×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.5°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
30. maijs, 2012
Drukāt

Izveidota mājas lapa skolas vecuma jauniešiem par 1. tipa cukura diabētu

diabet

Jauniešu– cukura diabēta pacientu – Latvijā veiktā aptauja atklāj, ka 31% jauniešu un viņu vecāku izvairās informēt apkārtējos par pusaudža saslimšanu ar 1. tipa cukura diabētu, neskatoties uz to, ka informētu līdzcilvēku palīdzība krīzes situācijā var glābt pacienta dzīvību.

Lai jauniešiem palīdzētu pielāgoties dzīvei ar 1. tipa cukura diabētu un pārvarētu šķēršļus komunikācijai ar ģimenes locekļiem, draugiem un skolas biedriem, pirmo reizi izveidota interaktīva interneta vietne skolas vecuma jauniešiem arī Latvijā www.t1dstars.com („Type one diabetes stars” jeb „1. tipa cukura diabēta zvaigznes”).

42 % respondentu atzīst, ka vēlas izvairīties no pastiprinātas uzmanības, tādēļ no apkārtējiem slēpj savu saslimšanu, noskaidrots jauniešu – cukura diabēta pacientu – aptaujā. Turklāt gandrīz puse (44%) atzīst, ka pēdējā mēneša laikā cukura diabēts viņiem traucējis komunikācijā ar apkārtējiem. Jaunizveidotā mājas lapa ne tikai palīdz rast atbildes uz aktuāliem jautājumiem par cukura diabētu, bet arī piedāvā praktiskus risinājumus saziņai ar apkārtējiem.Piemēram, to, ko brīžiem ir grūti izteikt, daudz vieglāk ir parādīt, tādēļ lejupielādējamās emociju kartītes var palīdzēt paust savas sajūtas, izvairoties no neveiklām sarunām.

 

Jaunizveidotā mājas lapa ne tikai palīdz rast atbildes uz aktuāliem jautājumiem par cukura diabētu, bet arī piedāvā praktiskus risinājumus saziņai ar apkārtējiem.

 

Jauniešu lapas latviešu versijas izveidē aktīvi iesaistījusies Bērnu Klīniskās Universitātes Slimnīcas, Bērnu slimību klīnikas virsārste, endokrinoloģe Dr. med. Iveta Dzīvīte-Krišāne: „Pēc diagnozes uzstādīšanas ir psiholoģiski un fiziski grūti kontrolēt notiekošo. Ikdienas steiga un jaunais dzīves ritms patērē daudz spēka un enerģijas – jaunietis var aizmirst par šķietami nebūtiskām detaļām, piemēram, savlaicīgi nomainīt injektora adatiņu, kā rezultātā insulīna ievadīšana kļūst sāpīga un nevajadzīgi apgrūtina pacientu. Jaunā mājas lapa varēs kalpot par špikerīti, kas atgādina, vērš uzmanību uz būtiskāko un palīdz kļūt pašam par savas dzīves noteicēju.”

„Nereti tiek aizmirsts, cik grūti būt jaunam – sajūtas ir paspilgtinātas, apkārtējo kārdinājumu ietekme – liela un attiecības ar apkārtējiem var būt sarežģītas. Piemēram, smēķēšana un alkohola lietošana, kas nodara kaitējumu ikvienam, var kļūt īpaši bīstama cukura diabēta pacientam – alkohols palielina hipoglikēmijas risku, savukārt smēķēšana palēnina insulīna darbību. Arī sporta nodarbības, stress eksāmenu laikā un ikdienas aktivitātes skolā var ļoti dažādi ietekmēt glikozes līmeni asinīs,” uzsver www.t1dstars.com izveidotāju pārstāvis Dzintars Štoks.

www.t1dstars.com izveidojusi sanofi – aventis Group, un informācija tajā ir pieejama latviešu, krievu, vācu, spāņu, franču u.c. valodās. Skolas vecuma jauniešiem, viņu ģimenēm, draugiem, skolas biedriem un skolotājiem lapa palīdzēs gan jautājumos par savstarpējām attiecībām, gan informācijai par jauniešu veselību.

1. tipa cukura diabēts Latvijā reģistrēts 556 jauniešiem vecumā no 0-19 gadiem, no tiem 308 zēniem un 248 meitenēm.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+