×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
3. septembris, 2016
Drukāt

Vai Rīgā jābūt piemiņas plāksnei cilvēkam, kurš neatbalstīja Latvijas neatkarību? (87)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

Kāds Rīgas 1. slimnīcas pacients vērsies redakcijā ar jautājumu par to, vai Rīgā pie pašvaldības iestādes jābūt piemiņas plāksnei politiķim, kurš savulaik balsojumā nav atbalstījis Latvijas neatkarību. Runa ir par kādreizējo Augstākās padomes “Līdztiesības” frakcijas deputātu un vēlāko Rīgas domes deputātu Leonīdu Kurdjumovu (1939 – 2012), kurš sākotnēji pašvaldībā pārstāvēja Tautas saskaņas partiju, bet vēlāk “Saskaņas centru”. Kurdjumovs dzimis Minskā un Latvijā ieceļojis 1947. gadā. Padomju laikā ieņēmis administratīvā vadītāja amatus, bet 1990. gadā tika ievēlēts Augstākajā padomē un 4. maijā nebalsoja par Latvijas neatkarības atjaunošanas deklarāciju (neatkarību neatbalstošie deputāti nepiedalījās balsojumā). Piemiņas plāksne kādreizējam politiķim pie Rīgas 1. slimnīcas poliklīnikas sienas atklāta 2012. gadā pateicībā par viņa atbalstu slimnīcas saglabāšanā un attīstībā.

Jānis Ozols, bijušais Rīgas 1. slimnīcas vadītājs: “Interesants precedents – tā ir pirmā piemiņas plāksne cilvēkam, kurš balsoja pret Latvijas neatkarību. Tā ir jāaizvāc. Kurdjumovam Rīgas 1. slimnīcas attīstībā savulaik nav bijusi praktiski nekāda loma. Viņš Latvijas neatkarības laikos piedāvāja ideju, ka slimnīcā varētu izveidot hospitāli padomju armijas veterāniem. Notiekošais ar plāksni ir līdzīgs precedents. Tas purvs, kāds pašlaik vērojams Latvijas politikā, ļauj cilvēkiem īstenot šādas idejas. Atcerēsimies arī, ka Kurdjumovs bija padomju armijas virsnieks.”

Juris Ciganovs, vēsturnieks: “Ar šādu soli tiek parādīta attieksme pret Latvijas neatkarību. Nezinu, vai plāksne ir uzlikta ar Rīgas domes “svētību”, tomēr, ja tas ir tā, tad tas liecina par to, ka tā rīkojas kā katra sevi cienoša vara – mēģina atstāt savas pēdas pilsētā. Šāda “tradīcija” nāk no padomju laikiem, kad jebkuram apbalvotam sociālistiskā darba varonim par nelieliem sasniegumiem veidoja bisti. Ja piemiņas plāksne ir Rīgas domes pirksts, tad tā norāda uz tās attieksmi pret valstī pastāvošo iekārtu. Jājautā, kas atļāva šādu piemiņas plāksni Rīgā pielikt? Zinu, ka Kurdjumovs ilgu laiku ir strādājis Rīgas domē kā deputāts un darbojies tās komitejās, taču nezinu, ko viņš tādu ievērojamu ir paveicis. Pašreizējā Rīgas domes vara pilsētā vienu no ielām pārsauca par Valentīna Pikuļa ielu, taču šī rakstnieka pozīcija bija pret Latviju un latviešiem, turklāt viņš bija arī impērisku ideju sludinātājs – šāda iela mums Rīgā nav nepieciešama. Lai cik Rīgas dome necenstos tēlot latviskumu, tomēr pēc būtības tā ir izteikti krieviska.”

Jānis Rozenbergs, Cēsu novada domes priekšsēdētājs: “Piemiņas plākšņu uzstādīšana ir ļoti plašs darbības lauks – to var izdarīt jebkurš, kurš to saskaņo ar savas mājas iemītniekiem. Turklāt šis process, manuprāt, ir nekontrolēts. Domāju, ka Cēsīs nebūtu iespējams uzstādīt šādu plāksni cilvēkam, kurš balsojis pret Latvijas neatkarību. Cēsis allaž bijušas Latvijas šūpulis, un domāju – ja līdzīga piemiņas plāksne parādītos pie mums, tad vienā naktī cēsnieki to noskrūvētu un aizvāktu. Ja mēs negribam, lai parādītos dažādas plāksnes Čapajevam un citiem “interesantiem pilsoņiem”, tad šajā jautājumā prasās pēc stingrākiem un skaidrākiem normatīvajiem aktiem, kuri reglamentē piemiņas plākšņu uzstādīšanu. Teorētiski pašvaldības šo lietu varētu noteikt teritorijas apbūves noteikumos.”

