Kultūra

Izzināt un iemācīties: grāmatsiešanas tradīcija Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā 0

Publicitātes foto

Trešdien, 9. un sestdien, 19. septembrī Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs piedāvā mākslinieces Ineses Pitkevičas lekciju un radošo darbnīcu, kuru laikā varēs ne tikai uzzināt par grāmatu iesējumu vēsturi, bet arī pašiem veidot skiču albumu senā koptu sējuma tradīcijās, LA.lv uzzināja muzejā.

Trešdien, 9. septembrī, plkst. 17 māksliniece Inese Pitkeviča viesosies muzejā ar lekciju “Latviešu grāmatu iesējumu vēsture mākslinieka skatījumā. Būt vai nebūt grāmatai”, kurā iepazīstinās ar latviešu grāmatu sējumu vēsturi un spilgtākajām grāmatu meistaru personībām, rosinās uz sarunu par grāmatas un tās mākslinieciskā noformējuma nozīmi šodien, par nepieciešamību apzināt šo interesanto kultūras mantojuma daļu un turpināt klasiskās tradīcijas digitālajā gadsimtā.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā glabājas ādas kolekcija, kurā pārstāvēti mākslinieku darbi no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām. Kolekcijas vecāko daļu pamatā veido grāmatsējumi. Te ir atrodami pirmo profesionālo latviešu grāmatsējēju – Andreja Purmaļa (1910–1948) un Margaritas Melnalksnes (1909–1989) darbi, kuriem raksturīgs kompozicionāls lakonisms un modernisma meklējumi. Par atsevišķiem darbiem autori savulaik saņēmuši apbalvojumus starptautiskajās izstādēs.

Lekcijas cena pieaugušajiem 2,85 eiro; skolēniem, studentiem, senioriem – 1,42 eiro.

Savukārt sestdien, 19. septembrī, plkst. 12–14 muzejā norisināsies radošā darbnīca “Senais grāmatu sējums mūsdienu dizainā. Koptu sējums”, kas iepazīstinās ar koptu iesējuma veidošanas pamatprasmēm. Koptu grāmatu sējums pārsteidz ar savu vienkāršību un kompaktumu.

Nodarbības sākumā ādas māksliniece Inese Pitkeviča sniegs nelielu ieskatu grāmatu iesējumu vēsturē un tradīcijās, vēršot uzmanību uz koptu kultūras mantojuma nozīmību, kuru 20. gadsimta sākumā atklāja franču arheologu ekspedīcija Ēģiptē.

Darbnīcā māksliniece piedāvās darināt skiču burtnīcu koptu sējumā. Senā koptu sējuma tehnoloģija prasīs rūpīgu darbu un pacietību, taču mūsdienīgais dizains iepriecinās katru pasākuma dalībnieku. Darbā tiks izmantoti tradicionālie grāmatsiešanas materiāli: kartons, papīrs, adatas, diegi.

Dalības maksa: 2,85 eiro.

LA.lv