×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
24. marts, 2016
Drukāt

“Ja gribat naudu, nomainiet rektoru” (23)

Foto: LETAFoto: LETA

Gita Rēvalde

Ventspils pašvaldība jau vairākus mēnešus cenšas nomainīt Ventspils Augstskolas rektoru

Iespējams, ka Ventspils Augstskolas rektorei Gitai Rēvaldei drīzumā nāksies meklēt jaunu darbu. Kaut arī viņa vada valsts, nevis pašvaldības izglītības iestādi, Ventspils pašvaldība jau kopš pērnā gada nogales apņēmīgi cenšas panākt viņas atlaišanu.

Fizikas doktore G. Rēvalde Ventspils augstskolu vada kopš 2013. gada. Pirms tam viņa vadīja Augstākās izglītības departamentu, kā arī bija rektora vietniece Rīgas Tehniskajā universitātē. Tā kā G. Rēvalde saistīta ar Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), no kuras saraksta vairākkārt kandidējusi vēlēšanās, šķita, ka Ventspilī viņa būs “savējā”, jo ZZS ietilpst arī Ventspils vadītāju partija “Ventspilij un Latvijai”.

Taču jau pagājušā gada nogalē, kad Ventspils domē lēma par šā gada budžetu, kļuva skaidrs, ka G. Rēvaldes krēsls varētu sašūpoties. Domes Ekonomikas un budžeta komisijas sēdē tika spriests par iespējamu domes finansiālu atbalstu augstskolai. Kaut VA ir valsts augstskola, Ventspils pašvaldība ik gadus arī tai piešķīrusi finansējumu. Kopumā – 15 miljonus eiro, bet pērn tā saņēmusi 1,6 miljonus eiro. Cita starpā, piemaksām mācībspēku algām. Tā nu Ventspils domes priekšsēdētājs, runājot ar augstskolas pārstāvjiem, izmeta frāzi: “Ja gribat naudu, nomainiet rektoru!”.

Pārāk patstāvīga?

Drīz pēc tam A. Lembergs preses konferencē izteicās, ka G. Rēvaldei nemākot augstskolai piesaistīt naudu, pārāk izšķērdīga bijusi VA sastāvā ietilpstošās Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra renovācija un arī kopumā augstskolā valdot haoss.

G. Rēvalde toties uzskata, ka pārmetumi nav pamatoti – augstskola esot izpildījusi visu, kas iekļauts pilsētas un VA sadarbības līgumā – un pieļauj, ka Ventspils domei varētu nepatikt viņas patstāvība.

Irbenes radiolokatora renovācijā G. Rēvaldes ieskatā “nav bijis nozīmīgu problēmu”. Savukārt, kritērijus piemaksu piešķiršanai, ko dome prasījusi izstrādāt, augstskola sagatavojusi. Viņas darbības laikā esot mazinājusies VA atkarība no vietējās pašvaldības. Piemēram, agrāk naudu projektu līdzfinansēšanai VA aizņēmusies no domes, bet nauda šādām vajadzībām tiek iegūta bankā. Kamēr A. Lembergs rektorei pārmetot haotisku augstskolas vadīšanu, citi vērtējot, ka G. Rēvalde VA esot iedibinājusi gluži militāru disciplīnu. Kaut šogad Ventspils dome vairs nav bijusi dāsna pret augstskolu, VA strādājošo algas nav sarukušas. Tas tāpēc, ka VA bijis izdevīgs nesen ieviestais jaunais augstskolu finansēšanas modelis, kas paredz tā saukto snieguma finansējumu, kas cita starpā nozīmē: jo vairāk naudas augstskola piesaista no pašvaldības un citiem sadarbības partneriem, jo vairāk tā saņem arī no valsts. VA par pērnā gada sniegumu saņēma trešo lielāko finansējumu no visām augstskolām – gandrīz miljonu eiro. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Augstākās izglītības, inovāciju un zinātnes departamenta direktora vietniece Laura Treimane gan norādīja: VA sniegums augstu novērtēts tieši tāpēc, ka pērn tai izdevās daudz naudas piesaistīt no pašvaldības. Ja Ventspils dome VA vairs nefinansēs kā līdz šim un citur naudu iegūt neizdosies, nākamgad tā sauktais snieguma finansējums augstskolai var strauji sarukt. “Augstskola nevar dzīvot tikai uz valsts budžeta finansējumu,” uzsvēra L. Treimane.


