×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.1°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
21. jūnijs, 2017
Drukāt

Bez vietējo palīdzības svešie nespētu sastādīt izsūtāmo sarakstus (24)

Publicitātes attēls no izstādes, pieminot represijas.Publicitātes attēls no izstādes, pieminot represijas.

Ik gadu padomju deportāciju piemiņas vietās gulst un vīst puķes un deg sveces. Ik gadu dažādos locījumos skan vieni un tie paši jautājumi: kā tas varēja notikt un kas pie tā vainīgs. Taču aizvien asāks kļūst vaicājums, ko darīt, lai tas neatkārtotos, jo, lai kā mums to negribētos, te vienā debesu pusē, te otrā vēsture atkārtojas un jebkura vilcināšanās ar tās godprātīgu apzināšanu ieved gan atsevišķas valstis, gan visu pasauli lielos riskos.

Joprojām nav izdevies precīzi saskaitīt okupāciju upurus, par noziegumu veicēju skaitu nemaz nerunājot. Šo jautājumu nav iespējams aplūkot, noliekot malā cilvēka dabu – visgrūtāk izprotamo lielumu. Tāpēc ir svarīgi, runājot par konkrētiem notikumiem, pirms izteikt, no šodienas raugoties, pareizus spriedumus, uzdot sev jautājumu: “Kā es rīkotos, ja būtu šā cilvēka vietā?” Nezinot tā brīža iesaistīšanās motīvus tajā vai citā notikumā, nav iespējams ieraudzīt visu bildi un nākas iztikt ar pieņēmumiem.

Es uzdrošinos apgalvot – noziegumos pret kādu tautu iesaistīto svešas varas pārstāvju skaitam atbilst tikpat daudz līdzdarbojošos no šīs tautas vidus. Ja nodarīto postu ieliktu svaru kausos, vainīgo skaits abos sanāktu vienāds. Gan nacistu, gan padomju okupācijas gados bez vietējo palīdzības svešie nespētu sastādīt apcietināmo, nošaujamo un izsūtāmo sarakstus, nezinātu cilvēku atrašanās vietu, viņu radniecības pakāpi un biogrāfiju, neuzzinātu, par ko un ar ko katrs ir runājis. Šo melno darbu paveica savējie, upuriem pietuvinātie (pat ģimenes draugi un radi), līdz ar to viņu rīcība ir īpaši zemiska.

Kaut gan kopš tā laika pagājis daudz gadu un ir nomainījušās paaudzes, man ir nelāgas aizdomas, ka šodien viss notiktu tieši tāpat, jo cilvēka daba pati no sevis nemainās. Tās ļaunā daļa mēdz izpausties tādās formās, kas pēc tam izbiedē pašu darītāju. Mūsdienās, gaidot starta šāvienu, ļaunums slēpjas aiz dažādiem lozungiem un, kā to ik dienu redzam, izpaužas virtuālajā telpā. Tiklīdz rodas labvēlīgi apstākļi, tā pamostas cilvēka dabas tumšākā daļa un… vēsture atkārtojas.

Protams, vienmēr gribas vainot kādus citus – arī tas ir cilvēka dabā. Bet justies brīvs nevar nedz indivīds, nedz tauta, pirms nav atzīta patiesība. Tā, kā jebkuras zāles, nav salda, tomēr vienīgi spēj cilvēku dziedināt. Kad tas ir noticis, mēs sakām – cilvēks ir piedzimis no jauna. Kad tas notiek ar daudziem, sākas atmoda, kuru gan bieži piesaucam, bet vai dzīvojam tā, lai tai nolīdzinātu ceļu?

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. A tas kāds jaunums vai? Mani radinieki pēc neatkarības atgūšanas paurķējās pa pieejamajiem materiāliem (grūti pieejamajiem) un beigu beigās aizbrauca pie saviem bijušajiem kaimiņiem ar torti un puķēm, lai pateiktos par deportāciju. Iemesls atklāti banāls – gribēja lielāku dzīvokli! (un relatīvu drošibu sev). Viss ko šie indivīdi spēja pateikt – Nu… tad bija citi laiki….

