×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
25. jūnijs, 2013
Drukāt

Izveidots neatliekamo darbu saraksts Rīgas pils ugunsgrēka seku likvidēšanai

LETALETA

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) sadarbībā ar Rīgas pils rekonstrukcijas ģenerāluzņēmēju – pilnsabiedrību “SBRE” un projekta vadītāju – būvuzraugu SIA “Būvalts”, ņemot vērā Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas sniegtos norādījumus attiecībā uz vēsturisko vērtību saglabāšanu, ir izveidojusi neatliekamo darbu sarakstu ugunsgrēka seku likvidēšanai un vēsturisko vērtību saglabāšanai, teikts Finanšu ministrijas sagatavotajā informatīvajā ziņojumā, kuru šodien skatīs valdība.

Neatliekamo darbu realizācija jau nekavējoties ir sākta 22.jūnija rītā, tiklīdz tika saņemta izmeklēšanā iesaistīto institūciju un apdrošināšanas uzņēmumu “Baltijas Apdrošināšanas nams” un “BTA Insurance Company” piekrišana par negadījuma seku likvidācijas darbu veikšanu, lai mazinātu un novērstu papildu zaudējumu rašanos un veicinātu objekta saglabāšanu.

VNĪ saskaņojusi šādus pilnsabiedrības “SBRE” veicamos ārkārtas darbus, uzdodot apsekot objektu un izvērtēt ēkas tehnisko stāvokli, lai nodrošinātu: 3.stāvā Baltās zāles pagaidu jumta risinājuma izstrādi un izbūvi no mobilām jumta kopnēm, kuras risinātas ar inventārsastatnēm, jumta kopnes pārsedzot ar ūdensnecaurlaidīgu materiālu; 4.stāvā Svētku zāles pagaidu jumta risinājuma izstrādi un izbūvi no mobilām jumta kopnēm, kuras risinātas ar inventārsastatnēm, jumtas kopnes pārsedzot ar ūdensnecaurlaidīgu materiālu; 1.stāvā amfilādes restaurējamā parketa atsegšanu un žāvēšanu.

Tāpat “SBRE” veicamie ārkārtas darbi paredz 2.stāvā Rīgas un Doretejas istabu pārsegumu apsekošanu un nepieciešamības gadījumā tās pagaidu nobalstīšanu; 2.stāvā Ģerboņu zāles siju mitruma samazināšanas pasākumu veikšanu; 2.-3.stāvā Diplomātu kāpņu attīrīšanu no gruvešiem, grīdas seguma apsekošanu;

Saskaņotie darbi paredz 3.stāvā Zilā salona mitruma samazināšanas pasākumu veikšanu; 3.stāvā Baltās zāles pārseguma – griestu konstrukciju demontāžu, saglabājot neskārtās griestu kasetes, tām izveidojot pagaidu atbalstus; Baltās zāles grīdas attīrīšanu no gruvešiem, kā arī grīdas aizbērumu starp sijām demontēšanu; Baltās zāles sienu apsekošanu un veidojumu nostiprināšanu, kā arī 3.stāvā Sūtņu zāles mitruma samazināšanas pasākumu veikšanu, parketa atsegšanu, griestu un sienu apsekošanu, kā arī mitruma novadīšanu no 4.stāva Svētku zāles, izveidojot urbumus griestos Sūtņu zālē.

Ārkārtas darbi paredz 4.stāvā Svētku zāles metāla griestu konstrukciju apsekošanu; Svētku zāles grīdas attīrīšanu no gruvešiem, kā arī grīdas aizbērumu starp sijām demontēšanu; Svētku zāles trīs nokritušo griestu gleznojumu saudzīgu atrakšanu no gruvešiem, kā arī pārējo griestu gleznojumu apsekošanu un demontāžu, kā arī ēkas mikroklimata atjaunošanu.