Jālemj valdībai

Neilgi pirms Lieldienām G. Rēvalde devās atvaļinājumā un tieši šajā laikā – 23. martā – tika sasaukta VA senāta sēde, uz kuru devās arī Ventspils domes pārstāvji – A. Lembergs un viņa vietnieks Jānis Vītoliņš, kaut viņi nav senāta locekļi. VA padomnieku konventa priekšsēdētājs gan ir A. Lembergs, taču šajā institūcijā par rektores darbu nav lemts. Kaut iepriekš izskanēja, ka jau 23. martā senāts varētu lemt par rektores atlaišanu, tas tomēr nenotika. Taču tika spriests par augstskolas pārvaldību, tās sadarbību ar pašvaldību un nolemts 27. aprīlī sasaukt Satversmes sapulci, kas ir krietni plašāka institūcija nekā senāts, kurā G. Rēvaldei būs jāatskaitās par savu darbību.

Saskaņā ar Augstskolu likumu rektoru ievēl Satversmes sapulce, taču lēmumu par rektora atlaišanu var pieņemt senāts. Taču ar senāta lēmumu vien nepietiek. L. Treimane paskaidroja: ja senāts atlaidis rektoru, šis lēmums jāvērtē arī IZM, jo galīgo lēmumu par rektora atlaišanu pieņem valdība, pamatojoties uz IZM ierosinājumu. “Tā kā tā ir valsts augstskola, rektora atlaišana ir valdības kompetence,” norādīja L. Treimane. “Lai atlaistu rektoru, jābūt konkrētiem likumu vai citu normatīvo aktu pārkāpumiem.

Pamatojumam jābūt ļoti skaidram.” Tajā pašā laikā viņa norāda: reģionālai augstskolai jābūt “dialogā ar pašvaldību”. Ne tikai dēļ iespējas gūt pašvaldības finansiālu atbalstu, bet arī tāpēc, lai augstskola darbotos, piemēram, sagatavotu speciālistus “atbilstoši reģiona vajadzībām”. “Ja reģionālā augstskola sarauj saites ar pašvaldību, tad var pat pacelties jautājums par augstskolas pastāvēšanu,” tā L. Treimane. Arī pati IZM seko rektoru darbībai, taču pagaidām ministrijai nav šķitis, ka būtu jārosina kāda rektora atlaišanai.

Jāpiebilst, ka 2000. gadā A. Lembergs jau panāca VA rektora nomaiņu. Publiski izskanējušais toreizējā rektora Freda Reknera atlaišanas iemesls bija: Ventspils saimniekam nepatika, kā augstskola prezentēja izglītības izstādē. Tad tika noorganizēta senāta sēde, kurā tika spriests, par rektora darbību. Galu galā rektors pats iesniedza atlūgumu.

Tikmēr G. Rēvalde sava krēsla šūpošanu salīdzina ar to, kā tika gāzta nesenā premjere Laimdota Straujuma: “Visu laiku izplatīja baumas, ka valdība kritīs, kamēr panāca, ka Straujuma patiešām atkāpjas.”

