×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
30. jūnijs, 2014
Drukāt

Ja uzņēmumā “pazuduši” darbinieki… (1)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāves MARIKA VALDMANE un ILZE MĪĻĀ pie “LA” redakcijas bezmaksas tālruņa atbildēja uz lasītāju jautājumiem par algas nodokļa grāmatiņām, kuras no šā gada 1. jūnija visiem darba ņēmējiem un devējiem ir tikai elektroniskā veidā.

 

No VID elektroniskās deklarēšanas sistēmas izdrukājot pārskatu par sava uzņēmuma darbinieku nodokļu grāmatiņām, atklāju, ka tajā trūkst 10 darbinieku. Vai man ir kādam jāziņo, ka šo darbinieku pārskatā nav, kaut gan grāmatiņas ir iesniegtas darba vietā? Vai šiem darbiniekiem drīkst piemērot neapliekamo minimumu un atvieglojumus?


V. Laipiņa, 
grāmatvede Rīgā


Šā gada 1. jūnijā VID iesniedza darba devējiem algas nodokļa elektroniskās grāmatiņas, balstoties uz:

* paziņojumiem par fiziskām personām izmaksātajām summām līdz 2013. gada 31. decembrim, novērtējot, vai izmaksātājs ir piemērojis ienākumiem neapliekamo minimumu un nodokļa atvieglojumus;

* aktuālajām ziņām par darba ņēmējiem līdz 2014. gada 31. maijam.

Vienlaikus tika vērtēts, vai darbiniekiem nav darba attiecību ar vairākiem uzņēmumiem (jo algas nodokļa grāmatiņa iesniedzama tikai vienā ienākuma gūšanas vietā). Cita starpā tika vērtēts, vai darbinieks nestrādā mikrouzņēmumā. Tāpat tika vērtētas kļūdas iesniegtajos paziņojumos par fiziskajai personai izmaksātajām summām, piemēram, neprecīzi norādīts ienākuma gūšanas periods vai izmaksātajam ienākumam nav piemērots neapliekamais minimums vai nodokļa atvieglojumi par apgādājamo.

Ja atklājās, ka darbinieks vienlaikus strādājis vairākos uzņēmumos vai mikrouzņēmumā, vai bijuši iesniegti kļūdaini paziņojumi par fiziskajai personai izmaksātajām summām, tad VID neiesniedza algas nodokļa elektroniskās grāmatiņas nevienam darba devējam.

Ja VID uzturētajā elektroniskās deklarēšanas sistēmā nav pieejama informācija par darbinieku, tad algas nodokļa elektroniskā grāmatiņa nav iesniegta darba devējam un, izmaksājot viņam atalgojumu, nav tiesību piemērot neapliekamo minimumu un nodokļa atvieglojumus. Darba devējs var informēt darbinieku, ka viņa algas nodokļa elektroniskā grāmatiņa nav iesniegta. Darba devējam jālūdz to izdarīt vai jāprecizē informācija VID par iemesliem, kāpēc algas nodokļa elektroniskā grāmatiņa nav bijusi iesniegta.

Vai jāinformē arī darbinieki un viņiem pašiem jāsazinās ar VID?


VID aicina informēt tos darbiniekus, kuru papīra veidā izsniegtās algas nodokļa grāmatiņas ir pie darba devēja un kuru algas nodokļa elektroniskās grāmatiņas darba devējam nav iesniegtas. Vienlaikus būtu jāvērtē arī VID norādītie iemesli, kāpēc algas nodokļa elektroniskās grāmatiņas nav bijušas iesniegtas darba devējam.

Pārskatā nav darbinieku, kuri pieņemti darbā 2014. gadā. Ko darīt?


Viņiem jāiesniedz VID iesniegums par algas nodokļa elektroniskās grāmatiņas iesniegšanu darba devējam, to var izdarīt jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā vai izmantojot elektroniskās deklarēšanas sistēmu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Datoram uzticēt savu darba mūžu nevar. Kam tas nav skaidrs?

Draugiem Facebook Twitter Google+