×
Mobilā versija
+9.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
14. maijs, 2015
Drukāt

Ko sagaidāt no Latvijas Pašvaldību savienības kongresa? (10)

Foto - LETAFoto - LETA

Vents Krauklis

Lai vērtētu pagājušajā gadā paveikto, spriestu par pašvaldību darba aktualitātēm un nostāju būtiskos jautājumos rīt Smiltenē norisināsies Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) 26. kongress.

 

Vents Krauklis, Valkas novada domes priekšsēdētājs: “Piekrītu Valsts prezidenta aicinājumam katrai pašvaldībai ilgtermiņā izvērtēt savu attīstības modeli un pēc labprātīgas vienošanās veidot lielākas administratīvi teritoriālās struktūras. Valkas novada teritorija ir izstiepta gar robežu, novadā ir ap 10 000 iedzīvotāju, esam vidēji liels novads. Taču tūliņ gribu uzsvērt, ka lielāku novadu veidošana nedrīkst kļūt par pašmērķi. To drīkstētu darīt tikai tad, ja saskata iespējas, ja ir griba, ja saimnieko saprātīgi. Galvenais – jābūt sapratnei par ekonomiskām likumsakarībām. Gan no pašvaldību puses, gan no valsts puses. Iepazinos ar kongresa rezolūciju projektiem, piemēram, par izglītības jautājumiem, skolotāju algām, skolu tīklu. Tomēr katrā kongresā pieņem daudzas labas rezolūcijas, bet maz ir tādu, kas tiek īstenotas. Man gribētos, lai Pašvaldību savienība vairāk cīnītos par iespējām rezolūcijās pausto ieviest dzīvē. Protams, var atrunāties, ka valsts īsti neieklausās. Jāmeklē veidi, kā rezolūcijas īstenot.”

 

zilde_2Gunta Žilde, Pļaviņu novada domes priekšsēdētāja: “Visvairāk ceru, ka kaut ko izdosies grozīt sakarā ar jauno pedagogu atalgojuma modeli. Pēc tā iznāk, ka, piemēram, nevarēs nodrošināt pagarināto dienas grupu un samazināsies skolu bibliotekāru amata likme. Mēs arī vēlētos, ka palielinātu atskaitījuma likmi no iedzīvotāju ienākumu nodokļa, lai kompensētu jaunā modeļa radītos papildu izdevumus pedagogiem. Protams, priecē daudzie rezolūciju projekti, piemēram, par sadarbības uzlabošanu ar Valsts kontroli. Paredzēts kopīgi sagatavot grozījumus likumos, atjaunojot un pilnveidojot Valsts kontroles lēmumu apstrīdēšanas un novērtēšanas procedūru. Līdz šim nekas nav apstrīdams. Uztrauc arī, ka Valsts kontrole pašvaldībām izsaka pārmetumus par lietām, kas ir strīdīgas. Kad izdarīts, izrādās, nepareizi, bet, kā tad vajadzētu, iepriekš nav skaidrības.”

 

 

Kapteine_TSSandra Kapteine, Rugāju novada domes priekšsēdētāja: “Visvairāk uztrauc, ka atkal kaut ko mēģinās uzspiest no augšas. Piemēram, veidot lielākus novadus. Bet es nudien neredzu iemeslu, kāpēc mazs novads ir sliktāks par lielo. Jā, mēs patiešām esam maza pašvaldība, ja vērtē pēc iedzīvotāju skaita, mums ir tikai 2400 iedzīvotāju. Toties mums ir liela teritorija, no kuras pusi aizņem meži un purvi. Mums dzīve nav sliktāka salīdzinājumā, piemēram, ar lielo Gulbenes novadu. Uzskatu, ka vispirms vajadzētu izbraukāt katru novadu, kārtīgi ar visu iepazīties un tikai tad lemt, ko tālāk darīt. Kongresā spriedīs par jauno pašvaldību finanšu izlīdzināšanas modeli, kas pašlaik ir Saeimas darba kārtībā. Gaidām, kad tas stāsies spēkā, jo mēs būsim ieguvēji, saņemsim lielāku finansējumu uz teritorijas platības rēķina. Taču esam sarūgtināti, ka modelī nav iestrādāts priekšlikums par tām pašvaldībām, kas no Rīgas atrodas tālāk par 165 kilometriem. Toties ceru, ka beidzot lems par pašvaldību vēlēšanu cikla maiņas nepieciešamību, pielāgojot to Eiropas Parlamenta vēlēšanu ciklam. Šī maiņa no četriem gadiem uz pieciem ļaus jaunievēlētajai pašvaldībai labāk īstenot savas ieceres, turklāt palielināsies arī vēlētāju aktivitāte abās vēlēšanās.”

 

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Agris Petermanis, Nīcas novada domes priekšsēdētājs

Agris Petermanis, Nīcas novada domes priekšsēdētājs: “Labi, ka kongresā spriedīs par pašvaldību tiesībām nodarboties ar uzņēmējdarbību. Protams, mums nav jāražo graudi un jācep maize, runa ir par pašvaldības iedzīvotājiem vitāli svarīgu pakalpojumu sniegšanu. Bet te ir daudz strīdīgu momentu. Piemēram, ir vai nav konkurences kropļošana, ja pašvaldība iegādājusies ceļu remonta tehniku un greiderē pašvaldības ceļus. Šobrīd visā Latvijā apspriež atkritumu apsaimniekošanas reģionālos plānus. Arī te viss ieplānotais nav uztverams viennozīmīgi.”