Ojārs Spārītis, Rīgas pieminekļu padomes priekšsēdētājs: “Par piemiņas plāksni Kurdjumovam man nav nekas zināms. Ar padomi nekas nav saskaņots – tā ir tīrākā kādu aktīvistu pašdarbība. Tas, vai šādām plāksnēm būtu jābūt, ir diskutējams jautājums. Vairākuma valdība un koalīcija nosaka kārtību, kādai vajadzētu būt. Šajā ziņā viss ir saprotams. Tomēr Rīgā pie varas ir citi spēki, kuriem ir iebildes pret Latvijas valdību.”

Pievienot komentāru

Komentāri (87)

 1. Jocīgi. Kurš tad to plāksni uzlika? Rakstīts “1.slimnīcas kolektīvs”, bet tie acīmredzami ir meli.

 2. Novācam to plāksni ar komunistu kretīnu….

 3. Jo tālāk,jo trakāk!Viņš neatbalstīja Latvijas kā valsts atjaunošanu,bet redz pat ne par personīgiem ,bet neatbalstītās !!!valsts līdzekļiem,atbalstīja sl-cas saglabāšanu.Arī sava un partijas politiskā feisa saglabāšanai,POPULISMA šiltē.Un kā tad ar tiem tūkstošiem ,kas cīnījās PAR !!! valsts saglabāšanu?
  Cik tālu mēs ļausim izņirgāties par NEATKARĪGU !!! valsti? Vai nav par daudz jau ar to Staļina fallu?Vai G.Astram ir piemineklis,vai Sibīrijas mocekļiem ,arī bērniem,IR CIENĪGS !! piemineklis????Varbūt slavināsim Staļinu,Višinski,Šustinu,Noviku utt? CIK VAR ĻAUT ZEMOTIES “tautas vārdā”NEATKARĪGU VALSTI????
  PALDIES LIMBAŽNIEKIEM !!!!Kurā pasaules valstī godā un slavina OKUPANTUS un slepkavas????
  Vai nav jau ārprāts,ka LV galvaspilsētā valda okupantu mafija no SC ar pŗcteci Ušaku,kura vecāki pat nebija pilsoņi !?
  Varbūt tiešām jāveicina CETURTĀ atmoda???Lai prezidents,politiķi runā SAtversmē noteiktā VALSTS !! val.???

  • Мадам, вам бы с вашими убеждениями, надо бы в концлагере надзирательницей работать! Самое то, работа как раз для вас.

   • Паша, ты такой Алёша…

   • to grāpim no kiriļicas Atbildēt

    Ah tu vecais čekas stučītāj,nu ne tev,NE TEV te muldēt par konc.lēģeriem,jo es un mana visa tauta tur jau sabija 50 okupācijas gadus un TU !!! biji tas uzraugs !!!

    • Ага, такая жуть была, прямо ужас. С бесплатной медициной и бесплатным образованием, от детского сада до института на латышском языке, с практически бесплатным жильём и отсутствием безработицы, с высокой рождаемостью, с расцветом латышской культуры, кино и театра. Жуткие вещи творились в то время….

     • Nabaga grafists! Viņam līdz šai dienai aknās sēž un grauž, ka padomju laikā Latvijā tomēr atļāva latviešiem runāt latviski, mācīties latviski no bērnu dārza līdz universitātei. Tak jau laikam sapnis bija uzreiz pārkrievot visus uz līdzenas vietas, tūlīt pēc okupēšanas.
      Bezmaksas dzīvoklis? Neatceros. Man bija jāizmaksā kooperatīvais. Nebija bezdarba? Bet ar darbu varēja nopelnīti tikai pabalstu. Vai 70 rubļi mēnesī bija alga? Un darbs bija atbilstošs samaksai. Cilvēki iemācījās darba laikā laist muļķi un dara to līdz šai dienai.
      Un tā “sajūsminātā” komunisma slavēšana? Partija un lielais Staļins! Gaisma un saule! Un visi pārējie kropļi, kuri pēc Staļina. Kuri tagad guļ vēstures mēslainē, pašu krievu apspļaudīti.
      Domā, ka latvieši labprātīgi viņus “slavināja”? Domā, ka viegli bija tā dzīvot 50 gadus, slavinot svešus mērkaķus?
      Zini, grafist, tas bija grūtāk, nekā tagad ar mazu algu, maksāt komunālos un atteikties no ceļojuma uz Alpiem.
      Krieviem to nesaprast, viņi slavina ikvienu, kuru kremlis ieceļ krēslā. Un kad kārtējo nogāž, tad tikpat viegli nolej to ar dubļiem, kaut pirms dienas to slavas dziesmām apdziedāja.
      Tāpēc, lūdzu, nebāz mums degunā padomju laika jauko dzīvi. Esam to piedzīvojuši, tikai mums, -latviešiem – par to ir cita izpratne nekā Tev – krievam. Cita izpratne, tur visa starpība un tur arī visa mūsu – latviešu un krievu – nesaprašanās.

