomēr tā īsti veco dakstiņu krāsu nianses tie nesniedz.

Cits vēsturisks jumta segums ir metāla loksnes. Vēstures annālēs stāstīts, ka ar zelta loksnēm senlaikos tikuši noklāti dažu valdnieku piļu un svētnīcu jumti. Protams, līdz pirmajam iebrukumam… Daudz plašāk izmantoja kapara loksnes, kas pateicīgas, klājot arī vissarežģītākās konstrukcijas jumtus. Ar šādām loksnēm noklāts, piemēram, Rīgas Doma jumts. Kapars uzklājot ir brūngansarkans un ar laiku iegūst elegantu zaļganu patinu. Materiāla loksnes nopērkamas gan ruļļos, gan loksnēs un derīgas izmantošanai arī piejūras zonā. Kapara jumtam mehāniska bojājuma gadījumā nav nepieciešams nomainīt veselu sleju. Pietiek uzlikt ielāpu un salodēt.

Pievienot komentāru

Kam tas ir izdevīgi? Lasi visu rakstu: Izīrētāji būs spiesti maksāt nodokļus (8)Ekonomikas ministrija grib panākt līgumu reģistrāciju zemesgrāmatā, namīpašnieki – Valsts ieņēmumu dienestā.
Pasaulē
Aptauja: Latvijā vairāk nekā 60% strādājošo nav apmierināti ar atalgojumu (1)Saskaņā ar vadošā interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online veikto aptauju Baltijas valstīs par atalgojuma atbilstību ieguldītajam darbam, Latvijā ir salīdzinoši visaugstākais darbinieku skaits, kas uzskata, ka saņem adekvātu atalgojumu pret ieguldīto darbu – 39% Latvijā, vairāk nekā 34% Igaunijā un mazliet virs 19% Lietuvā.
Draugiem Facebook Twitter Google+