Ekonomika

Jāmaksā par vadiem. Vai būs arī par stabiem!? Taupīgie sašutuši par nepamatotu elektrības rēķinu sadārdzināšanos 16

Foto – Vivanta Volkova

Taupot jāmaksā vairāk

“Latvijas Avīzes” lasītāji pauž neapmierinātību par šomēnes saņemto elektrības rēķinu sadārdzināšanos. Visvairāk sašutuši ir tie ļaudis, kuri, pūlēdamies samazināt ar mājokļa uzturēšanu saistītos izdevumus, elektrību tērējuši ļoti taupīgi.

Tikpat neapmierināti ir arī pilsētnieki – lauku māju un vasarnīcu īpašnieki, kuri šajās ēkās uzturas tikai vasarā un kuriem elektrības patēriņš tāpat bijis mazs. Viņi nesaprot, kāpēc, patērējot mazāk, iznākumā jāmaksā vairāk.

Laimonis Upenieks, kuram pieder dzīvoklis Jelgavā, stāsta, ka par jūlijā patērēto samaksājis 3,55 eiro, toties rēķins par augustu jau pieaudzis līdz 8,79 eiro, tātad aptuveni trīs reizes.

“Par ko tāds sadārdzinājums, ja elektrības patēriņš šajos aizvadītajos mēnešos man bija aptuveni vienāds!” sašutis Laimonis Upenieks.

Rīdziniecei Aijai Ozoliņai, kura 90. gadu sākumā Limbažu novadā atguvusi komunistu atņemto lauku māju, kurā gadu nastas dēļ spēj uzturēties tikai vasarā, par trīsfāžu pieslēgumu rēķins sadārdzinājies uzreiz par 4,40 eiro. “Līdz šim par patērētajām aptuveni 10 kilovatstundām maksāju pusotru eiro, bet tagad par vadiem vien gandrīz trīs reižu dārgāk,” viņa stāsta.

Jelgavniece Anita Vītoliņa kopš bērnības esot iemācījusies taupīt. Pašlaik mēnesī tērējot mazliet vairāk par 50 kilovatstundām. Bet tagad iznāks, ka par šo mazo patēriņu rēķins būs lielāks nekā tiem, kuri elektrību tērē vairāk, spriež viņa.

“Kaut kas līdzīgs apgrieztai proporcionalitātei, pretēji visiem matemātikas un ekonomikas likumiem! Vai kaut kur pasaulē vēl ir šāda ačgārnība?” jautā Rēzeknes novada iedzīvotājs Donāts Kondrovs.

Par elektrību sen pārmaksāts

Te der atgādināt, ko “LA” redakcijai jautājis rīdzinieks Jānis Ozoliņš, proti, vai tiesa, ka Latvijā ir nepamatoti paaugstināti elektroenerģijas tarifi. Toreiz Ekonomikas ministrijas Atjaunojamo energoresursu un energoefektivitātes departamenta direktore Aija Timofejeva atzina, ka tā patiešām esot, turklāt iedzīvotāji pārmaksājuši jau kopš 90. gadiem, kad tika lemts par atbalstu atjaunojamo energoresursu ražotājiem, kas iekļauts maksājumos par elektroenerģiju tā sauktās obligātās iepirkuma komponentes (OIK) veidā.

Kaut arī iedzīvotāji jau bija pārmaksājuši, tas nemulsināja šī gada maijā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju (SPRK) apmierināt uzņēmuma “Sadales tīkls” prasību. Bet Ekonomikas ministrijai ar to vēl šķiet par maz. Šonedēļ valdība atbalstījusi priekšlikumu diferencēt elektrības cenā iekļauto OIK atkarībā no pieslēguma jaudas un patēriņa apmēra. Iznākumā ap 300 000 ģimeņu šīs OIK dēļ būs lielāki rēķini.