     • Мадам, вот только не надо передёргивать. Тот факт, что в то время можно было говорить по латышски и за это не расстреливали прямо на месте, для большей части оболваненной вами молодёжи, просто открытие. Оказывается, можно было говорить и даже учиться на латышском языке. Мало того, за это даже не наказывали, за учёбу не надо было платить, а отличникам так даже платили стипендии.
      А помните соловъя с набережной? Идешь очередной демонстрацией, а тут тебе с трибуны товарищь Табунс как заорёт: «Lai dzīvo Padomju Latvija! Ura!» А на трибуне и около неё, всё сплошь ваши соплеменники. Как вам картина?
      Квартплата была маленькой, коммунальные платежи чисто символические, 70 рублей зарабатывала простая уборщица. А я работал младшим научным сотрудником с окладом в 145 рублей и мог позволить себе иногда посидеть в баре гостиницы Латвия у стоечки, и пропустить парочку, а иногда и больше, коктейлей. Ибо койко место в общаге не стоило вообще ничего, а в столовой пообедать можно было за 1 руб.
      И напоследок небольшая статистическая справочка, чтобы было понятно кто кого кормил и содержал. Данные 1990 года, ВВП на душу населения / потребление на душу населения, всё в тысячах долларов:
      РСФСР – 17,5 / 11,8 ;
      Литва – 13 / 23,3 ;
      Латвия – 16,5 / 26,9 ;
      Эстония – 15, 8 / 35,7. Миф то рушится!

     • ak tu krievu grāpi!

      Nu bet tu to savu slavas paskviļu vari iebāzt sev …..Mēs to tevis slavināto/ izlasi Mirdzas rakstīto!/ psrsa “laimes”dzīvi redzam ar SAVĀM !!! acim un caur savu sirdi un prātu.Tā bija LV un latviešu koncentrācijas nometne,JO BEZ !!! jūsu okupācijas mēs dzīvotu NE kā krievijas eiropejiska/ tā krievi mūs uztvēra!/ guberņa ,BET KĀ piem. Somija!Kas te notika pēc okupantu ienākšanas !!- ARMAGEDONS!!Visi veikali tika “izslaucīti”,paku kalni tika sūtīti uz bada Krieviju,latvieši izsūtīti,krievu ofiņi sagrāba izsūtīto dzīvokļus ar VISU !! iekārtu utt.LV pārvērta par krievu Laimes zemi un sāka būvēt nevajadzīgas rūpnicas kurām materiālus sūtīja no rasejas un brāķa sūda preci turp atpakaļ.utt.Vecais,nebija drīzumā arī Latvijā produktu,NEBIJA zāļu,NEKĀ nebija,ne mašīnu,ne mēbeļu utt- viss pēc rindas un grafika .Pat tualetes papīra nebija,nerunajot siev.par ieliktnīšiem!!!Ārzemes bija TABU,grāmatas un labas ārzemju filmas,pasaules prese TABU utt. Es u.c. NEVARĒJĀM aizbraukt uz ārzemēm,jo tādiem kā tu bija bail,ka ieraudzīsim CITĀDU dzīvi un MELUS !!par “pūstošo”kapitālismu,kur tagad ir pārvākusies VISA !!! Krievijas elite.Ko tu murgo par to bandītu “laimes”zemi.Brauc ue Krieviju lielas starpības arī šodien NAV !!