Lai nekavējoties sāktu Rīgas pils ugunsgrēka seku likvidēšanas darbus, nodrošinātu vēsturisko vērtību saglabāšanu, kā arī novērstu vai samazinātu turpmākos zaudējumus, sakarā ar ārkārtas apstākļiem, steidzami nepieciešamo rīcību un lietderības apsvērumiem, kā arī ievērojot to, ka iepriekšminēto ārkārtas apstākļu rašanās nav bijusi atkarīga no VNĪ darbības, pamatojoties uz Publisko iepirkumu likuma 63.panta pirmās daļas 3.punktu, proti – piemērojot sarunu procedūru, nepublicējot paziņojumu par līgumu – VNĪ ir vienojusies ar pilnsabiedrību “SBRE” par avārijas seku likvidēšanas uzsākšanu. Turpinās sarunas par līgumcenu un darbu izpildes termiņiem.

Rīgas Pils Kastelas (Konventa) daļā VNĪ sadarbībā ar muzeju iestādēm turpina avārijas seku likvidēšanu, pārvietojot muzeja eksponātus un krājumus uz ēkas tām daļām, kas ugunsgrēkā nav cietušas, vienlaicīgi vērtējot un Kultūras ministrijai piedāvājot VNĪ pārvaldīšanā esošos citus brīvos objektus, kas būtu piemēroti Kastelas daļā esošo krājumu pagaidu izvietošanai, lai nodrošinātu Rīgas pilī esošo vēsturisko vērtību – muzeju krājumu – saglabāšanu.

Rīgas Pils Kastelas (Konventa) daļas ugunsgrēka seku likvidēšanai nepieciešamības gadījumā saskaņā ar Publisko iepirkumu likuma 63.panta pirmās daļas 3.punktu tiks piesaistīts ārpakalpojums izdedžu izvešanai un pagaidu jumta izbūvei, kā arī gadījumā, ja tiks pieņemts lēmums par muzeja krājumu nepārvietošanu uz citu objektu un turpmāku glabāšanu Rīgas Pils telpās līdz Muzeju krātuvju kompleksa Pulka ielā 8, Rīgā izbūvei – telpu atjaunošanai.

Patlaban avārijas seku likvidēšanas prognozētās izmaksas nav noteiktas, tās tiks noteiktas tuvākajā laikā, teikts informatīvajā ziņojumā.

Jau ziņots, ka ugunsgrēkā, kas Rīgas pilī plosījās naktī uz 21.jūniju, visvairāk cietusi Baltā zāle, kuras pārsegums ir pilnībā sadedzis.

Ugunsgrēks varētu būt izcēlies Kastelas daļā. Ugunsgrēkā ir daļēji cietušas Kastelas daļas, austrumu piebūves daļas un priekšpils daļas bēniņu, jumta konstrukcijas. Visvairāk ir cietusi Baltā zāle, kuras pārsegums ir pilnībā sadedzis.

Tāpat ugunsgrēka radīti bojājumi ir Svētku zāles jumta daļā. Pārējās telpas ugunsgrēks nav skāris, bet konstrukcijas ir samērcētas dzēšanas procesā.

Kopumā uguns nopostījusi pili 3200 kvadrātmetru platībā.

Kā ziņots, Valsts policija ir pabeigusi ugunsgrēkā daļēji izpostītās Rīgas pils apskati un šobrīd veic citas izmeklēšanas darbības ugunsnelaimes iemeslu skaidrošanā.

Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas priekšniece Sigita Pildava aģentūrai LETA iepriekš pastāstīja, ka policija ir pabeigusi notikuma vietas apskati un sāktajā kriminālprocesā turpina veikt procesuālās darbības, lai noskaidrotu ugunsgrēka izcelsmes iemeslus un citus būtiskus apstākļus.

Kriminālprocess ir sākts pēc Krimināllikuma nodaļas par noziegumiem pret īpašumu.

Plašāku informāciju policija pagaidām nesniedz.

{gallery id=”1851″}

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+