×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
30. jūnijs, 2015
Drukāt

Vai drīkst filmēt, ja cilvēks iebilst? Atbilde “LA” lasītājam (4)

Foto - Andris TiļļaFoto - Andris Tiļļa

Ne visi vēlas fotografēties...

“Prezidenta vēlēšanas dienā biju pie Saeimas, sarunājos ar kādu deputātu. Tajā brīdī pienāca vienas televīzijas pārstāvji un sāka mūs filmēt. Iebildu, ka negribu, lai mani filmē. Uz to man atbildēja, ka es atrodos publiskā telpā, tāpēc mani drīkst filmēt. Kā īsti ir? Edvīns Krūmājs Dundagā

Atbildi lūdzām Rutai Siliņai, Latvijas Republikas Tiesībsarga biroja Komunikācijas un starptautiskās sadarbības nodaļas vadītājai: “Arī privātpersonai, atrodoties publiskā vietā, ir jārēķinās, ka tā var tikt nofilmēta vai nofotografēta. Ja gadījumā cilvēks nevēlas, lai viņu kāds fotografē vai filmē, viņš/viņa var lūgt, lai fotogrāfs vai filmētājs cilvēku nefotografē vai nefilmē un uzņemtās fotogrāfijas vai videomateriālu izdzēš. Fotogrāfam vai filmētājam ir pienākums ievērot šādu cilvēka lūgumu.”

Filmējot un fotografējot ir jāievēro ne vien ētika, bet arī personas datu un privātuma aizsardzība. Par personas datiem ir uzskatāms arī cilvēka attēls, pēc kura to var identificēt, tāpēc personu datu apstrādes gadījumā ir nepieciešama datu subjekta (šajā gadījumā konkrētā cilvēka) atļauja, izņemot likumā atrunātos gadījumos (Fizisko personu datu aizsardzības likums, 7. pants). No personas datu aizsardzības viedokļa ir svarīgi, vai uzņemtais foto/video ir uzņemts mākslinieciskām vajadzībām vai arī tas tiks izmantots tikai ģimenes vajadzībām un netiks nodots trešajai personai (tai skaitā netiks publicēts internetā), kā arī vai fotografēšana tiek veikta žurnālistikas vajadzībām, jo Fizisko personu datu aizsardzības likuma 7., 8., 9. un 11. pants netiek piemērots, ja personas dati ir apstrādāti žurnālistikas vajadzībām saskaņā ar likumu “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem”, mākslinieciskām vai literārām vajadzībām.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Nekompetenta Ruta Siliņa, lūgums atstādināt viņu no amata. 100 pants ļauj man filmēt, fotogrāfēt, jebko sabiedriskā vietā, nav pienakums izdzēst bildes, video, ja to nevēlas kāds no sabiedriskā vieta atrodošajiem cilvekiem, nevajag maldināt Latvijas republikas pilsoņus,

  2. Kameras uzstādītājam pirms spēles jājautā visām divpadsmit spēlētājām( ja volejbola spēle) un rezervistēm,tiesnešiem,bumbu padevējiem utt.-vai nav iebildumu,ka tiks filmētas.Un pirmās rindas skatītājiem arī!

  3. Sporta spēļu sacensībās tiek filmētas spēles,lai treneri varētu objektīvi analizēt notikumus laukumā.Kāda neveiksminiece sāk saukt-šito izdzēsiet! Ko nu?

  4. gluzi vienalga tas ko tam saka un turpina filmesanu? Ko tad? Vai tam kads sods par to? Un talak, ka tad tadu fotografu iesudzet un uzvaret?

Draugiem Facebook Twitter Google+