×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
24. februāris, 2017
Drukāt

Dūklavs: Cūkkopība izdzīvos, ja drošības cietokšņi noturēsies (6)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Par gaļu – cūku un putnu, neinficētu un veselu, fermās un veikalos – ar zemkopības ministru Jāni Dūklavu sarunājās žurnālisti Ivars Bušmanis un Gundega Skagale.

Vai tagad ar Latvijas cūkām nav līdzīga situācija kā ar latviešiem 13. gadsimtā: tagad Latviju pārņēmis Āfrikas cūku mēris, lielveikalos saimnieko vācu un spāņu cūkas, bet vietējās cūkas nocietinājušās biodrošības cietokšņos un nezina, cik ilgi noturēsies?

Jānis Dūklavs: Nepiekrītu. Kaut vai par cūkgaļu veikalos. Bija saruna ar četru lielāko veikalu tīklu pārstāvjiem, pamatā saruna bija par pienu. Mūs, protams, interesē, lai mūsu produkts pēc iespējas vairāk ir veikalu plauktos. Man stāsta, ka “Maxima” veikalu plauktos Latvijas produkts aizņem 87%.

Tad jau Latvijas produktiem pieskaitījuši “Anneles” līnijas piena produktus…

Starp citu, “Tukuma piens” ir radījis līdzīgu piena produktu “Aiste” pārdošanai Lietuvā. Nosmeķēju. Garšīgs. Nevaru pārbaudīt un prasīt veikalu pavadzīmes. Rosinājām, lai Latvijas produktus izvieto atsevišķā plauktā. Bija arī citi priekšlikumi. Solīja padomāt. Atbildes vēl nav. Šā gada pirmajā pusē tiksimies vēlreiz.

Protams, ka piecenojumus tirgotāji neatklāja. Tikai noteica, ka pienam un citiem Latvijas pārtikas produktiem ir “neliels veikala piecenojums”. Kas ir neliels – 5%, 8% vai 25% – to neuzzināju. Ja ir preces, kurām liek 200% piecenojumu, tad 25% varētu uzskatīt par maziņu.

Bet uztraukums tagad ir par cūkgaļu…

Cūkgaļu nemaz nespējam saražot, cik spējam apēst, – pašnodrošinājums tikai par 63%. Tāpēc bez cūkgaļas importa nevar iztikt, lielākoties no Polijas, Dānijas, Igaunijas un Vācijas.

“Maxima” tīklā vietējās cūkgaļas ir salīdzinoši daudz, bet “Rimi” veikalos – praktiski nemaz. Kāpēc, prasu. “Jūs jau nevarat piegādāt to, ko mums vajag,” man atbild. Kā nevaram? Viskautko varam piegādāt, iebilstu! Izrādās, ka “Maxima” pieņem liemeņus un paši savā cehā sadala gaļu, bet “Rimi” iepērk tikai gatavu gaļas produktu, ko likt plauktā. Atsevišķi karbonādes, kājiņas, šķiņķus…

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Neko nezinu un neko nevaru Atbildēt

  Nu, kā sacīt jāsaka, tā nu tas ir, un tā tam būs būt,…

 2. Dūklavam ir jādod Triju Zvaigžņu ordenis, jo viņš strādā kā vēl neviens – l/s nozare beidzot ir perfekti sakārtota, visi lauki apsēti, apputeksnēti, apaugļoti, novākti, uzglabāti, pārdoti un apēsti, bet mēslojums izvietots. Diemžēl, bieži vēl netiek samaksāts nopdoklis par ārpakalpojumu, jo lauksaimniekiem ir jāmaksā biškopjiem par to, ka bites nāk apputeksnēt viņu laukus.

 3. Tā cūku nāve bija jāsagaida jau pie robežām ar žogiem un sargiem – mednieki, zemessargi ar bisēm… bet te – tikai cietokšņos kā tā saprašana dota. Pārmetis vienu ruksi un nāve…
  Tas pats purnu gripai – ne jau putnu fermās tikai, bet jau neielaisties ar krauķu, vārnu ( visēdāji un tālidotāji )sargāšanu krūmos…
  Tasir vājš karavadonis, kurš cer karot tikai cietokšņos – vajag uz lauka un cietoksnis ir tas pēdējais patvērums lauka kara neveiksmes gadījumā…

 4. Bez komentāriem! Dūklavs tikai plāta rokas – neko nevaram citu kā šaut, kaut un iznīcināt. Tādas pazīstamas darbības.

 5. Dūklavam pašam jāiet nakšņot uz kādu no cūku fermām,un rūpīgi, kā jau ministram mūldoņam tas pienākās uzraudzīt ko cūkas dara naktī un dienā.

 6. Cūkošanās beigsies,kad ZZS nebūs pie siles!

Draugiem Facebook Twitter Google+