 2. Tikai neviens nesaka – izber čekas maisus – tur tas sākums – kāpēc neizber – tāpēc lai būtu atkal, kuri ziņos…
  izbērs – nākošie neziņos – būs bailes no izbēršanas… neizbērs – signāls , var ziņot…

 3. jo tā izvesto manta……………………….arī tagad tiem vienīgā doma ‘pārdalīt’, pēc šmakalkas rīšanas

 4. ņēma banku sarakstus, ņēma nodokļu sarakstus, ciemu iedzīvotāju sarakstus…viss jau bija gatavs. Cita lieta sarkanā latgale………., kas palīdzēja izvest

 5. Uz ko jūs te velkat? Gribat teikt ka starp latviešiem trūkst nodevēju , kolaboracionistu un “stukaču”?
  Vēstures dokumenti un arhīvi, čekas maisi liecina par pretējo un nav ko te rakstīt stulbus komentārus, ka okupantiem pašiem viss bija skaidrs un viņi atbrauca ar vai bez maz gataviem sarakstiem. Kur tad tie 12 tūkstoši aktīvistu un padomju varas līdzskrējēju pēkšņi uzradās (Stroda pētījums), lai palīdzētu deportēt savus kaimiņus 1949.g.? Kur radās tūkstošiem “stukaču”, kas izsekoja savus darba kolēģus okupācijas laikā? Jūtu, ka te vienam otram svilst pakaļa par savu senču vai paša izdarībām pēckara un padomju periodā!

  • tikai nezin ko tie sarakstu sastādītāji būtu iesākuši ar tiem sarakstiem,ja tie,kuriem mēs it kā esot brīvprātīgi pievienojušies,nebūtu draudzīgi izlīdzējuši ar iepriekš sagatavotu transportu(lopu vagoniem),dzelzceļu maģistrālēm un Sibīrijas plašumiem.Sēdētu tie sarakstu stādītāji kā tādi duraki tepat uz vietas.

 6. Zigis Frīdis (Jautrītis BAIGAIS) Atbildēt

  Par virsrakstu- totālas muļķības! Bet vispār- uz ko raksta autore velk? Tas ir netīšs mazohisms vai arī kas cits? 1949.gadā, piemēram, pat aklajam ar neapbruņotu aci bija redzams, kuri jāizved. Īlenu jau maisā nenoslēpsi. Tā ka- nav ko pūst lieku reizi fantommiglubildes!

 7. Maskava noteica, cik liela Latvijas tautas daļa jāiznīcina un jāizved, lai varētu veiksmīgi pārkrievot atlikušos. Ja pietrūka saimnieki un inteliģence, ņēma kas pagadījās pa rokai. Skaits bija noteikts.

 8. Jā, laiks sākt nopietni runāt par kolaboracionisma – nodevīgas sadarbības postu. Kalnbērziņš,Stučka, Ameriks un vēl un vēl… Un Gunārs Astra arī juta savējo nodevību…

 9. un ja” vietējie nestādītu sarakstus” – okupanti teiktu – nu ja, jums jau nav ko izvest, nu nevedīsim, mēs te tik tā…apjautājāmies garām ejot…viss kārtībā.Lielsaimnieks Pēteris lai tik rullē ar savām 50 govīm un kuļmašīnu, :):):)ienācēji labprāt piestrādās par puišiem un meitām:):):)

 10. paklau, nu tik bieži ir tie raksti, ka latvieši paši vainīgi, paši to un paši šito. Vajag atkal dzīt vainas apziņu..saraksti, loģiski domājot, bija tādi – katrā ciemā, novadā, pilsētā bija uzskaites ar visiem nodokļa maksātājiem, ŗeģistrētiem īpašumiem, lopiem, mašīnām – kuļamajām, parastajām, nodokļus maksāja pat šuvējas mājās strādājot, paņēma, apkopoja datus un lūk, saraksti.Naivi būtu domāt, ka ienāca padomisti un vietējiem prasīja- nu, mīlīši, ko tad izsūtīsim?Vai gribat to Kārkliņu vai to Bērziņu? – kā padomju ienaidnieks bija jālikvidē lielākie saimnieki, zemju īpašnieki, rūpnieki, ražotāji(varētu padomāt, ka okupanti nepamanītu ne kuram lielākās zemes, turīgākās saimniecības, fabrikas, ražotnes,mašīnas, nedz ieraudzītu tos, kuri par to sajūsmā nebija) – visi, kam bija enerģija un uzņēmība nebija derīgi padomju pakļāvīgajai cilvēku masai , bija jāatbrīvo vieta atbraucējiem, par inteliģenci, militāristiem,aizsargiem,policistiem arī skaidrs,- kurš ieņēma kādu amatu, izcēlās ar kaut ko , jeb ko, nedziedāja līdzi, vēl vairāk, bija vācu pusē, vai Latvijas patriots – bija padomju tautai nederīgs.Nesen atradu vēstuli no 20.gs. 60.gadiem, kur teikts, ka vecmammai – 7 bērnu mātei, lai dabūtu pensiju, bija jāpierāda ar lieciniekiem, ko viņa darījusi vācu okupācijas laikā.Cilvēks, kuram bija jāpierāda, nebija nedz Ozoliņš, nedz Liepiņš, Kārkliņš vai Pētersons.

