×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
21. jūnijs, 2013
Drukāt

Jāatgriežas virsotnē

Foto - Juris KalniņšFoto - Juris Kalniņš

Mūsu basketbola sieviešu izlases izstāšanās no Eiropas čempionāta finālturnīra jau pēc trim spēlēm tiks apspriesta vēl ilgi, bet treneru un komandas paveikto oficiāli novērtēs Latvijas Basketbola savienības (LBS) valde.

 

Tomēr neglābjama ir komandas paaudžu maiņa, kas nākamajā kvalifikācijas ciklā būs notikusi pilnībā. Liene Jansone jau pievienojusies no izlases aizgājušajām Anetei Jēkabsonei-Žogotai, Guntai Baško-Melnbārdei, Ievai Kubliņai un Zanei Tamanei, iespējams, viņai sekos Kristīne Kārkliņa.

 

Zelts bez medaļām

Iepriekšējais Latvijas izlases sastāvs nereti dēvēts par zelta paaudzi, lai gan lielajos turnīros pie medaļām netika. Komandas virsotne bija ceturtā vieta Eiropas čempionātā (2007) un devītā olimpiskajās spēlēs Pekinā (2008), toties nepiepildīts palika sapnis par pasaules čempionātu un cēlmetālu.

2005. gada vasarā latvietes uz Eiropas lielā basketbola skatuves atgriezās ar jaunu komandu un tobrīd vēl pazaļām, taču ar sportiskiem gēniem un labu potenciālu apveltītām līderēm – Aneti Jēkabsoni, Ievu Kubliņu, Zani Tamani un mazliet vecāko Lieni Jansoni. Ar Eiropas basketbolā gaisu jau apostījušās Guntas Baško un pieredzējušās Ievas Tāres palīdzību komanda sevi pieteica ar sesto vietu un lielām cerībām līdz pat šai dienai. Vai viņu vietā stāties pašlaik ir gatava tikpat talantīga paaudze?

 

Pilnie un tukšie gadi

Par mūsu dāmu basketbola atplaukumu sāka runāt 2002. gadā, kad Latvijas U-20 izlase Eiropas čempionātā izcīnīja ceturto vietu. Treneres Maijas Kubliņas vadībā komandā spēlēja Anete Jēkabsone, Ieva Kubliņa, Zane Tamane, Kristīne Kārkliņa un Anda Eibele, kuras turpmākajā desmitgadē noteica toni arī valstsvienībā. Cerības tika saistītas ar 2005. gada U-20 bronzas komandu, taču līdz lielajai izlasei no tās aizspēlējās tikai Elīna Babkina un Aija Brumermane. Toties no gadu vēlāk 12. vietu izcīnījušās U-20 komandas šovasar izlasē bija Anete Horelika, Dita Liepkalne, Kristīne Silarāja, Aija Brumermane un Anete Šteinberga. 2007. gadā U-20 meiteņu neapšaubāmā līdere bija Aija Putniņa, kurai par tādu nu būtu jākļūst arī lielajā izlasē. Medaļas jaunatnes basketbolā vēl nesola līdzīgas kvalitātes pārmantošanu izlasē, savukārt rezultātu ziņā tukšākos gados var uzspīdēt pa spožam talantam.

 

Cerīgā paaudze

Šobrīd lielākas cerības saistās ar to spēlētāju paaudzi, kas U-20 čempionātā gan 2009., gan 2010. gadā izcīnīja bronzas medaļas. Pirmajā komandas līderes bija Elīna Babkina un Anete Šteinberga, sevi pieteica Līga Šurkusa, Baiba Eglīte un Ieva Krastiņa. Pēc gada Liepājā un Rīgā par vienu no Eiropā spožākajiem talantiem sevi apliecināja Sabīne Niedola, par potenciālām izlases kandidātēm nākotnē – Kristīne Vītola un Liene Priede. 1992. gadā dzimušo meiteņu izlase bija pavisam vāja, tomēr viens talantiņš atradās, un pie izlases durvīm klauvē Dita Rozenberga. U-20 izlasē jau uzspēlējusi Asnāte Fomina. Nupat Francijā ne tikai uz rezervistu sola redzējām 17 gadus veco Kitiju Laksu, jaunā kvalitātē parādījās Šteinberga, savu pirmo Eiropas čempionātu droši aizvadīja Krastiņa.

Pašlaik starp jaunajām nav tik harismātiskas līderes kā Anete Jēkabsone pirms astoņiem gadiem. Taču izlasei ir rezerves, kas šoreiz netika izmantotas savainojumu dēļ – Putniņa, Niedola un Vītola. Būtu grēks nemēģināt lietaskokā pārvērst Rumānijā spēlējušo Zentu Meļņiku (1,97 m). Talantīgu spēlētāju paaudžu maiņai pietiks. LBS vadītājiem vien jāizlemj, kuriem treneriem uzticēt Latvijas izlases atgriešanos ierastajās pozīcijās.

 

Viedokļi

Aigars Nerips, Latvijas izlases galvenais treneris: “Esmu pārliecināts, ka vismaz sešas septiņas basketbolistes no šīs komandas veiksmīgi spēlēs turpmākajos turnīros. Ņemot vērā mūsu rezerves, varam cerēt uz sekmēm 2017. gadā, kad U-20 čempionātu bronzas paaudze būs sasniegusi sporta karjeras pilnbriedu.”

Anete Šteinberga: “Nav tā, ka mums trūktu spēlētāju, bet šogad sagadījās daudz traumu, īpaši garajā galā, kur nepiedalījās Aija Putniņa, Kristīne Vītola un Sabīne Niedola. Cerams, ka komandas sastāvs pastiprināsies jau nākamgad un pēc pāris gadiem sieviešu izlase sasniegs savu augstāko punktu.”

Gundars Vētra, Latvijas U-20 izlases treneris 2010. gadā: “Rezultāti Eiropas čempionātā ir neapmierinoši, taču mūsu komandas paveiktais jāvērtē citādi, saprotot, ka nepiedalījās liela daļa labāko spēlētāju. Nevēlos meitenes kritizēt, jo būtu muļķīgi domāt, ka viņas ar lielu joni atnesīs valstsvienībai uzvaras. Skaidrs, ka šīm spēlētājām meistarība tikai augs, jo viņas ir jaunas. Manuprāt, mūsu basketbolistes nav vājākas kā Balkānu valstīs, tomēr par Eiropas čempionāta medaļām un olimpiskajām spēlēm tuvākajā laikā nevarēsim cīnīties.”

Valdis Voins, LBS prezidents: “Šobrīd ir vairāk emociju nekā analīzes, izvērtējums vēl gaidāms. Francijā diemžēl neizdevās spert nākamo soli un tikt tālāk. Taču mēs nebeidzam domāt par sieviešu izlasi, tā ir viena no Latvijā perspektīvākajām sporta spēļu komandām, kas nākotnē varētu sasniegt labus rezultātus. Rezerves nav ļoti plašas, būs daudz jāstrādā, lai mobilizētu tos spēkus, kas ir mūsu rīcībā.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+