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. ................... Atbildēt

  kongress ubagos naudu

 2. ................... Atbildēt

  taču saglabājiet ko gribat, par savu naudu

 3. Mārupes Domei uzbūvēja jaunu ēku,jo vecajā pietrūka vietas sasēdināt visus radus un paziņas.Turpinās jaunu amatu izdomāšana un papīru ražotāju armija aug, saņemot labas algas no nodokļu maksātājiem.

 4. Mēs , lauku skolas, sagaidām kādu vārdu par mums, kas ierakstīts visos Eiropas dokunentos – saglabāt mazās lauku skolas.
  Ar jauno algu reformu lauki būs tukši un lauku bērni sadzīti internātos.Skolotāji aizbrauks – nodokļi aizbrauks līdzi.
  Sahāras tuksnesim nebūs vajadzīgi pašvaldību vadītāji.

 5. Skumji un traģiski, ka dažs pašvaldības vadītājs te runā nevis par būtiskām lietām, kas skar sabiedrību, bet sapņo par 5 gadu vēlēšanu ciklu (vēl par maz esat izsēdējušies mīkstos krēslos, paēduši un padzēruši no nodokļu maksātāju naudas?), par savu ieguvumu, sakot “mēs nedzīvojam sliktāk par Gulbenes novadu”, laikam domāts – mēs, kas sēžam domē, mūsu bērni un mazbērni. Jā, jūs dzīvojat labi, pat ļoti, bet ir vēl ap 2000 cilvēku, kuri tomēr vēlētos arī dzīvot labi. Tāpēc ierosinu Rugāju novadam apvienoties ar Balvu novadu. Būs vismaz mazāk izmaksu ierēdņu uzturēšanai. Ja vajadzēs, rīkosim referendumu šajā jautājumā.

  • Ak, tu šausmas, kāda traģēdija! Tak piedalieties vēlēšanās un jau tik perfekta personība esat, tauta Jūs ievēlēs! Nevajadzēs citus zākāt. Tad gan varēsiet i “noēsties”, i nodzerties , gan sēdēt mīkstos krēslos un pirst 4 gadus!

   • Te ierunājies viens no pirdējiem. Laikam tāpēc mazu novadu pašvaldībās tik sasmacis gaiss. Tur jau salasījušies vien domubiedru grupiņas pārstāvji, citus savā barā nepieņem, ja nu vienīgi nebūsi di… līdējs. Visos laikos vadībām patikuši iztapīgi, klusi un pazemīgi ļaudis, lai, sak, priecājas par pamestu kauliņu un nerej uz priekšniekiem. Nožēlojami. Un par tiem, kuri vēlas tikt deputātu krēslos, cik dzirdēts no psiholoģijas viedokļa, neko labu nesaka, jo cilvēks tādējādi vēlas apliecināt savu pārākumu, rīkojas savu kompleksu vadīts, bet tas, ko raksta papīros par darbiem un mērķiem, ir tīrās blēņas. Nu ko, nožēlojami!

    • Izskatās, ka Jūs mazvērtības kompleksi moka. Varbūt aizej pie psihiatra!

     • Cik nožēlojami, ja cilvēks neatšķir, ar ko nodarbojas psihiatrs, bet ar ko – psihologs vai psihoterapeits. Tur jau jāmeklē speciālista palīdzība tiem, kuri raujas pie varas, jo citādi nespēj realizēt savas ambīcijas. Bet tas jau nav dots visiem saprast. Un nav jau arī visiem jāsaprot, bet tiem, kurus uztur nodokļu maksātāju nauda, tiem gan būtu pienākums zināt un saprast. Diemžēl tur lielākā daļa ir tādu, kuriem ne kauna, ne goda, ne saprašanas. Ko padarīsi, ja vadība pieļauj? Vadībai izdevīgāk, ka darbinieki un tauta ir, tā teikt, tupi – vieglāk vadīt. Taisnība teicienam, ka zivs pūst no galvas.

     • vow baigi gudrā, laikam esi bijusi pie visiem šiem speciālistiem, ja tik labi pārzini….

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Likumprojekts “LELB – vienīgie īstie luterāņi”

Vairāki Saeimas deputāti iesnieguši likuma labojumus, lai noteiktu, ka valsts atzīst Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) darbības nepārtrauktību Latvijā un ka LELB ir vienīgā tiesību pārmantotāja luteriskajai baznīcai, kas darbojās Latvijā līdz 1940. gadam.

Pašlaik spēkā esošo LELB likumu plānots papildināt ar preambulu, kurā būtu noteikts gan augstāk minētais, gan tas, ka LELB izveidojusies luteriskās reformācijas kustības ietvaros 16. gadsimtā, darbību sākusi pirms Latvijas dibināšanas un nepārtraukti darbojusies Latvijā arī okupāciju laikā. Grozījumi likumā paredz vēl vairākas citas izmaiņas. Likumprojektu sagatavojusi LELB Tiesību komisija un apstiprinājusi baznīcas Bīskapu kolēģija. LELB pārstāvji vērsušies pie 12. Saeimas deputātiem ar lūgumu parakstīt šo likumprojektu.

Taču Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca ārpus Latvijas (LELBĀL) pauž uzskatu, ka piedāvātie grozījumi nepamatoti ierobežo baznīcas draudžu pašnoteikšanās tiesības. Likumprojekts esot izstrādāts bez konsultācijām ar citām luterāņu baznīcām Latvijā. LELBĀL norādīja, ka patlaban Latvijas teritorijā un ārpus tās darbojas trīs luterāņu baznīcas un to draudzes kā tās LELB pēcteces, kuras darbību pārtrauca Otrais pasaules karš un sekojošā okupācija. Līdz ar to būtu pareizi vienoties par baznīcu līdzvērtīgu sadarbību, nevis netaisni izcelt vienas absolūtu prioritāti, uzskata LELBĀL.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+