×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
8. jūnijs, 2014
Drukāt

Ja dakteris pieprasa kukuli (3)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Kad mammai slimnīcā bija vajadzīga steidzama operācija, ārsts pieprasīja no manis samaksu un es naudu iedevu. Diemžēl tikai pēc tam kāda paziņa pastāstīja, ka to nevajadzēja darīt. Kad ārstam atklāti pateicu, ka ziņošu par kukuļņemšanu, viņš atbildēja, ka nav amatpersona un uz viņu tas neattiecas, bet mani pašu gan varot saukt pie atbildības par kukuļdošanu. Vai tā patiešām ir, un kas teikts likumos? Kā man labāk rīkoties – vai ziņot policijai? 
ILONA SALASPILĪ

Ārsti likuma izpratnē tiešām nav amatpersonas, un šo cilvēku nevarēs saukt pie Krimināllikumā noteiktajiem nodarījumiem kukuļošanas jomā, t.i., par kukuļņemšanu, kukuļa pieprasīšanu vai izspiešanu. Taču, ja negodīgs dakteris pieprasa no pacienta vai tā radiniekiem naudu par valsts apmaksātu operāciju, viņu var saukt pie kriminālatbildības (savulaik tā notika bijušā neiroķirurga Āra Audera lietā).

Krimināllikums paredz arī iespēju kukuļdevēja un kukuļošanas starpnieka atbrīvošanai no kriminālatbildības. Personu, kura devusi kukuli, var atbrīvot no kriminālatbildības, ja kukulis šai personai izspiests vai ja tā pēc kukuļa došanas labprātīgi paziņo par notikušo un aktīvi veicina noziedzīgā nodarījuma atklāšanu un izmeklēšanu. Tas attiecas arī uz personu, kura kukuli tikai piedāvājusi. Likuma izpratnē ar kukuļa izspiešanu jāsa­prot tā pieprasīšana par likumīgu darbību izdarīšanu, kā arī pieprasīšana, kas saistīta ar draudiem kaitēt personas likumīgajām interesēm.

No kriminālatbildības var atbrīvot arī kukuļošanas starpnieku vai atbalstītāju, ja viņš pēc noziedzīgo darbību izdarīšanas labprātīgi paziņo par notikušo un aktīvi veicina noziedzīgā nodarījuma atklāšanu un izmeklēšanu. Taču jāatceras, ka šajā gadījumā likums paredz tikai iespēju atbrīvot no atbildības, tāpēc tiks vērtēti visi notikušā apstākļi (piemēram, kam, kāpēc, kādos apstākļos dots kukulis), kāda ir vainīgā personība, u.tml. Būtiski ir arī tas, ka šie likuma noteikumi attiecas uz gadījumiem, kad kukulis dots vai piedāvāts tieši amatpersonai.

Tātad šajā gadījumā varat droši doties uz policiju un ziņot par notikušo vai ar sūdzību par ārsta rīcību vērsties Veselības inspekcijā (Klijānu ielā 7, Rīgā, LV-1012, tālrunis 67819671).

UZZIŅA


• Kukuļņemšana ir materiālo vērtību, mantiska vai citāda labuma pieņemšana, ko izdarījusi valsts amatpersona pati vai ar starpnieku par kādu jau izdarītu likumīgu vai nelikumīgu darbību vai pieļautu bezdarbību kukuļdevēja, kukuļa piedāvātāja vai citas personas interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli, neatkarīgi no tā, vai pieņemtais vai piedāvātais kukulis domāts šai valsts amatpersonai vai jebkurai citai personai.

• Kukuļņemšana ir arī kukuļa vai tā piedāvājuma pieņemšana, ko izdarījusi valsts amatpersona pati vai ar starpnieku pirms kādas likumīgas vai nelikumīgas darbības izdarīšanas vai neizdarīšanas kukuļdevēja, kukuļa piedāvātāja vai citas personas interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli, neatkarīgi no tā, vai pieņemtais vai piedāvātais kukulis domāts šai valsts amatpersonai vai jebkurai citai personai.

• Atbildība iestājas arī par kukuļa pieprasīšanu un izspiešanu.

• Tāpat var sodīt par kukuļa piesavināšanos, ko jebkura persona vai cita amatpersona saņēmusi nodošanai valsts amatpersonai vai ko tā pieņēmusi, uzdodoties par valsts amatpersonu, kā arī par starpniecību kukuļošanā, t.i., par darbībām, kas izpaužas kā kukuļa vai tā piedāvājuma nodošana no kukuļdevēja kukuļņēmējam.

• Kukuļdošana ir materiālo vērtību, mantiska vai citāda labuma nodošana vai piedāvāšana personiski vai ar starpnieku valsts amatpersonai, lai tā, izmantojot savu dienesta stāvokli, izdarītu vai neizdarītu kādu darbību kukuļdevēja, kukuļa piedāvātāja vai citas personas interesēs, neatkarīgi no tā, vai nodotais vai piedāvātais kukulis domāts šai valsts amatpersonai vai jebkurai citai personai. Atbildību pastiprina fakts, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi valsts amatpersona, vai arī ja tā izdarīta personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās vai organizētā grupā.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. es nest kukul tur kur vajaga Atbildēt

    Torte arī skaitā kukulis? Ja es to nesu pēc operācijas. Gribās aiznest dokam ko garšīgu, ne jau naudu aploksnē zem galda.

  2. Katrs daktera no pacienta neoficiāli pieņemtais naudas gabals vai manta ir pierādījums kriminālnieziegumā,jo tas tiek pieņemts apzinoties pacienta bailes no nāves vai veselības stāvokļa pasliktināšanos un šis pacienta stāvoklis apzināti tiek izmantots savtîgos nolūkos.Tātad tā ir prasta krāpšana.Un tagad padomāsiem par cilvēkiem,kuri ar putām uzlūpām aizstāv ārstu tiesības uz šo kriminālnieziegumu un mēģinā padarīt pacientu lîdzatbildîgu.

  3. visi viņi ņem kukuļus un ņems jo mēs dzīvojam tādā iekārtā kur likumi ir tikai uz papīra.Un ja kukuli nedosi,tad slimnīcas gultā varēsi gulēt kamēr Pēters Tevi ielaidīs savā valstībā.

Draugiem Facebook Twitter Google+