Foto: Saeima

Izveidota izstāde par godu Saeimas nama 150 gadiem 0

Par godu ēkas jubilejai līdz pat oktobra beigām Latvijas parlamentā Jēkaba ielā 11 apskatāma izstāde “Saeimas ēkai 150”, kura stāsta, kā nams laika gaitā mainījies un no Vidzemes bruņniecības nama pārtapis par parlamentu, LA.lv uzzināja Saeimā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Saeimas ēkas vēsture aizsākās 1754. gadā, kad Vidzemes bruņniecības īpašumā nonāca un tika paplašināts šajā vietā esošais Vidzemes vicegubernatora nams. 1864. gadā uzsākta Vidzemes bruņniecības nama celtniecība, kas pabeigta 1867. gadā. 1920. gada oktobrī Vidzemes bruņniecības korporācija nodeva Latvijas valdībai lietošanā bruņniecības namus ar tajos esošajām mēbelēm.

Laika gaitā mainījās varas un pārvaldes struktūras, kas ēku izmantoja, pielāgojot to katra laikmeta garam un ideoloģijai. 1920. gadā, kad Tautas padomi nomainīja Latvijas Republikas pirmais vēlētais likumdevējs – Satversmes sapulce –, nams tika nodots tās rīcībā. 1922. gadā namā notika pēdējā Satversmes sapulces sēde, un savu darbu uzsāka 1. Saeima. No šī laika ēku sāka saukt par Saeimas namu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izstādē Saeimas ēkai 150 izmantotas Ernesta Dinkas, Reiņa Inkēna, Ulda Pāžes, Viļa Rīdzinieka, kā arī Latvijas Kara muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja fotogrāfijas un Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts vēstures arhīva krājuma materiāli.

Izstādē apskatāmas arī avīzes, grāmatas un dokumentu oriģināli, kas aptver Saeimas nama vēsturi no 1867.gada, kad pabeigta nama celtniecība, līdz pat mūsdienām. Saeimas apmeklētāji varēs salīdzināt grāmatu ilustrācijās un fotoattēlos redzamās nama zāles un to rotājumus ar atjaunoto interjeru, kā arī noskatīties videostāstu par ēkas vēsturi.

Izstādi var apskatīt, iepriekš piesakoties.