 

Iedzīvotāji netic

“Liekas, ka “Sadales tīkls” ir vadījies pēc principa: man vajag, un jūs maksājiet! Mūsdienās dzīvot bez elektrības nav iespējams. To “Sadales tīkls” labi saprot un uzspiedis savas nepamatotās prasības. Maz ticams, ka pašlaik valstī ir ap 120 000 klientu, kam elektrības patēriņš līdzinās nullei, tādējādi katrs desmitais klients to nepatērē nemaz, kas savukārt kalpo par pamatojumu tarifa celšanai,” spriež rīdzinieks Jānis Kripa. “Nepamatots šķiet arī “Sadales tīkla” skaidrojums par pieprasīto jaudu nelietderīgu izmantošanu, kas liedz citiem klientiem ierīkot savās saimniecībās jaunu pieslēgumu vai palielināt esošo jaudu. Elektrotīklu aprēķini tiek veikti, nevis ievērojot pieprasītās jaudas, bet gan pēc reālām slodzēm, turklāt transformatoru apakšstacijās transformatori tiek projektēti tā, lai to sagaidāmais noslogojums būtu 60% no nominālās slodzes. Tāpēc nekāda jaudas rezervēšana nav nepieciešama. Ja ir nepieciešams jauns pieslēgums vai esošās palielinājums, tad tik un tā jāveic tīkla slodžu aprēķini un, ja nepieciešams, elektrotīklu rekonstrukcija vai izbūve.”

“Ja septembrī papildus jāmaksā arī par elektrības vadiem, vai drīz nepienāks brīdis, ka “Sadales tīkls” pieprasīs papildu maksu arī par elektrolīniju stabiem?” ironiski jautā citi manis aptaujātie mājokļu īpašnieki.

“Sadales tīkls” skaidro

Uzņēmumā “Sadales tīkls” jautāju, vai šomēnes iedzīvotāji jau ir vērsušies pēc paskaidrojumiem, kāpēc viņiem ir šādi rēķini.

“Jā, ir vērsušies,” atbild uzņēmuma pārstāve Tatjana Smirnova. “Mūsu klienti turpina sazināties gan ar mums, gan ar savu elektroenerģijas tirgotāju, lai saņemtu papildu informāciju par sadales sistēmas pakalpojumu tarifu izmaiņām, kā arī ieteikumus, kā samazināt izdevumus. Tāpat klienti izmanto “Sadales tīkla” mājas lapā www.sadalestikls.lv publicēto mājsaimniecību kopējā elektrības rēķina izmaiņu kalkulatoru, juridisko personu tarifu un tarifu plānu salīdzināšanas kalkulatoru, kā arī slodzes aprēķināšanas kalkulatoru mājsaimniecībām.”

Kopš jūnija esošo elektrotīkla jaudu jau esot pārskatījuši vairāk nekā 18 000 objektu īpašnieki gan lauku apvidos, gan pilsētās, to skaitā klienti ar trīs fāžu pieslēgumiem, lai samazinātu savam elektrotīkla pieslēgumam ampēru skaitu.

Uzziņa

No 1. augusta mājokļos, kuros ir vienfāzes pieslēgums, elektrotīklu īpašnieks un uzturētājs – uzņēmums “Sadales tīkls” – ieviesis fiksētu maksu par elektrības piegādi – 1,50 eiro mēnesī.

Tādējādi septembrī par augustu saņemtajos rēķinos maksājuma summu veido patērētās kilovatstundas, obligātā iepirkuma komponente (OIK), pārvades pakalpojumi, pievienotās vērtības nodoklis.

Saistītie raksti

Savukārt mājokļos ar trīsfāžu pieslēgumiem turpmāk noteiktā maksa, neatkarīgi no patērētajām kilovatstundām, būtu 2,40 eiro par vienu ampēru gadā bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN).

Mājsaimniecībām ar vienfāzes pieslēgumu (Latvijā to ir ap 750 000), kam patēriņš pārsniedz 75 kilovatstundas mēnesī, un mājsaimniecībām ar trīs fāžu 20 ampēru pieslēgumu (Latvijā to ir ap 280 000), kur patēriņš ir lielāks par 280 kilovatstundām, izdevumi samazināsies. Bet mājsaimniecībām, kuras elektrību tērē mazāk, izdevumi pieaugs.

 

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

LA.lv