     • О, да у вас истерика, право слово! Вот что правда, с такими людьми как вы, делает. Из вас вот опять страшилки посыпались, но я ведь не с луны свалился, я тоже всё видел своими глазами, меня ваши вопли не проймут.
      Я привёл вам цифры статистики, но вы не обратили на них внимания. Так вот, несмотря на все построенные вам заводы, Латвия потребляла почти в 2 раза больше, чем производила. То есть, вы жили на дотациях из центра, из союзного бюджета. Как то неловко получается, неудобно.
      А помните, вы грозились завалить бэконом всю европу?! Ну, завалили? А обешание руководителей атмоды, что через несколько лет мы будем жить как в Дании и Швеции? Не спорю, некоторые действительно так живут. Зато весь остальной народ так не живёт!
      Вы профукали всё советское наследство, всё что вам досталось задарма. Промышленности больше нет, сельское хозяйство загибается. И причина вашей ненависти к России кроется в элементарной зависти. Оказывается, Россия прекрасно может жить и без вас, без ваших шпрот, вашей колбасы и молока.

     • Jā ar galviņu tev gan nav viss OK,jo tu visu apgriez otrādi.Tieši krievija cerēja un draudēja,ka mēs pazudīsim bez jūsu visa veida šrotiem,bet tu re esam gan ES,NATO ,EDESO utt.un vēl krievu tūkstoši kā 1945.g. gāžas te iekšā pat par lielu naudu.KUR krieva patriotisms.kur laimes zeme Mātuška?Ne jau latvieši stāv rindā uz uzturēšanās atļaujām Latvijā,Igaunijā ,Lietuvā !!Redz vecais zavaļiļibi Jevropu,bet tā nav bada Krievija,viņai savu produktu na valom!”Za darom”mēs neko nedabūjām,jo okupācijas šausmas un tie okupantu pūļi ir pilnīgs ārprāts!Kā saranča LV visu aprija.Krievijai nu gan nav ko zavidovac,jo tikai Maskavā un Piterā ir kas ēdams.Lai gan pēc sankcijām ļooti daudz kā trūkst,bet kaut 50 km.aiz šīm pils.,krievija dzīvo kā 18.gs. un pat badojas. AIZBRAUC !!!KAPĒC tu te esi piezīdies? Ne mēs,BET TU !!!tovarisč esi histērijā un sapinies melu mēslos! ES par tevi uzjautrinos,JO tev pat argumentu nav.Želajemoje za destviteļnoje !!Pažēlo Putinu,brauc palīgā ceļinu uzart !

     • Это значит у меня нет аргументов?! Забавно. А у вас они есть, эти самые аргументы то? Пока видны одни эмоциональные глупости. В самом деле, в своём восприятии России вы застряли где то в 18 веке, да ещё утверждаете, что в России голод, есть нечего. Да неужели! Врать так бессовестно не надо.
      А вас здесь выходит чисто рай, так что ли? Только вот из этого рая даже беженцы сбежали, ни одного не осталось.

     • tas vien, ka tevi ar brūnu koku nošejienes prom nedabūsi,
      norāda uz mūsu “nabadzību” !11
      ha ha ha !

     • А вы так мечтаете об этом?! Не дождётесь!!!

 4. bez komentāriem-slimnīca nav privātīpašums.Un steidzoši!

 5. Rozenberg, , Tu esi sasējies ar Latvijas nīcinātājiem – Vienotību. ( uzdāvināja banku Citadele). Saross komandē Vienotības spici un Tu kalpo Vienotībai!Man kauns par Tevi, liekuliQ!

 6. Plāksni jānovāc!

 7. Nost ar plaksni, principa pec.

  • Гвидо, притчу про воробья знаешь? Так и здесь. Попал в Америку (тёплое место), так сиди там и не чирикай!

   • Davno paxņet GAVNO! ES TEVI PAT LIEKLGAVBALA ŠĀVBIENA ATTĀLUMĀ XUTORAM TUVUMĀ MELAISTU

    • И вам не хворать, дедуля! Вы всё в гости собирались. Предлагаю на выбор: виски 20 лет выдержки, водка коллекционная, вино французкое.

   • un tu tā labi fiksi tinies no Latvijas ja pat valsts valodā neesi iemācījies rakstīt

    • Экий вы мулькис, однако. Es varu rakstit latvijski, bet rakstu krieviski tāpēc kā man ta ir ērtāk.

     • Es varu rakstit latvijski, bet rakstu krievijiski … 🙂 🙂

     • Уже устал повторять. Да, предпочитаю писать на родном языке. Мне так легче и удобнее, понятно.

