×
Mobilā versija
+6.6°C
Mirta, Ziedīte
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
10. jūnijs, 2014
Drukāt

Ja pusaudzis vasarā strādās (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu pārvaldes nodokļu administrēšanas daļas metodiskā atbalsta nodaļas vadītāja Marika Valdmane un VID Nodokļu pārvaldes informācijas sistēmu atbalsta daļas vadītāja Ilze Mīļā pie “LA” redakcijas bezmaksas tālruņa atbildēja uz lasītāju jautājumiem par algas nodokļa grāmatiņām, kuras no šā gada 1. jūnija visiem darba ņēmējiem un devējiem ir tikai elektroniskā veidā.

 

Sešpadsmitgadīgs pusaudzis strādās vasaras brīvlaikā divus mēnešus. Kas jādara viņa tēvam, kuram aprēķina iedzīvotāju ienākuma nodokļa atlaidi par apgādājamo? Vai pašam jādodas uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru? Vai tas jādara arī tad, kad pusaudzis beidz darbu?
 A. Jasinskis 
Ķekavas novadā


VID noslēgs jums apgādības periodu, tiklīdz jūsu dēls sāks strādāt. Tas notiks brīdī, kad no darba devēja VID saņems informāciju par to, ka dēls sācis strādāt.

Savukārt, ja jūsu dēls saņems ienākumus, kas nepārsniedz 165 eiro mēnesī, tad jums, kura apgādībā viņš bija reģistrēts, ir tiesības vērsties VID ar iesniegumu un dokumentiem, kas pamato dēla atalgojuma apmēru (t. i., dokumentu, kurā redzams, ka šis atalgojums nepārsniegs noteikto nodokļa atvieglojuma apmēru). Tas nepieciešams, lai bērnu reģistrētu apgādībā, jo šajā gadījumā persona, kuras apgādībā ir ierakstīts bērns, ir tiesīga vienlaikus saņemt arī nodokļa atvieglojumus par apgādājamo.

Lai bērnus reģistrētu apgādībā, personai ir jāiesniedz paziņojums par apgādībā esošajām personām, pievienojot tam dokumentus, kas pamato bērnu atalgojuma apmēru. Minētos dokumentus var iesniegt VID klientu apkalpošanas centrā vai elektroniski, izmantojot elektroniskās deklarēšanas sistēmu.

Ja jūs reģistrēsiet bērnu atpakaļ savā apgādībā par to periodu, kad bērns strādā, tad viņam nav tiesību iesniegt algas nodokļa elektronisko grāmatiņu darba devējam, jo nodokļu atvieglojumu jau saņemsiet jūs.

Savukārt, ja bērns, kurš kā apgādājamais ierakstīts personas algas nodokļa grāmatiņā, saņems ar nodokli apliekamus ienākumus, kas pārsniedz 165 eiro mēnesī, tad bērnu atpakaļ savā apgādībā varēs reģistrēt ar elektroniskās deklarēšanas sistēmas palīdzību, iesniedzot VID paziņojumu par apgādībā esošām personām tikai pēc tam, kad bērns būs beidzis strādāt. Ja bērns nav reģistrēts vecāku apgādībā, tad algas nodokļa elektronisko grāmatiņu var iesniegt darba devējam neapliekamā minimuma piemērošanai.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Izskatās, ka labāk lai bērns sēž pie datora visu vasaru, nekā mokās kādā noliktavā. 🙂
    Papīrus kārtojot aizies vairāk laika un līdzekļu, nekā no tā visa būs ieņēmumu.

Draugiem Facebook Twitter Google+