Foto – Valdis Semjonovs

Ja ir pazemināts asinsspiediens… 1

Organisms, kas funkcionē zema asinsspiediena apstākļos, atgādina dzinēju, kas darbojas ar maziem apgriezieniem. 
Ātra nogurdināmība, miegainība un sevis piespiešana 
ikdienas gaitās. Ar to nedrīkst samierināties!

Reklāma
Reklāma

 

Starp īpatnību un slimību

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Hipotensija ir tad, ja arteriālais asinsspiediens pastāvīgi nesniedzas augstāk par 100/60 mm Hg. Ja pašsajūta ir laba, un šāds spiediens profilaktiskos mērījumos parādās tikai reizēm, uztraukties nevajadzētu. Tā, iespējams, ir tā saucamā fizioloģiskā hipotonija – organisma individuāla norma. Tāda mēdz būt sportistiem, augstkalnu, tropu un subtropu iedzīvotājiem un, protams, cilvēkiem ar iedzimtu noslieci uz zemu asinsspiedienu.

Pavisam cita lieta, ja hipotensija par sevi pastāvīgi atgādina ar miega traucējumiem vai slābumu jau pamostoties, pazeminātām darbaspējām, ātru nogurdināmību, reiboņiem, varbūt pat bezsamaņu un biežām galvassāpēm. Hipotensijas slimnieki mēdz būt jutīgi pret aukstumu, spilgtu gaismu, skaļiem trokšņiem, šūpošanu transportā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpēc ir svarīgi apmeklēt ārstu, veikt izmeklējumus un noskaidrot pazeminātā asinsspiediena cēloņus. Iespējams, būs jāapmeklē vairāki speciālisti, jo hipotensiju ietekmē veģetatīvā distonija, izjaukts hormonālais līdzsvars, dažas vairogdziedzera un virsnieru dziedzera patoloģijas, plaušu, sirds un asinsvadu slimības, divpadsmitpirkstu zarnas čūla, hepatīts, reimatisms, cukura diabēts, anēmija… Vīriešiem pazemināts asinsspiediens provocē seksuālus, sievietēm – menstruālā cikla traucējumus. Ja iemesls apstiprinās, sākumā ārstē pamatsaslimšanu.

Taču nevajadzētu krist izmisumā – ļoti bieži zemu asinsspiedienu izraisa slikti asinsvadi. Par laimi, ar ārsta atbalstu un padomiem tie padodas treniņiem.

 

Rītausmas stundā

Liekoties gulēt, asinsspiediens pazeminās, asinis atplūst no galvas, tāpēc hipotonijas upuriem vissmagākās ir rīta stundas, kad tas ir viszemākais. Galva reibst, acīs ņirb mušiņas, rodas pēkšņs vājums. Zinot, ka tā notiek, hipotoniķi mācās piecelties no gultas. Vispirms sevi ir jāpamodina. Kāpēc kaķi un suņi pēc pamošanās saldi izstaipās, žāvājas? Tādēļ ka stiepšanās paaugstina muskuļu tonusu, aktivizē asinsriti un stimulē asinsspiedienu.

Cilvēkiem ar zemu asinsspiedienu brokastis gultā nav izlaidība, bet gan rūpes par labu pašsajūtu un veselību. Stipra tēja ar citrona šķēlīti un uzmundrinošu bergamotes aromātu vai kafija ar karotīti cukura un dažiem cepumiņiem paaugstina asinsspiedienu, smadzenes iebarojot ar glikozi. Brokastu maltītē pat var atļauties siļķes gabaliņu ar dažiem sīpola gredzeniem, pāris siera vai salami tipa desas šķēlītes ar kraukšķīgu gurķīti vai skābiem kāpostiem.

Lai nereibtu galva, pēc pamošanās jāceļas lēni un pakāpeniski. Vispirms jāiekārtojas sēdus, tad atliek vienu pēc otras pāri gultas malai pārkārt kājas un lēnītēm slieties augšā. Tas nekas, ka celšanās ievelkas, taču sirds un asinsvadu sistēmai ir nepieciešams laiks, lai pielāgotos darbam vertikāli.

Reklāma
Reklāma

Dažkārt var gadīties hipotoniskās krīzes. To laikā asinsspiediens pazeminās pēkšņi, sareibst galva, acīs satumst, ausīs ir trokšņi, rodas nelaba dūša, plaukstas un pēdas kļūst vēsas, rokās un kājās skraida skudriņas, elpošana ir sekla, pavājinās pulss, cilvēks kļūst bāls, uz ādas izspiežas auksti, lipīgi sviedri… Parasti ar to viss arī beidzas, taču reizēm arī seko bezsamaņa, kas saglabājas ne vairāk kā 1 – 2 minūtes. Tomēr pat tā nav joka lieta, jo pēc tam vēl ilgi var būt galvassāpes, vājums un nogurums, un ir nepieciešama vispusīga izmeklēšana. Svarīgi noskaidrot, kas izraisījis krīzi, – uztraukums, izbailes, asas sāpes, karstuma vai saules dūriens, strauja ķermeņa stāvokļa izmaiņa, medikamentu lietošana, smadzeņu satricinājums…

 

Vairāk dzert

Ja asinsspiediena pazemināšanos nav izraisījusi kāda saslimšana, cīnīties ar to nav viegli, taču reizēm iespējams dzīvi atvieglot pat bez zālēm.

Pētījumos novērots, ka liela šķidruma daudzuma lietošana (pat divas glāzes vairāk par dienas normu) palīdz asinsspiedienu noturēt pieņemamā līmenī.

Liela daļa hipotensijas pacientu ir kafijas dzērāji piespiedu kārtā, jo daudziem šis dzēriens patiešām ietekmē asinsspiedienu. Rīta kafija – ierasts rituāls, bet 10 krūzes dienā jau pārspīlējums. Turklāt kafija nav jādzer tukšā dūšā, bet gan, piemēram, ar sieru, jo tajā sāls un tauku attiecība ceļ asinsspiedienu. Lai gan, iespējams, labāk dzert tēju, jo tā ir saudzīgāka un neizraisa tahikardiju.

Dabīgie stimulatori ir dažādas augu tējas un dabas vielu, piemēram, žeņšeņa preparāti.

Tuviniekiem jārēķinās, ka hipotensijas gadījumā 9 – 11 stundu miegs nav slinkums vai kaprīze, bet gan dzīves nepieciešamība, tādēļ cilvēkam ir jāļauj izgulēties.

Izbrīvējot laiku atpūtai, ieteicamas ikdienas pastaigas, peldēšana vai sporta spēles, kurās ir fiziskā slodze.

Kontrastdušas ir veselīgas gan paaugstināta, gan pazemināta asinsspiediena apstākļos. Tiesa, hipotensijas pacientiem nedrīkst būt strauja pāreja no silta ūdens uz aukstu. Asinsvadus var trenēt arī pirtī, taču ļoti uzmanīgi un pakāpeniski.