 8. Nost ar plaksni principa pec.

 9. Kurdjumovs bija īsts interfrontes ” patriots”un Latvijas neatkarības noliedzējs., cik man tas saglabājies atmiņā. Lai Ušakovs ved šo plāksni uz Maskavu un noliek pie Kremļa, tur būs īstā vieta.

 10. jus idioti nevariet rubikam kajas nomazgat vienigais kurs neparmeta kazoku ja naks atpakal krievi kritisiet celos un bucosiet pakalu ka to darijat krievu laika

  • vovan, kraties pie sava rašes vovana !

  • viņš ,kā neviens apmeta to kažoku.Trakāk,kā visi pārējie.Līda Saeimā,nesanāca,tad ielīda Eiropas parlamentā ,bet vajadzēja taču uzturēt kompartejisko,padomisko pārliecību līdz galam un ignorēt buržuāziski,kapitālistisko iekārtu,kuru tik ļoti gāna.Nepiedalīties tajā visā.

 11. protams jabut kartigs cilveks ar tiem istajiem iebraucam tados sudos kad talak nav kur

 12. Tad jau uzstādīsim plāksnes arī Hruščovam un Gorbačovam,kā arī visiem krievu virsniekiem kuri okupēja un dzīvoja Latvijā.Murmuļu bars ne politiķi.

  • jau murmuļu bars, bet pašreizējā situācija politikā ir tāda. Vajag iet uz vēlēsanām un izdarīt pareizu izvēli, nevis balsot par tiem, kuri atbalsta minētos personāžus!

 13. Tā ir pateicība par atbalstu slimnīcas saglabāšanā (īstenībā jau – glābšanā). Neatkarība uzskatīja, ka tik lepna vieta slimnīcai par glaunu.

 14. Ja nebūtu ieskatījies šodien LA, nemaz nebūtu zinājis, kas tas par Kurdjumovu, par plāksni un viņa no/nenopelniem, bet ja kādam tā plāksne rakstā minēto iemeslu dēļ godam kantes rīvē un vēl atrodas pie tā nama, tad nebija vajadzības lieki laiku tērēt un visu to aprakstīt, bet aizbraukt uz Cēsīm un pajautāt kā šādas problēmas risināmas, te taču nav vajadzīgas ntie kilogrami plastika un dzīvības riski

 15. kamēr Maskavas mīļi būs pie teikšanas RD, tās tas turpināsies, drīz Rubiks arī dabūs kādi bisti

 16. aizvākt to sūda plāksni

 17. Interesanti, ka plaksne izpildīta ļoti latviska un labā gaumē! Laikam tie kas likuši gribēja izdabāt, lai neaiztiek.

 18. Pret Latvijas neatkarību bija Staļins un Hitlers un citi. Ko darīsim?

 19. Подбор экспертов характеризует автора во всей красе! Идеологически обоснованный выбор. Война с памятниками плавно переходящая в войну с памятью, а затем и с живыми людьми. Сначала сносим неправильные памятники, снимаем неправильные таблички, затем уничтожаем неправильные книги в библиотеках, а затем уже занимаемся и неправильными людьми! Просто до боли знакомая логика действий!

  • Твоё дело телячье. Демократ Ты наш.

   • О как! А Вы значит с таким трэндом согласны полностью? А лично участвовать будете? Вы предпочитаете командовать айнзацкомандой или принимать активное участие в расстрелах?

    • einzackomanda esi tu ar savu kremļa troļļu brigādi, kura zem viena nika dežurē netā…
     komentu stilu dažādību nevar piedēvēt sapīpēšanās pakāpei !

     • То есть, вы отрицаете сам факт существования таких айзацкоманд в принципе?! Значит, по вашему их не было? Ну, ну.
      Я не отвечаю за стиль разных придурков, которые воруют мой ник.

    • biedri grafist!

     šaušana un latviešu izsūtīšana trimdā notika ar tādu, kā Tu , pie varas esošo tālajos gados, lemšanu.
     Ja Latvijas nodevējiem un okupantiem Latvijā jābūt pieminekļiem, tad Maskavā pie kremļa jābūt zeltītam piemineklim Kārlim Ulmanim, Latvijas prezidentam, kuru nomocīja tavi cilts brāli.

