×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
11. decembris, 2012
Drukāt

Ja aktivizējas aukstumpumpa…

Foto-Stock.xchngFoto-Stock.xchng

Vējā un drēgnumā atkal aktivizējas aukstumpumpas. Ko iesākt?

 

Reiz inficējoties ar Herpe simplex vīrusu, no tā vairs nav iespējams atbrīvoties. Tas snauž nervu sistēmā, gaidot labvēlīgus apstākļus jaunam uzplaiksnījumam.

Viena aukstumpumpa jeb herpe bojā sejas ādu un lūpas, roku un kāju pirkstus, bet otrs vīrusa tips skar gļotādu un dzimumorgānus. Līdzīgi izsitumi var iemesties arī mutes dobumā – tas ir čūlainais stomatīts.

Vīruss, kas izraisa aukstumpumpu, organismā nonāk caur gļotādu vai ādas bojājumiem, kur tas vairojas, pēc tam nonāk asinsritē. Inficēšanās visbiežāk notiek agrā bērnībā, kad imūnsistēma vēl nav pietiekami spēcīga. Reizēm māte vīrusu bērnam nodod jau dzemdību laikā.

Vīruss var būt mierīgs vairākus gadus, bet tad, pavājinoties imunitātei, aktivizējas un izraisa saasinājumu, kas izpaužas kā aukstumpumpa. Vīrusu atmodina saaukstēšanās, akūtas infekcijas, iekaisumi, stress, pārslodze, pārsauļošanās un pārsalšana.

Ja aukstumpumpa reiz bijusi, imūnsistēmas stiprināšana nepieciešama visa gada garumā. Farmaceite Kristīne Brencāne kā būtiskāko iesaka pilnvērtīgu uzturu, kurā ir pietiekami vitamīnu un minerālvielu, vairāk miega un mazāk stresa. Vēlams izvairīties no ilgstošas atrašanās vējā vai saulē.

Ja ir izteikti sausa vai iekaisusi sejas āda, aukstumpumpas var izveidoties ne tikai uz lūpām, bet arī kaktiņos, zem deguna, uz vaigiem, ausu ļipiņām u.c. Tāpēc, dodoties ārā, jebkurā gadalaikā āda jāsargā no vēja, saules un temperatūras svārstībām. Šai nolūkā noder higiēniskā lūpukrāsa un sejas ādas tipam piemērots krēms.

Ja herpes vīruss organismā jau ir aktivizējies, ārīgi lieto preparātus, kuros ir aciklovīrs. Tādas ir bezrecepšu ziedes Acic, Aciclovir Actavis, Acivir, Acyclostad, Zovirax. Farmaceite uzsver, ka šie medikamenti remdē sāpes un niezi, kā arī nomāc vīrusa vairošanos. Preparāti ir efektīvāki, ja sāk lietot, tiklīdz parādās pirmās herpes pazīmes – viegla kņudēšana.

Noderīgas ziedes ir arī Lomaherpan, Vectavir, Viru-Merz Serol. Efektīvs ir Compeed plāksteris, tiesa, dažkārt ne visai ērti lietojams.

Ja aukstumpumpas rodas bieži un vienlaikus ir paaugstināta temperatūra vai citas saslimšanas pazīmes, ir jādodas pie ģimenes ārsta, lai saņemtu recepšu medikamentus.

Herpes vīrusa izraisīto pumpu nedrīkst aiztikt, censties pārspiest vai apslēpt ar kosmētiku. Tā ir pildīta ar šķidrumu un klāta sīkām brūcītēm, tādēļ šāda rīcība var tikai kaitēt dzīšanas procesam un veicināt ādas infekcijas izplatību. Šī paša iemesla dēļ vīrusa aktivācijas laikā jāatturas no skūpstīšanās un dzimumsakariem, nedrīkst izmantot kopīgus traukus un dvieļus, jāpievērš pastiprināta uzmanība personīgajai higiēnai.

Divas nedēļas pēc izveseļošanās donori nedrīkst nodot asinis un šajā laikā vēlams atlikt arī nopietnas medicīniskas manipulācijas, īpaši operācijas.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+