×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
19. novembris, 2013
Drukāt

Eņģeļtaures rudenī jāapgriež un jāliek gulēt

datura

Kad eņģeļtaurēm griež nost jaunos dzinumus? Kā tās pavairo? 
Līvija Č. Rugājos

Mūsu klimata apstākļos eņģeļtaures (daturas, brugmansijas) apsakņo pavasarī. Lai laikus iegūtu spraudeņus, rudenī augu krietni apgriež (katru zaru aptuveni par trešdaļu). Tas pacieš arī skarbāku apiešanos, kad samazina daļu sakņu kamola un ierūmē to atbilstoša izmēra podā. Līdz ar zaru apgriešanu un pārvietošanu vēsākā telpā (piemēram, tumšā, sausā pagrabā, kur temperatūra turas +5…+10 °C robežās) sākas brugmansijas miera periods. Gaismā iznes tikai februāra beigās vai pat martā, jo eņģeļtaure mostas un aug ļoti ātri. Kad kļūst siltāks, ieteicams pārvietot to uz siltumnīcu, bet dārzā zem klajas debess izlikt maija beigās vai jūnija sākumā, kad beigušās salnas.

– Spraudeņus griež martā vai aprīlī, izvēloties spēcīgākos dzinumus. Substrātā iegremdējamo dzinuma daļu atlapo un iesprauž tā, lai viens vai divi lapu mezgli būtu augsnē, bet atlikušajiem diviem trim, kas paliek virs tās, tikai saīsina lapas. Spraudeņus pārsedz ar polietilēna plēvi, novieto gaismā un siltumā, kur tie apsakņojas apmēram mēneša laikā, – stāsta Nacionālā Botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas asistente Ilma Nereta.

Apsakņotos augus regulāri pārstāda atbilstoša izmēra podos. Jaunos augus pārpodo pat trīs četras reizes sezonā, jo poda izmēram jāatbilst auga lielumam. Nedrīkst mazu augu uzreiz pārvietot lielā podā, citādi eņģeļtaure gan sakuplos, bet neziedēs. Martā apsakņots spraudenis izaugs un uzziedēs jau tā paša gada augustā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+