Latvijā
Politika

Ja partijas vienosies, prezidents virzīs Kariņu premjera amatam0

Foto: LETA

Ja saeimā pārstāvētās politiskās partijas vienosies par atbalstu Ministru prezidenta amata kandidātam no apvienības “Jaunā Vienotība” Krišjānim Kariņam, Valsts prezidents Raimonds Vējonis nominēs viņu šim amatam.

To prezidents svētdien apliecināja intervijā TV3 raidījumam “Nekā personīga”.

Vējonis neredz nevienu iemeslu, lai nevirzītu Kariņu premjera amatam, ja partijas vienojas par atbalstu viņam.

Prezidents atklāja, ka pēc tam, kad valdību neizdevās izveidot diviem iepriekš viņa nominētajiem kandidātiem – Jānim Bordānam (JKP) un Aldim Gobzemam (KPV LV), viņš partijām jautājis, vai meklēt premjera amata kandidātu no Saeimā ievēlētajām partijām vai kādu “no malas”. Visas partijas noraidījušas iespēju strādāt bezpartejiska premjera valdībā.

Jau ziņots, ka pirmdien turpināsies darbs pie Kariņa iespējamās valdības izveidošanas. Plkst.12 paredzēta JV valdes sēde. Kā katru nedēļu, vadības sanāksmes notiks arī vairākām citām partijām un nepieciešamības gadījumā par valdības veidošanas sarunām tikšanos rīkos arī partija “KPV LV”.

Piektdien pēc tikšanās ar pārējām piecām tā dēvētajām centriski labējām partijām Kariņš norādīja, ka nepieciešamais kompromisa gars starp potenciālajām valdību veidojošajām partijām vēl nav sasniegts.

Kariņš sacīja, ka nevienai no partijām nebija būtisku iebildumu pret JV redzējumu par pamatprincipiem valdības veidošanai. Kariņš arī esot sadzirdējis no visiem pieciem politiskajiem spēkiem gatavību runāt un, iespējams, strādāt valdībā, ko viņš vadītu. Vienlaikus nav pazudušas atsevišķas pretrunas un politisko spēku “sarkanās līnijas”.

Ja JV valde piekritīs, Kariņš šonedēļ virzīsies uz priekšu sarunās un piedāvās savu redzējumu par koalīciju un atbildības jomu sadaļu. Politiķis pieļauj, ka trešdien vajadzētu būt zināmai galīgajai atbildei par to, vai ir iespējams izveidot valdību viņa vadībā. Ja viņam būs pārliecība par deputātu vairākuma atbalstu, Kariņš vērsīsies pie Valsts prezidenta ar aicinājumu viņu nominēt premjera amatam.

Kā ziņots, JV piedāvā potenciālajiem partneriem sadalīt atbildības jomas valdībā pēc paritātes principa, proti, katrs pārraudzītu vienādu jomu skaitu, neskatoties uz partijas pārstāvniecības apmēru Saeimā.

Partijām jau ilgāk par diviem mēnešiem neizdodas panākt vienošanos par topošo valdību. Iepriekš prezidents bija nominējis divus premjera kandidātus – Bordānu un Gobzemu, bet viņiem valdību izveidot neizdevās, līdz ar to nominācijas tika atsauktas.

No partijas “Saskaņa” saraksta jaunajā parlamenta sasaukumā ievēlēti 23 deputāti, partijai “KPV LV” un Jaunajai konservatīvajai partijai – katrai Saeimā ir pa 16 mandātiem, partiju apvienībai “Attīstībai/Par!” un nacionālajai apvienībai “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK – katrai 13 vietas, Zaļo un zemnieku savienībai – 11, bet JV – astoņi mandāti.

LA.lv