     • Дорогой товарищ латыш! А вот вам краткая историческая справка про ваших воплеменников, для полноты картины, так сказать.
      «Обратимся к официальной статистике. В сентябре 1918 года, по данным анкет, среди 372 сотрудников управленческого, следственного, оперативного, надзорного, канцелярского и административно-хозяйственного персонала ВЧК было 179 (48,1 %) латышей, 113 (30,4 %) славян (русских, украинцев и белорусов), 35 (9,4 %) евреев, 23 (6,2 %) поляков и литовцев, 4 (1,1 %) немца, 3 (0,8 %) финна, 2 (0,5 %) эстонца, 1 (0,4 %) француз, 1 (0,4 %) грек и 11(2,1 %) неустановленных [5] .
      Среди руководящих работников ВЧК, чьи анкеты сохранились, латышей было 113 человек (50,4 %), русских, украинцев и белорусов – 58 человек (25,9 %), евреев – 27 человек (12,1 %) [6]
      – Ha 1 октября 1921 года в органах ВЧК работали 49 991 человек. По национальному составу среди них было 38 648 русских (77%), 4 563 еврея (9%), 1770 латышей, 1 559 украинцев, 886 поляков, 315 немцев, 186 литовцев, 152 эстонца, 104 армянина. Лиц иных национальностей насчитывалось 1808 человек или 3,6 процента.
      – Коллегия ВЧК состояла из 13 человек, из них трое русских (М.С. Кедров, И.К. Ксенофонтов и В.Н. Манцев), трое евреев (С.А. Мессинг, Н.С. Уншлихт, Г.Г. Ягода), двое латышей (М.Я. Лацис, Я.X. Петерс), двое поляков (Ф.Э. Дзержинский, В.Р. Менжинский), один украинец (Г.И. Бокий), один белорус (Ф.Д. Медведь), один армянин (В.А. Аванесов).
      – Среднее и высшее руководящее звено центрального аппарата ОГПУ на 15.11.1923 года: 54 русских (57%), 15 евреев (16%), 12 латышей, 10 поляков, лиц других национальностей – 4.
      – На 1 мая 1924 года в центральном аппарате работало 2 402 сотрудника. Из них русских – 1670 (70%), латышей – 208 (9%), евреев – 204 (8%), поляков – 90, белорусов – 80, украинцев – 66.
      – К весне 1937 г. национальный состав местных органов госбезопасности, т.е. без Главного управления, состоял из: 15 670 русских – 65% , 3489 украинцев и белорусов – 14,6% , 1776 евреев – 7,4% и др.
      – В 1940 г. национальный состав центрального аппарата НКВД состоял из: 3073 русских – 84%, украинцев и белорусов 267 – 7,25%, евреев 189 – 5% и др.»
      И ещё проясните ка вопрос: а доносы писал кто?!

     • Ты поляков не трогай, суслик !

     • Да кто ж вас трогает, панове! Кроме Феликса Эдмундовича да Межинского больше там достойных поляков и не было.

     • ## - grafistam

      Un tev šķiet, ka tie latvieši, igauņi, poļi kas tos sarakstus stādīja, visu savu mūžu par to vien sapņoja, kā savus kaimiņus izsūtīt uz Sibīriju?????
      No Maskavas bija pavēle un būtu tu pamēģinājis to pavēli neizpildīt…
      Okupants nekad nesapratīs okupēto. Nav jēgas te cepties un strīdēties.

     • Значит, вы не отрицаете того факта, что такие люди были и они были местными жителями. Наличие приказа из Москвы совершенно не оправдывает тех местных товарищей, которые писали доносы и составляли списки.

     • Фуфло, в отношении “составителей списков”, простите, гоняете вы оба: “##” и “графист”. Мифическое “мэстное население” – и даже по указам из Москвы – не имело права на подобное. Всю документацию относительно арестов и тем более депортаций подготавливали сотрудники НКВД-НКГБ, а после войны – МГБ и КГБ.
      Не верите – номер могу дать, по которому можно позвонить и удостовериться.

     • Ну, вы свою «учёность» уже показали. Конечно, списки не сам Сталин составлял, а местные сотрудники. Но для включения человека в списки должны были быть формальные основания, это могли быть агентурные сообщения агентов или доносы рядовых граждан, местных жителей. Кому, как не вам знать, что в деле, которое заводилось на каждого, в той самой папочке, это должно было быть указано и подшито. Кто донёс, когда арестован, обвинительный приговор, исполнение приговора и т.д.

