Mobilā versija
+24.4°C
Astra, Astrīda
Trešdiena, 16. augusts, 2017
26. septembris, 2014
Drukāt

Ja ES aizliegs kadmija sarkano, mākslinieku palete var kļūt blāvāka

Foto: FotoliaFoto: Fotolia

]ES patlaban apspriež iespēju aizliegt kadmija izmantošanu mākslinieku krāsās, jo Zviedrija iesniegusi protestu, ka gleznotāji, skalojot izlietnēs otas, piesārņo pārtikas ķēdi, ziņo portāls theartnewspaper.com.

Mākslinieki un krāsu ražotāji gan iebilst, ka kļuvuši par bez vainas vainīgajiem, un īstenais piesārņojuma avots ir nevērīgi izmestas niķeļa-kadmija baterijas. “Mākslinieki nav nekādi šķērdētāji un nelej krāsu izlietnē; tā ir pārāk dārga,” iebilst uzņēmuma “Spectrum Artists’ Paints” izpilddirektors Maikls Kreins.

Kadmijs tīrā veidā ir ļoti toksisks, bet, nelielā daudzumā pievienojot krāsām, tikai ar tā palīdzību iespējams iegūt koši dzeltenus, oranžus un sarkanus toņus. Kreins norāda: kadmija aizliegšana būtiski iespaidos mākslinieku paletes, jo pašreizējās alternatīvas ir blāvas, pelēcīgas un “rada vilšanos”.

Mākslinieki varēja piedalīties kadmija krāsu aizliegšanai veltītajās konsultācijās. Eiropas Ķīmijas aģentūrai (ECHA) lēmums jāpieņem līdz decembrim.

Pievienot komentāru

Latvijas nenovērtētais dārgums – vēsturiskās ērģelesValsts kultūras pieminekļu sarakstā iekļautās ērģeles pamazām atdzimst, galvenokārt pateicoties pašvaldību aktivitātei.
Draugiem Facebook Twitter Google+