×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
23. jūlijs, 2012
Drukāt

Ja nodoklis nav maksāts

nodoklis3

Kādā iestādē griezties, ja par 2011. – 2012. gadu nav maksāts sociālais nodoklis cilvēkam, kurš gatavojas aiziet pensijā? 
Rita Rimševica Bauskā

 

Likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 5. panta 4. daļā teikts, ka no 2011. gada 1. janvāra persona ir apdrošināta pensijai, ja faktiski ir veiktas obligātās iemaksas. Ja darba devējs to nav darījis, tad persona, par kuru tās bija jāveic un kura sasniegusi vecumu, kas dod tiesības saņemt vecuma pensiju, var pati izdarīt sociālās apdrošināšanas iemaksas pensijas apdrošināšanai. Ministru kabineta noteikumi “Kārtība, kādā persona veic valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai” paredz, kādā veidā tas darāms.

Iesniegumu sociālās apdrošināšanas iemaksu veikšanai persona var iesniegt pirms valsts vecuma pensijas aprēķināšanas vai pēc tās piešķiršanas. Ņemot vērā šādu iesniegumu, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) nosaka tos gadus un mēnešus, par kuriem darba devējs ir aprēķinājis obligātās iemaksas par personu kā par darba ņēmēju, bet faktiski nav tās veicis.

VSAA izsniedz personai paziņojumu, kurā norāda:

• laikposmu, par kuru darba devējs nav veicis obligātās iemaksas vai nav veicis tās pilnā apmērā;

• aprēķināto obligāto iemaksu summu pensiju apdrošināšanai pa mēnešiem, ņemot vērā darba ienākumus un attiecīgā gada obligāto iemaksu likmi pensiju apdrošināšanai;

• kontu, kurā veicamas iemaksas pensiju apdrošināšanai.

Tātad personai līdz pensijas piešķiršanas mēnesim ir tiesības veikt iemaksas pensiju apdrošināšanai, turklāt par visu laiku, par kuru darba devējs (izņemot darba devēju – mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju) faktiski nav tās izdarījis, vai par atsevišķu laikposma daļu atbilstoši paziņojumā norādītajām iemaksām.

 

Ja par vienu un to pašu laikposmu vairāki darba devēji (izņemot darba devēju – mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju) nav faktiski veikuši obligātās iemaksas, personai ir tiesības tās izdarīt par vienu vai arī vairākiem darba devējiem atbilstoši paziņojumā norādītajām summām.

 

Persona iemaksas pensiju apdrošināšanai VSAA norādītajā budžeta kontā var veikt pirms vecuma pensijas piešķiršanas – trīs mēnešu laikā no dienas, kad iesniegts iesniegums valsts vecuma pensijas piešķiršanai, kā arī pēc valsts vecuma pensijas piešķiršanas.

Maksājuma rīkojumā jānorāda:

• personas vārds, uzvārds un personas kods (par kuru tiek veiktas iemaksas pensiju apdrošināšanai);

• atzīme “Iemaksas pensiju apdrošināšanai”;

• darba devējs;

• laikposms, par kuru tiek veiktas šīs iemaksas;

• budžeta ieņēmumu klasifikācijas kods, kāds norādīts paziņojumā.

VSAA reģistrē šīs iemaksas 10 darbdienu laikā pēc maksājuma saņemšanas.

Ja persona, kura veikusi iemaksas pensiju apdrošināšanai, neiegūst tiesības uz valsts vecuma pensiju, tā var pieprasīt VSAA atmaksāt šīs iemaksas, iesniedzot iesniegumu un norādot kontu, kurā ieskaitāma atmaksājamā summa.

 

Taču jāatceras, ka VSAA katru gadu līdz 1. aprīlim pārbauda, vai darba devējs vai Maksātne­spējas aģentūra nav veikusi obli­gātās iemaksas par laikposmu, par kuru persona pati veikusi iemaksas pensiju apdrošināšanai. Konta pārbaudi pārtrauc pēc personas nāves vai darba devēja likvidācijas.

 

Ja darba devējs vai Maksātne­spējas aģentūra ir veikusi obligātās iemaksas par cilvēku, kurš pats veicis iemaksas pensiju apdrošināšanai, VSAA līdz attiecīgajam gadam sekojošā gada 31. jūlijam nosūta personai informāciju par pārmaksātajām summām pensiju apdrošināšanai, informējot personu, ka iesniegums to saņemšanai jāiesniedz jebkurā VSAA nodaļā, norādot kontu, kurā jāieskaita atmaksājamā summa. Šīs iemaksas pensiju apdrošināšanai VSAA atmaksā mēneša laikā pēc iesnieguma saņemšanas.

 

Konsultēja VSAA Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Anita Jakseboga.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+