×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
12. novembris, 2017
Drukāt

Himna jāiemāca jau skolā (5)

Foto - Zane Bitere/LETAFoto - Zane Bitere/LETA

Ints Teterovskis

Ints Teterovskis, Dziesmu svētku virsdiriģents: “Visām tām institūcijām, kuras rīko svinīgus sarīkojumus ar himnas atskaņošanu, vajadzētu mājas lapās būt pieejamiem akceptētajiem himnas ierakstiem. Dziedāt himnu jāsāk mācīt jau skolā. Ja vēlamies, lai tauta dziedātu līdzi, piemērotākais ir unisons fa mažorā, jo tā ir ļoti enerģiska, spēcīga tonalitāte.

Nedomāju, ka ar likumu iespējams noteikt, kad himna dziedama unisonā un kad daudzbalsīgi. Tāpat nespēju iedomāties, ka kādu varētu administratīvi sodīt, ja viņš himnu publiskā vietā nenodzied gana profesionāli.”

 

Juris Kļaviņš, Dziesmu svētku Goda virsdiriģents: “Dziesmu svētkos himna jādzied kopā ar tautu, tātad vislabākajā pieņemamajā – visiem izdziedamā – tonalitātē.

Par Baumaņu Kārļa oriģinālversiju – tādā veidā himna dziedama starptautiskos pasākumos (piemēram, Baltijas valstu Studentu dziesmu svētkos), dažādos festivālos, ārzemju vizīšu un citos pasākumos, kad himnai vēlams izskanēt krāšņāk.

Skolās himna obligāti visiem jādzied (arī rūcējiem), izmantojot ieraksta zemās tonalitātes variantu. Katram klases audzinātājam jāmāk nodziedāt, izskaidrot teksta jēgu un iemācīt saviem audzēkņiem valsts himnu.

Par iespējamu solista dziedātu himnu – kamdēļ ne, tikai izpildījumam jābūt korektam, cieņas pilnam pret mūsu tautas lūgšanu.”

 

Māris Sirmais, Dziesmu svētku diriģents: “Ja himnu dzied atbilstoši Baumaņu Kārļa radītajam kora salikumam, tad ierindas cilvēkiem grūti dziedāt līdzi. Ja himnu dzied vienbalsīgi jeb unisonā, tad visi var vilkt līdzi. Bet, no otras puses, ir kaut kas ārkārtīgi skaists, ja sabiedriskā vidē cilvēki, kuri tobrīd nav uz podestiem stāvoši koristi, spēj dziedāt himnu katrs savā – soprāna, alta, tenora vai basa – balsī. Es to uzskatu par nacionālās kultūras īpašu vērtību.”

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Intam taisniba,katram latvietim un Latvijas pilsonim ir japrot nodziedat Latvijas himnu.

  2. Drīzāk jau katram ģimenē !!!

  3. Jā, jā – bet varbūt ģimenē, ko ???

  4. Himna jāsāk mācīties jau bērnudārzā. Bērniem ļoti patīk to dziedāt.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Gaļa paliek gaļa!

Saeimas deputāts Jānis Dombrava savā rakstā “Ārvalstu studenti – kebabu cepēji” portālā “Delfi.lv” vērš uzmanību uz ārvalstu studentu īpatsvaru Latvijā – kopš 2012. gada trešo valstu valstspiederīgo studentu un apmaiņas studentu skaits esot pieaudzis piecas reizes  – no 696 līdz 3397. Politiķis apšauba, ka visi ārvalstu studenti patiešām ierodas Latvijā studēt. Viņaprāt, daudzi studijas izmanto vien kā aizsegu, lai varētu mierīgi dzīvot un strādāt Eiropas Savienībā. J. Dombrava raksta: “”YouTube” ir atrodami daudzi video, kur indiešiem un pakistāniešiem tiek piedāvāta iespēja viegli un lēti ieceļot Eiropā, kļūstot par “studentu” Latvijā. Šajos reklāmas video tiek pausts, ka Latvija apstiprina 99,3% no visiem pieteikumiem. Vienkāršiem vārdiem sakot, ja esi pakistānietis un gribi braukt uz Eiropu pelnīt ar kebabu cepšanu, tad ir jābrauc uz Latviju, jo te visus ņem pretim bez liekām pārbaudēm.”

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+