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. urīgākais no Latvijas pašvaldību priekšsēdētājiem ir smagos noziegumos apsūdzētais Ventspils domes pārstāvis Aivars Lembergs (“Latvijai un Ventspilij”), kurš šajā periodā nopelnīja 450 613 eiro. Viņa īpašumā ir divi dzīvokļi Ventspilī, trīs zemes gabali Puzes pagastā, divi zemes gabali Ugāles pagastā un viens zemes gabals Rīgā. Lemberga akciju kopējā vērtība ir 632 368, 35 eiro. Viņa īpašumā ir vieglā automašīna „Opel Tigra”, transporta piekabe, sešas airu laivas, piekabe laivu vešanai, kravas transporta furgons un kravas automašīna. Skaidrās naudas uzkrājums sasniedz 110 000 eiro, bet bezskaidrās naudas 30 486,89 ASV dolāri un 259 189, 11 eiro. Lemberga parādsaistības ir vairāk nekā pieci miljonu ASV dolāru, kā arī vairāk nekā desmit miljoni eiro. Viņa galvenie ienākumu avoti ir Ventspils pilsētas dome, Latvijas Tranzīta biznesa asociācija, Ventspils brīvostas pārvalde, Ventspils attīstības aģentūra un Biznesa attīstības asociācija.

 2. LEMBERGS -esmu tik varens ,mainu valdības kā zekes,VA vadība tāds sīkums vien ir.

 3. Rakstā nepareizi atspoguļoti Latvijas likumi. Izglītības ministrijas pārstāve L.Treimane nezin likumus vai tīši sagroza informāciju.

  Atcelt rektoru var 2 veidos, kas noteikti Augstskolu likumā:

  14. pants. Satversmes sapulces kompetence.

  (1) Satversmes sapulce:

  2) ievēlē un atceļ rektoru;

  17. pants. Rektors.

  (6) Rektoru atceļ no amata Ministru kabinets pēc augstskolas senāta vai attiecīgās ministrijas ierosinājuma, ja rektora darbībā konstatēti likuma vai citu normatīvo aktu pārkāpumi.

  Tātad Senāts var rakstīt vēstuli Ministru kabinetam, ja rektors pārkāpis likumu, un šajā gadījumā gala lēmumu pieņem Ministru kabinets. Turpretī Satversmes sapulce var pati atlaist rektoru, tai nemaz nav jāgriežas pie Ministru kabineta, un iemeslam nav jābūt likuma pārkāpumam. Satversmes sapulce var atlaist rektoru arī par sliktu un neefektīvu darbu.

  Atliek piebilst, ka Ventspils Augstskolas iekšienē pastāv dažādas domas par Gitu Rēvaldi kā rektori, un diezgan daudzi pasniedzēji un darbinieki ir kritiski noskaņoti. Tās nebūt nav tikai Lemberga intrigas. VeA Senāts strādā nevis pēc Lemberga diktāta, bet patstāvīgi; 23. martā Senāts pieņēma lēmumu, kas ļoti stipri atšķīrās no it kā Ventspils domes sagatavotā lēmuma projekta. Satversmes sapulce 27. aprīlī rādīs, kāds būs turpinājums.

 4. bet bieši izglitibas iestādes vada pilnigi tam nederigi ļaudis Atbildēt

  ko konstatē tikai jau pēc tam kad iecelti amatā. tas ka neattaisno ceribas un pienākumus veic tikai š’tā, nav iemesls lai atlaistu. tā nu tas tad velkas gadiem ilgi kamer tiek vaļā. tāpec jāmeklē citas sviras kā dabut krēslu tukšu, viss ir tikai loģiski. velti rejat LA , pasutijuma raksts pārāk klaji rāda ka ir pasutijuma

 5. Kā Latvijas simbols – cirkus klauns atmazgā naudu. Sludinājums: nauda ir! Pērku jaunu baltu Bentley un
  Augstskolas rektoru!

 6. Irbenē (kas atrodas VeA paspārnē) neatrodas lokators, bet gan radioteleskops. Ja raksta autors nezina atšķirību, paskatieties vikipēdijā.

 7. Nu šitais gan LU vadībai izdevās – salaist ragos Ventspils augstskolas rektori un Pilsetas mēru. Abi divi krīt uz nerviem Auziņam!Tagad abi viņa ienaidnieki villojas un pa to laiku varēs savākt augstskolu un nedalīties ar zinātnes naudām! Visa problēma tā, ka VA saņēma daudz zinatnes naudas rektorei ar domi sadarbojoties. Skaldi un valdi!

