×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
5. janvāris, 2017
Drukāt

Ja nešķiros, atkritumu izvešana kļūs dārgāka (8)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Pēc Saeimā pieņemtajiem grozījumiem Dabas resursu nodokļa likumā nodokļa likme paaugstināta vairāk nekā divas reizes. Līdz šim maksāto 12 eiro vietā šogad par nesašķirotu sadzīves atkritumu uzglabāšanu poligonos jāmaksā 25 eiro par tonnu.

Pilsētu un novadu uzņēmumos, kas nodarbojas ar sadzīves atkritumu izvešanu, jautāju, ar kādiem papildu izdevumiem šogad jārēķinās ģimenes privātmāju un daudzstāvu dzīvojamo namu iedzīvotājiem.

Vedēji mierina

Apsaimniekošanas uzņēmuma “Clean R” (nodarbojas ar sadzīves atkritumu izvešanu Rīgā un vairāk nekā desmit novados) valdes loceklis Guntars Levics apgalvo, ka nešķiroto sadzīves atkritumu izvešanas sadārdzinājums nepārsniegšot 10%. “Tā kā viens iedzīvotājs “saražo” vidēji trīs četrus kubikmetrus atkritumu gadā, izdevumi pieaugšot vien par aptuveni 30 centiem mēnesī vienam iedzīvotājam,” viņš lēš.

Arī pašvaldību kopuzņēmuma “ZAAO” pārstāve Zane Legzdiņa apstiprina, ka 28 Vidzemes pilsētu un novadu iedzīvotājiem nešķiroto sadzīves atkritumu izvešana sadārdzināsies par 7% jeb par 85 centiem kubikmetrā. “Sadārdzinājums skars nesašķirotos sadzīves atkritumus, savukārt otrreizējai pārstrādei derīgos materiālus ZAAO arī turpmāk savāks no iedzīvotājiem bez maksas,” viņa saka.

Uzņēmuma “Jelgavas komunālie pakalpojumi” valdes loceklis Alvils Grīn­felds atklāj, ka šogad jelgavniekiem, kas dzīvo ģimenes privātmājās, viena 140 litru konteinera iztukšošana sadārdzināsies par 10 centiem, bet 240 litru konteinera iztukšošana par 18 centiem jeb par 76 centiem vienam izvestajam kubikmetram. Savukārt daudzstāvu dzīvojamos namos vienam iedzīvotājam nesašķiroto sadzīves atkritumu izvešana būšot dārgāka par 10 centiem mēnesī.

“Uz poligonu “Brakšķi” aizvedam vidēji tikai 28% visu pieņemto sadzīves atkritumu, bet pārējie pirms tam tiek sašķiroti un nodoti tālākai pārstrādei citiem uzņēmumiem. Tādējādi dabas resursu nodokļa radītais sadārdzinājums būs niecīgs – tikai par 4,2% vienam izvestajam kubikmetram,” piebilst Jelgavas uzņēmuma valdes loceklis Alvils Grīnfelds.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Es labprāt šķirotu, BET!!!…. Rīgā, Pļavniekos, kur cilvēku ir tūkstošiem, pie daudzdzīvokļu mājām nav speciālo atkritumu konteineru atsevišķi plastmasai, stiklam, skārdam, papīram. Diemžēl. Visi visu met vienā miskastē…. Tad par kādu vides un dabas resursu aizsardzību mēs varam runāt, ja vēlme šķirot ir, bet nav nekādas iespējas kā to realizēt, māju apsaimniekotāji to nenodrošina! Ir viens konteiners plastmasai trīs kvartālu attālumā, uz kuru nesu sakrātās plastmasas pudeles, bet tas mūždien ir pilns līdz augšā, ka vāku nevar aizvērt, un to izved tikai reizi mēnesī! Tā, ka visi aicinājumi šķirot atkritumus ir pilnīgs fufelis, jo to vienkārši nav iespējams izdarīt! Cilvēki, pat ja arī gribētu to darīt, tāpat ir spiesti mest visu vienā kopējā miskastē….

  2. Līdz šim mums atkritumus izveda viena firma, tagad izveidots kopuzņēmums (2 firmas), gružus savāca ik pa trīs mēnešiem (4 x gadā). Tagad izvedīšot ik pa 2 mēnešiem (neatkarīgi cik konteinerā), tad ir jau (6 x gadā), attiecīgi arī maksa gružiem pieaug “smalki”, jo pelnīt jau grib arī otrs uzņēmums, tā kā nez vai te vairs ir runa par 15 % Liepājas novadiem

  3. Jā, piekrītu atkritumu šķirošanai,mūsu pilsētā un mūsu mājā to jaau dara.Bet es uzskatu,ka par maz informācijas,Vides servisam būtu vairāk cilvēkiem jāskaidro,jo vissi jau to tomēr nedara.Ja no 6o dzīvokļu mājas šķiro tikai 15 dzīvokļi,tad tur mums nekāda ekonomija nesanāk.

  4. Rēzeknes novads nenodrošina šķirošanu

  5. neviens man par šķirošanu nepiemaksā. un neredzu tam jēgu. metu visu vienā maisā un misenē lai šķiro kas par to nopelna. pudeles nepieņem, tetra pakas ar šķirošana latvijā bēdīgā stāvoklī. Lietuvieši malači tur ir kārtība ir kur plastmasenes nodot un stikla taru pie veikaliem civilizēti.

  6. “Iedzīvotāji, kas šķiros , sadārdzinājumu nejutīs”.
    Samazināt izmaksas iedzīvotāji var tikai: 1. pasūtot retākas izvešanas reizes, 2. izvēloties mazāku konteineru. Viss stāsts domāts pilsētu/ ciematu centru iedzīvotājiem. Lauku apvidos šķirošana ir problemātiska, jo atšķirotais jāved uz īpašo konteineru. Turpmāka dabas resursu nodokļa celšana novedīs pie pretēja rezultāta – dabā nonāks vairāk atkritumu, jo atkritumu savākšana laukos kļūs ” par dārgu”, laukos veidosies “personīgās atkritumu izgāztuves” (kā tas jau daudzviet ir šodien).

    • Dzivoju dzilos laukos. Saskirot var gandriz visu. 100 l konteinera izmeru apmeram 1 maximas masu menesi. Parejo metu melnaja lielaja atkritumu maisa un ar masinu aizvedu uz skirojamajiem konteineriem. Skirot izmaksa vismaz 4x letak ka neskirot. Nav jasatrsucas ja samet ko nepareizi, to visu tapat darbinieki parskiro. Nekad neticesu ka nav konteineru kuros mest, ka talu. Utt. Vai tad jus, cilveki, ar masinu nekad nekur nebraucat, vai tad tik gruti piebraukt pie konteinera 1x menesi un izmest skirojamos konteineros? Tas ir slinkums un atrunas.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +12.1
Alūksne +11.7
Daugavpils +9.6
Saldus +7
Liepāja +10.2
Jelgava +7
Ventspils +12.9
Limbaži +12
Madona +6
Rēzekne +10
Draugiem Facebook Twitter Google+