Kultūra
Kultūrpolitika

Izveidots logo “Dziedāšanas svētkiem – 150” 16

Publicitātes foto

Sagaidot 150. gadskārtu, kopš Dikļos notika pirmās latviešu dziesmu dienas, izveidots logo, kura autors ir XXV Vispārējo latviešu dziesmu un XV deju svētku galvenais mākslinieks Ivars Mailītis, vēsta Kocēnu novada dome.

Mākslinieks stāsta, ka logo veidots, balstoties uz vairākām vīzijām un idejām. Logo pamatā ir pieci pakalni jeb pagasti – Bērzaine, Dikļi, Kocēni, Vaidava, Zilaiskalns –, kas veido Kocēnu novadu. Dziedāšanas svētku šūpulis – Dikļi – ievīts logo centrā, savukārt fonā gaišākais pakalns ir Zilākalna simbols. Logo filozofiskā doma ir līdzīga Kocēnu novada logo – kokam, kura lapotne veidota novada kartes formā.

Autors sasaisti veido arī ar vēsturiskajiem pagastiem, no kuriem 1864. gadā Dziesmu dienā Dikļos piedalījās kori: no Lielsalacas (Salacgrīvas), Limbažiem, Mazsalacas, Rūjienas, Straupes un Dikļiem. Paralēlā vīzija ir Sidraba birzs – šis elements jau šobrīd kā iespaidīgs vides objekts rotā vēsturisko vietu blakus Neikenkalnam Dikļos.

Kopā savienoti, šie pieci pakalni kā ornamentu veido rakstu koku, kura zari savij kopā pagātni un tagadni, veidojot 150 gadu laika nogriezni starp pirmajiem Dziedāšanas svētkiem un mūsdienām. Arī šajā kokā centrālais un vienojošais punkts ir Dikļi, no kurienes plūst senatnīgais un vēsturiskais impulss. Logo līdzinās Austras kokam, kas rada intuitīvu saikni ar sauli, saules rotāšanos, motīvu, kas caurvij arī latviešu tautasdziesmas.

Šogad aprit 150. gadskārta kopš pirmajām dziesmu dienām Dikļos – Dziesmu svētku tradīcijas aizsākumiem, kad 1864. gada Vasarsvētkos Dikļu mācītājmuižas parkā Juris Neikens noorganizēja pirmos kopā dziedāšanas svētkus, tādējādi liekot pamatus Dziesmu svētku tradīcijai. Pirmie Dziedāšanas svētki Dikļos izauga līdz pirmajiem Vispārējiem Dziesmu svētkiem Rīgā 1873. gadā.

7. jūnijā Kocēnu novada Dikļos kopā svinēsim 150. gadskārtu kopš Pirmajiem Dziedāšanas svētkiem.

LA.lv