Gata Šļūkas karikatūra

Ja nedod atslēgu, ierodas policija
 0

Tiem, kuri nespēj atmaksāt iepriekš paņemtos aizdevumus patēriņam vai nekustamā īpašuma iegādei, nākas saskarties ar tiesu izpildītāju, kas nereti arī izsola parādniekam piederošo nekustamo īpašumu vai mantas. Uz mūsu lasītāju jautājumiem par tiesu izpildītāju pilnvarām un parādnieku pienākumiem atbild Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētāja vietnieks, zvērināts tiesu izpildītājs Jānis Stepanovs.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Vai pirms tiesu izpildītāja rīkotās izsoles ir iespējams apskatīt nekustamo īpašumu, ko vēlos iegādāties? Vai dzīvokļa atslēgas atrodas pie tiesu izpildītāja?

Nē, izsolē pārdodamo nekustamo īpašumu atslēgas neatrodas pie tiesu izpildītāja, bet gan pie paša parādnieka. Tamdēļ, ja ir vēlēšanās aplūkot nekustamo īpašumu, nepieciešams sazināties ar parādnieku. Tomēr jāatceras, ka nekustamā īpašuma iegāde izsolē nav labprātīgs darījums, tādējādi parādnieks var būt ieinteresēts novilcināt laiku līdz izsoles jeb īpašnieka maiņas brīdim. Tomēr šāda rīcība nav pareiza. Arī parādniekam būtu nepieciešams iesaistīties nekustamā īpašuma pārdošanā, jo no tā, par kādu naudas summu tiks pārdots nekustamais īpašums, ir atkarīgs, par cik lielu summu samazināsies kredīts. Viens no faktoriem, kādēļ īpašumu cena tiesu izpildītāju rīkotās izsolēs ir zemāka nekā tirgus cena, ir tas, ka nekustamā īpašuma pircējs citkārt var nezināt nekustamā īpašuma stāvokli vai to, cik ilgā laikā to iegūs savā īpašumā.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Kas notiek pēc tam, kad esmu uzvarējis tiesu izpildītāja rīkotajā izsolē, kur tiek pārdots citam atsavināts dzīvoklis?

Nosolītājam viena mēneša laikā pēc izsoles jāsamaksā visa summa, ko viņš nosolījis, kā arī pievienotās vērtības nodoklis, ja izsoles cena tiek aplikta ar šo nodokli. Papildus ir jāsamaksā valsts nodeva 50 latu apmērā tiesu izpildītāja depozīta kontā par pieteikumu par nekustamā īpašuma nostiprināšanu uz ieguvēja vārda. Pēc tam kad nekustamā īpašuma nosolītājs samaksājis visu summu, tiesu izpildītājs izsoles aktu iesniedz apstiprināšanai apgabaltiesā. Tiesa šo procesu skata rakstveidā. Tiesas sēde tiek noteikta 15 dienu laikā no tiesu izpildītāja pieteikuma iesniegšanas tiesā. Pēc tam 10 dienu laikā tiesas lēmumu ir iespējams pārsūdzēt, iesniedzot motivētu sūdzību Augstākajā tiesā. Ja apgabaltiesas lēmums nav pārsūdzēts, nosolītājs var tiesā saņemt atzīmi par lēmuma stāšanos spēkā, uz kura pamata iegūtais nekustamais īpašums tiek reģistrēts uz nosolītāja vārda. Viss process vairākumā gadījumu ilgst aptuveni divus mēnešus.

 

Ja izsolē iegādāšos nekustamo īpašumu, kādā veidā saņemšu īpašuma atslēgas?

Pēc nekustamā īpašuma ieguvēja lūguma tiesa lemj par jaunā īpašnieka ievešanu valdījumā, izdodot par to tiesas lēmumu. Tad, ja parādnieks jauno īpašnieku nevēlas īpašumā ielaist labprātīgi, tiesu izpildītājs izpilda tiesas lēmumu par jaunā īpašnieka ievešanu valdījumā likumā noteiktajā kārtībā.

Ja pēc tiesas lēmuma par īpašnieka ievešanu valdījumā neizdodas saņemt atslēgas no nekustamā īpašuma iepriekšējā īpašnieka, tad ar tiesu izpildītāja starpniecību iepriekšējam īpašniekam tiek nosūtīts paziņojums, kurā norāda, ka viņam ir pienākums atbrīvot nekustamo īpašumu un nodot to ieguvējam. Paziņojumā tiesu izpildītājs norāda arī datumu, kurā notiks ieguvēja ievešana nekustamā īpašuma valdījumā, ja parādnieks pienākumu neizpildīs. Ja iepriekšējais īpašnieks pēc pirmā paziņojuma nosūtīšanas reizes nav sastopams tiesu izpildītāja noteiktajā datumā, tad tiesu izpildītājs nosūta atkārtotu aicinājumu. Šajā reizē, ja parādnieks neierodas, policijas darbinieku klātbūtnē durvis tiek atvērtas piespiedu kārtā – parasti to dara sertificēti meistari, īpašumā esošā manta tiek aprakstīta un izvesta. Ja mēneša laikā īpašnieks šo mantu nepieprasa – tā tiek izsolē pārdota.

Reklāma
Reklāma

 

Vai tiesā jāapstiprina izsoles akti, kas notikuši par jebkādu summu?

Likums paredz, ka visu izsoļu rezultāti, neskatoties uz izsoles summu, kurās ir pārdots nekustamais īpašums, ir jāapstiprina apgabaltiesai. Tātad, pat tad, ja nekustamais īpašums nosolīts par pāris tūkstošiem latu, arī šādas izsoles rezultāts jāapstiprina apgabaltiesai.