     • Всегда приятно, когда “голос народа” глаголит о том, что в следственных делах подшито, а что – в конверте вещдоков сложено. 🙂 Вы хоть одно следственное дело (не говоря уже о наблюдательных, а то и судебно-делопроизводственных) в руках держали? Доносы, агентурные сообщения… Вы думаете, что на основе каждой накатанной телеги сразу дела заводятся? Японский бог… Осведомитель, доверенное лицо и даже “штатный” информатор мог писать штабелями, но это лишь бумаги с каракулями, пока информация не проверена сотрудниками государственной безопасности. От них зависит дальнейшее “направление” любой расписанной бумаги – в мусорник или в дело. А стукачок на это уж никак влиять не может. Что касается “местных” или “не-местных” сотрудников – то нету такого раздела и быть не должно. Сотрудники органов государственной безопасности – особая категория людей. Они таковыми являются и во Владивостоке и Центральной Азии, и везде делают одну и ту-же работу по одним и тем-же методам. Место их рождения, прописка или даже национальность не имеют никакого значения.

     • Ну я же говорил, что вам виднее. Вы же действующий (ну или бывший) сотрудник, активный участник событий, профессионал. А я в органах не работал и с ними не сотрудничал. Я и моя семья испытали их действие на себе, в относительно легкой форме правда.Но не суть.
      Даже японский бог знает, что хотя все сотрудники органов это «особая категория людей», но логично предположить что, для работы на местах специально подбирали людей или из местных жителей, или хорошо знающих местную специфику и владеющих местным языком. Простая целесообразность, только и всего.
      Итак. Доносы были, и были сотрудники органов из местных жителей.

     • “для работы на местах специально подбирали людей или из местных жителей, или хорошо знающих местную специфику и владеющих местным языком.”
      Показатель подбора кадров – верность делу и профессиональность. На допросах никто чукчу не спрашивал, чем он любимого оленя кормит, а в Риге спокойно обходились без распевания народных песен. А местные условия – дело техники. Разумеется, засада в лесу отличается от таковой в степи. Но если устроить таковую под силу только местному жителю в 5-ом поколении, то и армию можно спокойно распустить.

     • Мы слишком уж отклонились от основной темы, и можем дискутировать по частностям до бесконечности. Что важнее, преданность делу или знание местных условий, а может быть и то и другое вместе. Чукча с его оленем никому не интересен, и Риге в угловом доме песен не пели точно, а вот на каком нибудь хуторе в лесу могли и спеть, для дела. Разве нет?
      Если у вас есть список сотрудников органов того времени, опубликуйте, у меня его нет. Но вот на сайте kompromat.lv опубликован телефонный справочник центального аппарата КГБ 1989 года. Там на удивление много местных, знакомых всем, фамилий. Я даже знакомого нашёл, про которого точно знал, он от туда.

  • Grafist, gribu norādīt, ka padkrievijas represīvajos orgānos nestrādāja neviens Latvijas Republikas pilsonis! Latvijas okupantu saraksts gan sastāv tikai no padsavienības pilsoņiem. Dalīšana pēc tautības ir tieši padsavienības tradīcija! Mēs taču arī ar tevi nedomājam visu krievu tautu.

   • А вы не мне оппонируйте, а товарищу латышу. Именно он первым начал проводить такие параллели и ассоциации. Я всего лишь привёл справку о количестве латышей в руководящих органах ВЧК. И кстати, я бы не был столь категоричен с вашим утверждением. Наверняка были агенты среди вашей элиты того времени.

  • “Война с памятниками плавно переходящая в войну с памятью, а затем и с живыми людьми.”
   ——
   Это не подобии того, что происходило в России, начиная с 1917 года – осквернение и снос храмов, богохульство, расстрелы священнослужителей?

   • Ну вам то однозначно виднее. Вы же в этом участвовали самым непосредственным образом.

    • “Вы же в этом участвовали самым непосредственным образом.”
     ——
     Значит, все-таки было такое? Не отрицаете ведь?

     • Так отрицать историю своей страны глупо. Это только у вас переписывают историю задним числом. Когда и где революция проходила без эксцессов?! Тем более гражданская война. В Англии, в Америке или во Франции, с её гильотиной и якобинцами?
      В 1917 году моему деду было всего 12 лет, и он уже 5 лет работал подмастерьем в швейной мастерской в Петербурге. Так что у революции были основания.