 11. Nepārvērtiet te genocīdu pret latviešu tautu par farsu! Izveda jau tautas aktīvāko daļu un tos, kuri nepakļāvās jaunajai varai, kā arī pretošanās kustības atbalstītājus, turīgākos zemniekus, inteliģenci, kolhozu pretiniekus un tml. Vietējie kalpi nevarēja samierināties, ka kaimiņam ir vairāk zemes, mantas vai naudas… Tieši tāpat kā šodien! Latvieši ir diezgan skaudīga un nenovīdīga tauta un mainoties varām to
  var labi redzēt. Tieši ļergas brūvētāji palika, jo atpirkās!

 12. 1949.gadā tas notika pārsvarā, vienu nodeva kalps- slinks polis, otru ciema sievas, jo mājās brūvēja ļergu, trešajam bija apsolīta māja

 13. Nevajag lasīt tikai bestsellerus, bet arī to, ko izpētījis un raksta viens otrs mūsu pētnieks. Tad nevajadzēs grābstīties kā pa tumsu. Skaidrs, ka kolaborantu latviešiem nekad nav trūcis un tādu netrūkst arī šodien. Daudzu komunistu līdzskrējēju pēcteči arī šodien ir pie varas un ieņem augstus amatus, bet pārējiem viņi izliekas par lieliem patriotiem. Pats tādus varu nosaukt. Bet ja runājam par vēsturi, tad pēc LU prof. H. Stroda datiem 1949.g. 25.-30 marta latviešu deportāciju sarakstu sastādīšanā, deportāciju organizēšanā un izvešanā uz Sibīriju 40% no izvedēju kopskaita jeb 12 tūkstoši bija vietējie kompartijas, komjaunatnes un padomju aktīvisti + turpat 7 tūkstoši vietējie iznīcinātāji, kuri bez sirdsapziņas pārmetumiem piedalījās savas tautas genocīdā. Pie tam no aizvestajiem 43 tūkstošiem 95,6% bija latvieši. Tā, lūk!

 14. Lūk , šodien nekas nav mainījies un vietējie kolobrati nobalsoja par Edvīna ŠŅORES NOSODĪŠANU. sk, Leonarda Inkina saitā, jo LA līdzīgi cenzūru uzlikuši=== kolobrati!

 15. Visu cieņu! Negaidīti godīgi uzrakstīts!

 16. latviesi ir pasaule lielakie stukaci tas bija tas ir un tas bus

 17. Jo plānāks vidusslānis ,jo vairāk trūcīgo ,jo lielāka skaudība un vēlēšanās ,,iegriezt,, bagātajam. Kā latvietis varēja kāpt pa ,,karjeras,,, kāpnēm,piemēram pie vācu barona un iegūt sulaiņa vai vagara amatu kā tikai nosūdzot baronam ko par to slikti teicis viņa kaimiņš vai rads.Šis paņēmiens nostrādāja arī pielabinoties kā vācu tā krievu okupantiem.Pats zinu reālu gadījumu ,kad divi latvieši 1955. g. sakašķējās un lai iegrieztu kaimiņam pasūdzēja represīvām iestādēm ka kaimiņš vācu laikā šāva ebrējus. Pirms 1953 g. tas būtu nostrādājis,bet 1955g. tiesa atklāja apmelojumu.

 18. Mulkibas,latvijas iedzivotaju saraksti bija jau sagatavoti izsutisanai jau 1913.g. Kr.imp .iek’sl.ministrs Vitte. Iztrauceja 1 pasaules kars,pie tam tautas nebraukaja apkart un ari pec 27 gadiem turpat vien dzivoja.Krievijas imperijas tautas skaitisana bija skurpuloza,es savus sencus ari atradu,ta ka nevajag gvelzt niekus..!