 8. Reizniece seko sava bijušā bosa kā naudasrausēja pēdās. Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola un arī pati Finanšu ministrija jau vairākas dienas klusē saistībā ar vienu no pirmajiem ministrijas veikumiem pēc ministres stāšanās amatā – jaunas dienesta automašīnas iegādi, raksta portāls Pietiek.com. Ne ministre, ne ministrija jau vairākas dienas nevēlas atklāt ne to, kuras konkrētās Finanšu ministrijas amatpersonas vajadzībām jaunā automašīna iegādāta. Pietiek avoti ministrijā apliecina, ka to – tāpat kā svaigus ziedus uz nodokļu maksātāju rēķina savā kabinetā ik rītu – kategoriski pieprasījusi tieši ministre), ne to, kādu iemeslu dēļ pēkšņi vairs nav bijusi izmantojama iepriekšējā ministra izmantotā automašīna. Tāpat ministrija un Reizniece-Ozola nevēlas atklāt arī to, kādas tieši markas un modeļa automašīna ir izvēlēta un kura konkrētā ministrijas amatpersona – pati ministre vai tomēr kāda cita – ir noteikusi obligātās prasības jaunajai automašīnai, piemēram, to, ka tās garums drīkst būt ne mazāks par 4,80 metriem,

 9. Ventspils augstskolas rektore nav kaut kāds skuķis no paralēlklases.
  Ventspils Augstskolas Satversmes sapulce (augstākais vēlētais orgāns) 2013.gada 28. augustā par rektoru ievēlēja fizikas zinātņu doktori (Dr.Phys.,) Asociēto profesori Gitu Rēvaldi.
  Gitai Rēvaldei ir 25 gadu ilga pieredze augstākās izglītības un zinātnes jomā, kā arī bijusi Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) rektora vietniece akadēmiskā darbā un kvalitātes jautājumos.
  Nu nevar domes priekšsēdētājs izlikties gudrāks par augstskolas zinātniekiem un vēl nedzirdēt viņu viedoklī.

 10. Harons_izbanotais raksta tā Atbildēt

  /Lembergs ir viens no politbiznesa iedibinātājiem Latvijā un ir atbildīgs par to, ka godīga konkurence biznesā ir iznīcināta un lai uzņēmēji varētu izdzīvot, algas jāmaksā aploksnēs. Nodokļos neiekasētie miljardi un korupcija visos līmeņos apturējusi izglītības, zinātnes attīstību un inovāciju ziņā kuļamies ES pakaļgalā,… “banānu” republika, kurā viens zaglīgs pašvaldības ķeizariņš, “kosomoļecs”, kurš ar 3-ciņiem pabeidzis Jēkabpils 1. vidusskolu, nosaka, kam būs būt Saeimā, valdībā, universitātes rektoram utt. Dumjie latvieši vēl aicina viņu par premjerministru,… ja “sakārtoja” Ventspili, sakārtos arī Latviju,…Potjomkina sādža un bruģis trotuāriem un ielām nopirkts no radinieku rūpnīcas par pašvaldības naudu, jā un 15 gadus stāvoša tukša naftas “truba” arī uz viņa atbildības…

 11. Atceros vēl tos laikus ar kādu Lembergs šo Rektori sagaidīja Ventspilī. Tik lepns bija un gandarīts. Laiks parāda, ka Rektore ir neietekmējama un šobrīd arī neiebaidāma. Šantāžists paliek šantāžists.

