Foto – STOCK.XCHNG

Ja ūdenim sēra smaka 0

“Ko iesākt, ja laukos ūdens sācis smaržot pēc sēra?
” Valdis Zvejniekciemā

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Lasīt citas ziņas

Sērūdens ir ļoti veselīgs minerālūdens, kurš ārstē teju vai visas kaites, sākot no acu gaišuma līdz pat mīlestības slimībām. Uz sērūdens kūrēm un dubļu vannām kādreiz balstījās divi slavenākie mūsu kūrorti Baldonē un Ķemeros. Tomēr sērūdens tā specifiskās smakas dēļ, kas atgādina puvušas olas smārdu, nav diez ko populārs mājsaimnieču aprindās.

Ja jau sērūdeņraža gāze nokļuvusi gruntsūdeņos, tas ir uz ilgu laiku. Vislabāk pievienoties citam ūdens avotam vai vismaz izurbt aku citā ūdens nesējslānī. Ja sērūdeņraža gāzes līmenis ūdenī ir zemāks par 1 miligramu litrā (mg/l), iespējams arī uzstādīt aktīvo ogļu filtru un mēģināt gāzi absorbēt. Aktīvā ogle likvidē ūdenim piemītošās piegaršas, smaržas un krāsas, kā arī piesaista brīvo hloru. Tā kā filtrs līdz ar sērūdeņradi savāc arī citas vielas, grūti prognozēt tā iespējamo kalpošanas laiku. Lielie aktīvo ogļu filtri kalpo gadiem, daži mazie darbojas tikai pāris nedēļas, pēc tam nepieciešams mainīt. Parastie kasešu tipa ogles filtri ir lēti un kopā ar kārtridžu izmaksā ap Ls 20. Nomaiņas laiks atkarīgs no ūdens piesārņojuma un patēriņa lieluma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja sērūdeņraža gāzes līmenis ūdenī ir augsts – līdz 6 mg/l, iespējams uzstādīt MG (Manganese Greensand) filtru, ko parasti lieto, lai cīnītos ar lieko dzelzi. MG filtrējošais materiāls ir ar magnija dioksīdu pārklātas smiltis. Plūstot tām cauri, sērūdeņraža gāze pārvēršas par sulfāta gabaliņiem. Filtru periodiski atjauno ar kālija permanganātu (zilie graudiņi). Ja sērūdeņraža gāzes līmenis ūdenī pārsniedz 6 mg/l, uzstāda oksidēšanas-filtrēšanas sistēmu, kas ar reaģenta dozatoru ievada oksidējošo ķīmisko vielu (hlors) ūdensapgādes sistēmā pirms uzkrāšanās tvertnēs. Pēc laika reaģents pārvērš sērūdeņradi par sulfātu, ko atdala filtrā, un atlikušo hloru savāc ar aktīvās ogles filtru. Tiesa, šo filtru cenas jau pārsniedz Ls 300. Latvijā ūdens atīrīšanas iekārtas piedāvā SIA “ŪdensBoss”, SIA “Watex”, SIA “Hidro­standarts”, labus ogles filtrus ražo vietējais “Junkors filtrs”.

Ja vecu olu vai sulfāta smaka ir tikai karstajam ūdenim, vajag nomainīt vai izņemt magnija anodu, kas pievienots ūdens sildīšanas ierīces aizbāznim. Anodu izņem, atslēdzot ūdeni, samazinot spiedienu sildītājā un noskrūvējot aizbāzni. Tiesa, šī procedūra ievērojami saīsina sildītāja kalpošanas ilgumu, tāpēc labāk iepriekš sazināties ar ierīču izplatītājiem un noskaidrot iespēju anodu izņemt vai aizstāt ar tādu, kas ir izgatavots no cita materiāla, piemēram, alumīnija. Nomainīšana varētu nodrošināt aizsardzību pret koroziju, neizraisot sērūdeņraža gāzes veidošanos ūdenī. Lai nogalinātu baktērijas, tvertni ieteicams rūpīgi dezinficēt ar hlorkaļķi. Ja to nedara, drīz problēma var atkārtoties. Tāpat ieteicams uz vairākām stundām paaugstināt sildītāja temperatūru līdz 71 grādam un tad tvertni izskalot. Procesam vajadzētu iznīcināt ne tikai baktērijas, bet pat bēdīgi populārās legionellas!

 

Padomi

• Pirms filtru izvēles ieteicams veikt ūdens analīzi un noskaidrot, cik daudz šīs aromātiskās vielas ūdenī īsti ir. Speciālisti ieteiks arī, kādus ogļu filtrus uzstādīt.

• Jo mazāks ūdens patēriņš, jo vienkāršāku filtru var izvēlēties. Jo jaudīgāks filtrs, jo tas ir dārgāks, toties retāk jāmaina.

• Akā vai ūdensapgādes sistēmā vislabāk baktērijas iznīdē hlorēšana, kas novērš problēmu vai vismaz to mazina. Tai vajadzētu būt pirmajai darbībai, ko veic, pirms izšķiež lielas summas jaunai akai.