  • tu i dumš un tev jau labi…
   vo kāds jekstrasens tas vittēns bija, ka jau 13 gadā varēja sastādīt sarakstus uzvedamajiem uz 1947… paredzēja gan divus pasaules karus, gan revolūciju, gan pilsoņu karu un galvenais ka visi sēdēja uz vietas, neviens nekur karot nedevās un bēgļu gaitās arī… un visi tie, kas saka ka latvijiešu streļķi visu krieviju līdz pat vladivastokai ar kājām gaisā apgrieza, melo… arī tie, kuri apgalvo ka staļinpaps 37 gadā streļķus pie sienas pielika, melo… arī tie, kas apgalvo, ka hitleram leģionā letiņi karoja un izdzīvojušie pa visu pasauli izklīda, arī melo… jo viņi visi jau 1913. gadā bija Vittes sarakstos ielikti, lai varētu tikt pēc diviem pasaules kariem, revolūcijas un pilsoņu kara 1947. gadā izvesti…

 19. “Taču aizvien asāks kļūst vaicājums, ko darīt, lai tas neatkārtotos…”
  Kad 80% tautas ir nabagi, tā vnk. gadas (arī K. Ulmaņa laikā tā bija)…

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Mana nabaga tauta! Šodien Valmierā pie Maxim XX nebija kur nolikt auto- visapkārt no bada uzblīduši nabagi ar ķerrām stumj rijamo (ļoti atvainojos par vulgāro teicienu) un piekrāmē bagāžniekus līdz “lūpai”. Nekādi nevaru saprast vai gatavojas kārtējai izsūtīšanai vai karam?!
   Ja par tēmu- izsūtīto limits bija noteikts Maskavā un arī tieši norādīts kurus! Protams, daudzi uzzināja un iebēga mežā, bet, citējot Raini, “zārks jau tukšā nevar palikt!”. Tālākai jau bija improvizācija un te nu kaimiņš varēja ieriebt kaimiņam, sevišķi bijušie algādži saviem saimniekiem vai izbrāķētais brūtgāns kaimiņdēlam, vai arī citu iemeslu dēļ. Bet tas nemaina uzstādījumu- no Latvijas izsūtāmas 23 000 ģimeņu! Varbūt, ka ne visai precīzi atceros ģimeņu skaitu, bet apmēram uz to pusi bija. Un parādiet man to čekistu, pagastveci, partorgu un kādu tik vēl ne činovnieku, kurš pazemīgi noziņotu biedram Staļinam, ka nav spējis notvert vajadzīgo skaitu tautas ienaidnieku! Nekļūsim smieklīgi, tādi bij’ laiki!

   • bija vajadzība mainīt tautai ideoloģisko domāšanu un tāpēc no viņas vajadzēja atšķelt slāni, kurš var pretoties un kuram rastos arī atbalstītāji… ko tur varam ielikt? iepriekšējā režīma atbalstīto radošo inteliģenci, kuri atsakās ar jauno režīmu strādāt… daļu militarizēto struktūru darbinieku, kurus iepriekšējais režīms ir atbalstījis, prēmējis, jaunatnes aktīvistus… pie jebkuras varas jaunieši tusējās ap konkrētiem cilvēkiem, viņi grib izlikt enerģiju sportā, bet ja treneris pagadās patriotiski noskaņots, tad nu nekā… un atliek pēdējais bariņš: dvēseļu gani… skolotāji, mācītāji un tamlīdzīgi mutes bajāri… kā vēsture rāda, viskontrastainākais slānis, pārsvarā nekad nepaliek neitrāli, vai nu krasi jaunā režīma atbalstītāji un stučītāji, vai uzticīgi vecajam režīmam un nekādus kompromisus ar jauno neslēdz… izslēdzam pēc šāda uzstādījuma 5-7% tautas un pret jauno ideoloģiju nebūs kas cīnās… pašreizējā vara mums jau 30% aizsūtījusi trimdā, šeit palikuši tikai burkšķētāji pie pusdienu galda…
    un jā, bez vietējiem kolaboracionistiem nevienai impērijai nav izdevies savas nomales savaldīt…

  • > Tāmnieks
   Paskaties, ko šodien delfi -os par pagājušo gadu raksta P. Strautiņš!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Politiķi laukos zvejo balsis

Tuvojoties 13. Saeimas vēlēšanām, deputātu kandidāti dodas biežākās vizītēs pie Latvijas vēlētājiem uz novadiem.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+