Sabiedrība

Ja bail par rapsi vai rudziem kaimiņos
0

Es nelietoju ne rapšu eļļu, ne rapšu medu, jo redzu, ar kādiem miglotājiem svešzemnieki strādā. Bet pat nedēļu pirms rudzu novākšanas lauks smird pēc ķimikālijām. Vai mūsu veikalos nonāk šī maize? 
Biruta Akmentiņa Tukuma novadā


 

Noskaidroju, ka “vainīgie” svešzemnieki ir SIA “Stortenbekera un Hopnera lauksaimniecība” (īpašnieki ir vācieši Jens Niko Hopners un Matiass Stortenbekers), kuri Tukuma novada Degoles pagastā audzē graudaugus un rapsi 800 ha platībā. Uzņēmuma valdes loceklis Mečeslavs Lunis apgalvo, ka minerālmēsli un augu aizsardzības līdzekļi ir pārāk dārgi, lai to devas pārsniegtu. “Mēs lietojam tikai to, ko arī pārējie lauksaimnieki, un atbilstoši tehnoloģijām. Līdzās saimnieko bitenieki. Mēs viņus brīdinām par mūsu lauku miglošanu pret slimībām vai mēslošanu. Nekad nav bijuši nekādi pārpratumi vai konflikti,” skaidro M. Lunis. Arī Tumes un Degoles pagasta pārvaldes vadītāja Lidija Legzdiņa stāsta, ka viņa līdz šim nav dzirdējusi par vietējo iedzīvotāju nesaskaņām ar lauksaimniekiem, tajā skaitā ar vācu firmu. “Ir radies iespaids, ka vācu firma strādā precīzi un akurāti. Galu galā lauksaimniekiem ir jāveic savas produkcijas drošuma laboratoriskie mērījumi – tie uzrādītu, ja lauki tiek nepareizi migloti vai pārmēsloti,” piebilst L. Legzdiņa. Tagad, kad sākusies lauku darbu sezona, viņa sola, ka tiks sekots, lai ar lauksaimniecības tehniku nesapostītu ceļus un ar ķimikālijām nenodarītu pāri videi un apkaimes iedzīvotājiem.

Lai nodrošinātu augu aizsardzības līdzekļu un mēslošanas līdzekļu lietošanas uzraudzību, Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) inspektori veic plānveida pārbaudes pie lauksaimniekiem, kā arī reaģē uz iesniegtajām sūdzībām, paskaidro VAAD pārstāve Ilona Krastiņa. SIA “Stortenbekera un Hopnera lauksaimniecībā” 2008. gada 11. augustā tika veikta pārbaude un konstatēts, ka prasības ir ievērotas, informē VAAD Rīgas reģionālās un vispārējās nodaļas inspektore Daina Gerta. Savukārt 2011. gada 9. jūnijā tika apsekots SIA “Stortenbekera un Hopnera lauksaimniecības” ziemas kviešu lauks. Arī šoreiz pārkāpumus nekonstatēja. Sūdzības par šo saimniecību VAAD nav saņēmis.

 

Uzziņa

Ja ir aizdomas par augu aizsardzības līdzekļu nepareizu lietošanu vai mēslošanas līdzekļu lietošanu aizlieguma periodos, zvaniet uz tuvāko VAAD reģionālo nodaļu vai arī anonīmo tālruni 67550944.

 

 

LA.lv