×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
29. augusts, 2014
Drukāt

Uldis Šmits: Vai tiešām top “Putina – Merkeles pakts”, kas noteiks Ukrainas likteni? (17)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Pēc “Baltijas ceļa” jubilejas galvenajiem pasākumiem Baltijas valstīm atkal ir iespēja un nepieciešamība apliecināt saliedētību. Pirmkārt, Ziemeļatlantijas alianses ietvaros, aizstāvot savas intereses NATO samitā Velsā, un tāpat Eiropas Savienības mērogā, kur jācīnās ne vien par amatiem, bet arī par ietekmi uz ES politiku, kas ir vēl svarīgāk.

Ukrainas tematika un ar to saistītās drošības problēmas Austrumeiropā arī nākamgad būs uzmanības centrā. Lai gan grūti paredzēt, vai Ukraina tobrīd skaitīsies t. s. planētas karstais punkts vai arī tur notiekošais pārvērtīsies kārtējā “iesaldētajā” konfliktā. Vai varbūt tiks panākts izkārtojums, ko ekonomists, bijušais Kremļa padomnieks Andrejs Illarionovs (atstāja šo amatu 2005. gadā) nesenā publikācijā diezgan asi nodēvējis par “Putina – Merkeles paktu”, ko viņš raksturo ar trīskāršu “nē”. Proti, nē Ukrainas uzņemšanai NATO, nē Ukrainai Eiropas Savienībā un nē Krimas atgriešanai Ukrainas sastāvā. Lai panāktu Kijevas neafišētu samierināšanos ar šādu likteni, Berlīne sola ieguldīt izpostītās Austrumukrainas atjaunošanai 500 miljonus eiro, taču nav saprotams, kā tas varētu izpausties, ja tur saimnieko “tautas republikas” vai, maigākā variantā, ar kādu sevišķu autonomiju apveltītu reģionu darboņi pēc Ukrainas “federalizācijas”. Tāds, ja tā var sacīt, risinājums, protams, iepriecinātu ne vien Putinu, bet arī Vācijas lielās firmas un pirmām kārtām enerģētikas jomas uzņēmumus, kuri ir saistīti ar “Gazprom”. Un arī plašākā nozīmē Eiropai šobrīd vairāk rūp gāzes piegādes, nevis kas cits. Illarionovs raksta, ka Ukrainas prezidenta Porošenko situācija būtībā maz atšķiras no tās, kādā atradās Čehoslovākijas valsts galva Edvards Benešs 1938. gadā, kad Eiropas lielvalstis viņu spieda parakstīt Minhenes līgumu, lai apmierinātu vācu fīrera iegribu pēc Sudetiem…

Tam var piekrist vai nepiekrist, tomēr ir manāma tendence, lai pat Ukrainas valsts iekšējo uzbūvi noteiktu nevis pati Kijeva, bet uzstādījumi no malas. Savā ziņā vecā Minhenes gara iemiesošanās mūsdienu politikā bija vērojama jau 2008. gadā pēc Krievijas iebrukuma Gruzijā, kura zaudēja lielu valsts daļu. Bet Gruzijas tuvināšanās NATO tika bremzēta. Lielā mērā ar Vācijas pūliņiem, tāpat kā savulaik aizsardzības plānu izstrādāšana Baltijas valstīm un tagad NATO bāzu izvietošana Baltijā, izmantojot par ieganstu NATO un Krievijas vienošanos, kas ir aiz matiem pievilkts aizbildinājums. Merkeles tēze par “atbildīgām attiecībām” ar Maskavu pagaidām ir izpaudusies faktiski kā atsevišķu valstu šķirošana svarīgās un mazāk svarīgās, kuru teritorijas var anektēt bez pārāk smagām sekām vai kuras NATO ietvaros ir mazāk vienlīdzīgas par pārējām. Tāpēc Baltijas valstīm, aizstāvot savas intereses, nevajadzētu kautrēties no diskusijām ar Berlīni. Protams, kā Merkeles nesenās vizītes sakarā (aģentūrai LETA) apgalvojusi Latvijas vēstniece Vācijā, kancleres atbalstu Latvijai nedrīkst novērtēt par zemu. Tomēr nevajag arī pārvērtēt. Vēl pērn izteikti nepamatota optimisma caurstrāvoti paziņojumi liecina, ka Latvija, veidojot attiecības ar lielvalstīm, mēdz ieslīgt pārliekās ilūzijās un vēlamā iztēlošanā par esošo. Bet vēlamais drīzāk ir sasniedzams ar baltiešu principiālu vienotu nostāju.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Es nebrīnītos, krievi un vācieši ir Eiropā pretīgākie uzmetēji.

