×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Zelma, Zemgus, Virma
Otrdiena, 14. augusts, 2018
24. jūlijs, 2016
Drukāt

Izveidots apdraudētāko Latvijas arheoloģisko senlietu katalogs

Ekrānšāviņš no kataloga vākaEkrānšāviņš no kataloga vāka

Pēc Latvijas Kultūras akadēmijas iniciatīvas tapis informatīvs materiāls “Apdraudētāko Latvijas arheoloģisko senlietu katalogs”, liecina Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas informācija.

Latvijas arheoloģiskais mantojums atspoguļo dažādas šajā teritorijā pastāvošās kultūras – no agrīnajiem medniekiem-vācējiem akmens laikmetā līdz valstiskajiem veidojumiem 12.-13.gadsimtā, Livonijas valstij un vēlākiem vēstures posmiem.

Kataloga veidotāji norāda, ka Latvijas arheoloģiskais mantojums sākot ar 18.gadsimta beigām ir izraisījis publisku interesi, kas laika gaitā arvien pastiprinājās. Diemžēl, it īpaši kopš 20.gadsimta beigām, Latvijas arheoloģiskās senlietas kļuvušas ne tikai par patiesas zinātniskās izpētes objektu, bet arī par ienesīgas nelikumīgas tirdzniecības un vēstures pseidointeresentu iekāres priekšmetu.

Paplašinoties metāla detektoru izmantošanai, tirdzniecībai interneta vidē un starptautiskiem tirdzniecības sakariem Latvijas arheoloģisko senlietu nelikumīga iegūšana un tirdzniecība ir sasniegusi lielus apmērus, pie tam būtiska daļa senlietu nelikumīgi nonākusi ārzemēs, vēstīts priekšvārdā.

“Šis katalogs ir izstrādāts, lai sniegtu palīdzību to Latvijas arheoloģisko senlietu identifikācijā, kuras biežāk tiek nelikumīgi iegūtas, nelikumīgi realizētas un izvestas ārpus Latvijas,” pauž autori.

Katalogs ir domāts Latvijas un ārvalstu kultūras priekšmetu komersantiem un pircējiem, kolekcionāriem, tiesību aizsardzības iestādēm, muzejiem un citām kultūras jomas organizācijām, nevalstiskām organizācijām, augstskolām un skolām, vēstures interesentiem, kā arī starptautiskām organizācijām, tūristiem un citām auditorijām.

Kataloga autori ir Latvijas Kultūras akadēmijas pieaicinātais pētnieks Andris Kairišs, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājuma glabātāja Alise Šulte, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas darbinieki – Arheoloģijas un vēstures daļas vadītāja Sandra Zirne, speciāliste Egita Lūsēna un eksperts, Latvijas Kultūras akadēmijas profesors Juris Tālivaldis Urtāns.

Katalogā atspoguļotās konkrētas senlietas nav zagtas, zudušas vai nelikumīgā tirdzniecībā esošas – tās leģitīmi atrodas Latvijas Nacionālā vēstures muzejā kolekcijās un ir iekļautas katalogā tikai informatīvā nolūkā.

Katalogs ir izstrādāts projekta “Apdraudēto Latvijas arheoloģisko senlietu identifikācija un elektroniskā kataloga veidošana” laikā.

Arheoloģisko senlietu apriti reglamentē Latvijas Republikas, Eiropas Savienības un plašāka mēroga starptautiskie tiesību akti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+