     • “Когда и где революция проходила без эксцессов?! (..) Так что у революции были основания”
      ——
      Так и записываем – считает обоснованными убийства гражданского населения во время массовых беспорядков.

     • Записывайте, записывайте. Но только не передёргивайте. Массовые беспорядки это не есть революция и тем более не гражданская война! Из моего комментария никоим образом не вытекает вывод о том, что я поддерживаю убийство мирного населения. Это ваши домыслы и только.
      А вы считаете, что у революции в России не было оснований и причин? Все были счастливы и довольны?

     • Pierakstīsim, nebaidies !
      Un tavus uzbraucienus poļiem pierakstīsim…
      Par revolūcijas nepieciešamību Krievijā ne mums spriest, starp citu !
      Tā tik tu visu zini, kas kur pasaulē vajadzīgs.

     • Да никто и не боится. И на поляков я не наезжал, они сами на кого хочешь наедут. Среди сотрудников ВЧК их было очень мало (смотри справку).
      И революция была не только в России, а во всей царской империи, и здесь тоже. И мои и ваши предки в ней участвовали. Так почему же мы не можем рассуждать о её причинах?

     • “Массовые беспорядки это не есть революция и тем более не гражданская война!”
      —–
      Значит – достаточно кому-то заорать “революция” или что-то подобное, и сразу все становится законным? Правительство можно разгонять, народ к смуте и погромам поднимать и так далее. Гражданин, а ведь так и Гитлера оправдать – не долго ждать. Статьи 58-1 и 58-10 Уголовного кодекса РСФСР однако.

     • Всё таки плохо вы изучали марксизм – ленинизм, если изучали конечно. Труды дедушки Ленина надо бы вам почитать. «Революция становится силой тогда, когда она овладевает массами», цитирую по памяти. Так что, просто заорать «революция, революция» совершенно не достаточно. Революции случаются, как вы помните наверное, «когда верхи не могут, а низы не хотят».
      В моих комментариях речь шла о революции 1917 года, и уголовный кодекс РСФСР здесь абсолютно ни причём! И уж совсем некстати упомянутый вами господин Гитлер пришёл к власти в результате выборов, то есть был законным главой государства, не больше не меньше.

     • Что- то Вы не такой, как прежде. Поясняете, вроде как даже оправдываетесь. Мол. на то имели в вмду, не так Вас поняли. Это, любезнейший гражданин, указывает на то, что Вы на пути к признанию. Чисточердечному. Еще пара суток и – порядок. Кстати, под 58-ую попадает все преступные действия, совершенные как раз с 1917 года. А в особо тяжких случаях учитывается и ранее содеянное – для дополнительной характеристики государственных преступников.

     • Да я то такой же самый. А вот вы из себя строите строгого следователя, в полном соответствии со своим ником, но совершенно напрасно. Добиваетесь чистосердечного признания (!?) в чём то и грозите уголовным кодексом, несушествующей более страны! РСФСР больше нет, и нет её уголовного кодекса со статьёй 58, которую кстати отменили в 1961 году! А есть уголовный кодекс РФ (вам для сведения), в котором ст.58 совсем совсем про другое.
      Плохой вы следователь, а юрист из вас вообше никакой.

 20. par okupācijas sauso atlikumu Atbildēt

  šādas izdarības ir krievijas okupācijas sausais atlikums. Proti, putina beigtās ēzeļa ausis šodien ar lepnumu tiek valkātas Rīgas pašvaldībā.

 21. Ko te celt azotazu un spriedelet,plaksne jau sen bija janovac.

 22. Bet ir plāksne Ed. Berklavā, Brīvības ielā, vai tas nav tas pats.

  • А на Чака есть таблички деятелям культуру Латвийской ССР. Что, их теперь поубирать надо?

 23. Manuprāt jautājums ir pilnīgi lieks.Kaut arī Rīgā valda Ušakovs, 1.slimnīca nav nedz viņa, nedz viņa sencu privātipašums vai arī leģitīms mantojums. D0māju, ka latviešu tautai arī ir kāda teikšana. Vai kāds domā citādi?

 24. Vai Rīgā vēl ir un nav pārdēvēta par godu ģenerālim Dudajevam nosauktā iela,par ko bija aizvainoti un sašutuši Rīgā dzīvojošie krievi. Vai kādam tagad nav nācis prātā to pārdēvēt par Kadirova ielu,kas sevi uzskata par Putinam uzticīgu zaldātu un atbalstītāju.

Draugiem Facebook Twitter Google+