 12. Piekrītu biedram lembergam Atbildēt

  Pareizi biedri lemberg!
  Priekš kam tai rektorei jābāžasa lemberga naudas lietās? Nu un kas, ka tajā dabā neesošajā(!!!) un par ES naudu uztaisītais “projekts” satelīts “Venta 1” kopā ar Vācijas Brēmenes augstskolu…
  Ko nu es te runāju, citi daudz labāk var pastāstīt, kāpēc lembergam riebjas tā rektore …
  24.03.2016 21:52
  Dana Reizniece Ozola – luuk meitene, kura var pastaastiit visu par zagshanas projektu ar satelitu Venta1. Shii Lemberga peshka bija projekta vadiitaaja. Interesanti, ka Bremenes maaciibu iestaades elektroniskajos resursos par taadu Venta1 nekas nav atrodams.
  25.03.2016 09:10
  Vaina būs satelīts Venta-1. Zinātnieki no Ventspils augstskolas pārāk centīgi sāk uzraudzīt ! Ne tikai “augstās tehnoloģijas”, bet arī naudiņu.
  24.03.2016 18:51
  Visu cieņu Rektorei, jo trāpīts precīzi pa satelītu “Venta-1”
  24.03.2016 15:37
  Lembergs laikam vecs paliek, ka tik primitīvi sācis darboties, bet izskatās, ka vienkārši ir sanākusi šmuce ar to satelītu (nauda iztērēta bet mantas nav) un rektore ir pievērsusi tai uzmanību…

 13. Nu ko,skandāls ZZS un masu mediji , Pietiek com nebrauc virsū ZZS, Lembergam, nekliedz, ka lembergs tāds un šāds, ka ZZS skandāls, ka ZZS šķeļas un tml. Vai jūti starpību, ka tur kur valda mafija, oligarhijas sindroms un plūst miljoni, masu mediji klusē, traci neceļ, kā pret Vienotību un Solvitu āboltiņu, kuras negāciju kontā nav nekā tāda ārkārtēji nosodāma.
  Vēlētāj, saproti nu, kur tu esi šajos partiju un miljonu varas skandālos, ko tev jāaizstāv, ko jānosoda!

  Ģita Rēvalde, izskatās, pārāk patstāvīga, gudra un saprot kas ir Ļambergs, kur viņš rok savus miljonus, precīzi sakot, pārāk daudz zina par šo oligarhijas midzeni.

  Man liekas, ka ZZS jānovāc, nevis Ventspils augstskolas godājamo rektori.

 14. ne viss ir melns Atbildēt

  Nevienam jau nepatīk, ja izvērtē viņa darbu, bet ja grib naudu tad jāzin arī pateikt, cik lietderīgi tērē. Visa vaina.

  • Par tērēšanu gan viņš neko nav prasījis. Liekas, ka vaina tajā, ka rektore atlaida stukaču – ir tur tāds simtgadīgs profesors, kas visus ir nomocījis ar savām sūdzībām

 15. Kāds sakars Irbenes remontam ar augstskolu? To taču remontē Avotiņš un radioastronomijas centrs?

 16. Skumji, ka viens cilvēks komandē pilnīgi visu. Droši vien taisnība, ka ir vienošanās ar LU par paklausīga rektora ielikšanu, jo Rēvaldei vienmēr ir bijis savs viedoklis, kas droši vien nepatīk ne LU, ne mēram. Cerams, ka augstskola atbalstīs savu rektoru

 17. Kas vēl Lembergam nepatiks ? ĻOOOTI IETEKMĪGA PERSONA VALSTĪ .

 18. Ko tur piebilst ? Viņas krēsls sašūpojies, jo Lembergs visu kārto. Gan jau ir atrasts, ko likt vietā. Tādas lietas, tāpat kā visas citas šajos laikos, bīda nauda. Ja jau Lembergs tā saka, tad viņš gaida, kad viņa atbrīvos krēslu. Skumji gan, ka tā notiek, bet tagad tādi laiki Latvijā.

  • Nu bet > Ventiņa Atbildēt

   Lemberga sieva taču tīri labi iederētos augstskolas rektora krēslā, vai ne?
   Strādājot ventspils domē, apguvusi visas iemaņas.
   Zinātnisko grādu gan nav, bet tas ir štrunts …nav jau Oksforda vai kā vēl tur sauc tās prestīžās pasaules augstskolas…

Draugiem Facebook Twitter Google+