 2. Nezinu, Ko vēl piebilst TIK patiesajiem komentāriem!!? Trakākais, ka bojā iet PILNĪGI ne pie kā VAINĪGI cilvēki – vispirms jau Ukrainas jaunie puiši -karavīri un civiliedzīvotāji!!! Traki, ka lielvalstis vada vienīgi INTERESES nevis CILVĒKI… Nevienu uz ” adatas” NEVAR uzsēdinat, ja viņš NESĒŽAS PATS…!!! Ne Putinu,ne Merkeli NEVAJAG NOVĒRTĒT PAR ZEMU!!!…Vēsture, diemžēl, ATKĀRTOJAS…

 3. Karu, karu! Mēs latvieši pieprasām tikai karu ar ļaunuma impēriju un tās imperatoru Putinu. Kaut Latviju noslaucīs no zemes virsas pat ierobežots kodolkarš, tas nekas. Mēs leģionāru mazbērni ar Danko sirdi krūtīs esam gatavi sadegt atomkara ugunīs, lai tikai Putins dabūtu atmaksu un krievi samaksātu par savu uzvaru 9. maijā.

 4. Diemžēl gadījumaa, ja putins iebruks Latvijā , Eiropa arī neko nedarīs

 5. Kas tad mūsu mīļajai valdībai aizliedz patriekt MOSAĻU piekto kolonu.Visi Latvijā dzīvojošie moskaļi
  to tik vien gaida kad kremlis dos komandu.

 6. Ukrainas likteni, visticamāk, jau ir izlēmis BILDERBERGAS KLUBS. Un dod Dievs man kļūdīties, bet izskatās, ka pēc pāris gadiem virs Saeimas nama plīvos TRIKOLORS …

 7. vaaciesi nav karotaji,…rudiments eiropas kartee

 8. Tad, jautājums, patiesībā, kāpč Merkele brauca uz Latviju?

 9. Nevis top, bet jau ir tapis. Kācitādi lai izskaidro viņas rūpes par to lai krievijai nenodarītu ļaunumu? Bet Ukrainai var , baltiešiem var. Kā lai neatceras laiku un spēlītes pirms 2.pasaules kara? Tagad Vācija uzsēdusies uz tādas krievu gāzes adatas, ka visādas narkotikas vienkārši nobāl. Un tad jau var solīt aistāvēt baltiešu robežas bez sirdsapziņas pārmetumiem, jo tām vienkārši netiks klāt.

  • Bet pārējā Eiropa sēž uz Vācijas banku kredītu adatas . Praktiski ar savu parādu naudu ES atrodas zem Merheles tupeles. Tagad spriediet paši , kāpēc Putins visu laiku skraidelēja ne uz Eiroparlamentu , bet gan pie Meheles k-dzes.

 10. Ja, domāju jāatmet pilnīgi naivā doma, ka tāds pakts nav noslēgts. Interesanti, kādi vēl punkti tur ir iekļauti.

 11. Labs raksts. Tā patiešām varētu būt un nebūtu nekāds brīnums. Fašistiskā Vācija pirms otrā pasaules kara taču noslēdza slepenus līgumus ar staļinisko PSRS (Krieviju), rīkoja kopējas parādes, kopā šņabi dzēra un kopā uzsāka otro pasaules karu, iekarojot Poliju. Tik tiešām, vajag no vēstures mācīties, nevis atvērtām mutēm merkeles klausīties. Izskatās, ka vēsture atkārtojas, tikai šoreiz Polijas vietā izvēlēta Ukraina. Un ES gļēvā mīņāšanās nesola nekā laba arī Latvijai perspektīvā. Nebūsim taču naivi.

  • Kungs sauc Hitlera Vāciju par fašistisku,bet PSRS-Krieviju ne. Tāda ir krievu imperiālisma pakalpiņa domāšana.

  • Ja gribi mieru- gatavojies karam. Tāpēc jāatgriež obligātā karaklausība, jāattīsta jaunsargi un zemessardze. Tikai paši nosargāsim tēvzemi.

 12. Beidzot kāds sakarīgs viedoklis.

Draugiem Facebook Twitter Google+