×
Mobilā versija
+10°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
16. augusts, 2016
Drukāt

Jāaiztaisa optimizācijas caurumi. Saruna ar finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu (5)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Kāda ir VID misija – tikai nodokļu piedzīšana, veselīgas finanšu aprites nodrošināšana vai valsts varas īstenošana? Kāpēc, veidojot nākamā gada budžetu, it kā nepaaugstina nodokļus, bet tos tomēr paaugstina? Vai tāpēc, ka VID vairāk nespēj izcelt no ēnu ekonomikas? Kas būs galvenie naudas iemaksātāji nākamā gada budžeta palielinājumam – bagātnieki vai slimie? Uzņēmēji vai darba ņēmēji? Par to “LA” redakcijā iztaujāju finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu.

VID vadītājam jābūt “no malas”

– Ja domājat, ka esat atradusi īsto vadītāju Valsts ieņēmumu dienestam, tad pirmais jautājums: kādai, jūsu ieskatā, jābūt šai iestādei?

D. Reizniece-Ozola: – Tam jābūt spēcīgam instrumentam valsts rokās, kas spēj godīgi iekasēt nodokļus. Valdības mērķis ir dažu gadu laikā spēt iekasēt vienu trešdaļu no iekšzemes kopprodukta, ko var panākt gan ar nodokļu politikas izmaiņām, gan ar efektīvu iekasēšanu. Tas otrais ir VID uzdevums. To var paveikt ar mūsdienīgu klientu apkalpošanu, spējot tikt līdzi jaunām uzņēmējdarbības formām un kolektīvai uzņēmējdarbībai, kā arī uzņēmumiem, kuri reģistrēti citās valstīs, bet pakalpojumus sniedz šeit. Svarīgs ir nodokļu samaksāšanas ērtums, ko var sekmēt IT risinājumi. Svarīga ir attieksme – lai pēc iespējas mazāk būtu kontaktu ar inspektoriem un auditoriem. Nodokļu samaksāšanai jābūt vieglai, ērtai un nemanāmai.

VID ir jājūt tad, kad ir nopietnas problēmas. Noziedzības apkarošanai jā­kļūst efektīvākai, bet ar to pašā VID šobrīd ir vislielākās problēmas. Grūti iedomāties ienesīgāku biznesu Latvijā kā PVN karuseļa shēmas. VID ir kļuvis par būtisku to sastāvdaļu, jo tām vajadzīgs politisks jumts. Tāds ir veidots vairāku gadu garumā, un šobrīd tas nācis gaismā. Ar to jātiek galā. Valsts ieņēmumu dienests ir jāsakārto. Ja kāds veido VID un tā vadītāja izvēles stāstu kā cīņu starp grupējumiem, kā cīņu starp varas partijām, tad tas nav kā parasti. Tas ir kas vairāk. Tā ir cīņa par to, vai VID, šī svarīgā valsts institūcija, tiks sakārtota un ticība tai atgūta.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Vai tad pakāpeniskās IIN samazināšanas radītais caurums valsts budžetā ir jau aiztaisīts?

 2. Solidaritātes nodoklis bija ieplānots jau 2009.gadā! Atbildēt

  “…Savukārt iedzīvotājiem ar augstākiem ienākumiem tiks piemērota papildu likme.Savukārt nākamgad valdība plāno no šā “hibrīda varianta” pilnībā pāriet uz progresīvo ienākuma nodokli.” Skat.”Ieviesīs progresīvo nodokli,samazinās minimālo algu”,Aleksis Zoldners,”Apollo”,redakcija@apollo.lv Otrdiena,2009.gada 9.jūnijs 14:31
  Atliek vēl tikai spert pēdējo soli: atcelt solidaritātes nodokli un pilnībā pāriet uz progresīvo ienākuma nodokli,kuru jau ir paspējis pieminēt pat ekonomikas ministrs!

 3. Viens no iemesliem, kāpēc cilvēki atteicās pieteikties konkursā, bija bailes. Ģimenes locekļi vairākus pretendentus tāpēc atturēja.
  =========
  Vai Reizniece grib teikt, ka dzīvojam bandītu zemē?

 4. Kā VID pēc pašreizējā likuma var atbildēt par nekustāmā īpašuma nodokli ? So jautājumu es uzdevu Ozoliņai . VGispirms FM izlabojiet visas KĻŪDAS likumos par VID untad prasiet atbildību no JAUNĀ vadītāja.

 5. Manipulējama aita ir pati daudzrunātāja Dana.

Draugiem Facebook Twitter Google+