Mobilā versija
+4.5°C
Urzula, Severīns
Sestdiena, 21. oktobris, 2017
31. janvāris, 2017
Drukāt

Jāņa Kalnbērziņa “aplokšņu alga” (6)

5rubli1 DB

Raksta autors ir Ilgonis Upmalis, PSRS armijas militārās vēstures pētnieks.

Izlasot “Latvijas Avīzē” publicēto interviju ar Latvijas Vēstures institūta profesori Dainu Bleieri (LA 19. janvārī “Kalnbērziņš saņēma “aplokšņu algu”), vēlos izteikt savas domas par intervijā minēto.

Tajā, ka Latvijas kompartijas vadītāja Jāņa Kalnbērziņa alga bijusi ap astoņiem tūkstošiem rubļu, bet uz valsts aizņēmuma obligācijām viņš parakstījies par divreiz lielāku summu, nav nekā neizskaidrojama. Tajā laikā dzīvojušie zina, ka vadošajiem darbiniekiem uz valsts aizņēmuma obligācijām bija jāparakstās par pusotru vai divām algām, tā teikt, jārāda piemērs “parastajiem mirstīgajiem”, kuriem bija jāparakstās algas apmērā. Neapgalvošu, ka Kalnbērziņam nebija papildus piemaksas. Piemaksas padomju okupācijas laika partijas un valsts darbiniekiem apliecina arhīva dokumenti. Arī, ja viņa alga bija astoņi tūkstoši, sešpadsmit tūkstošu rubļu atskaitīšana gada laikā Kalnbērziņam nekādas lielas problēmas neradīja. Mana alga tajā laikā bija četrdesmit rubļu un ikmēneša atskaitījumi par valsts obligācijām algas apmērā bija visai jūtami.

Kas attiecas uz intervijā teikto par sarežģījumiem ar pētījumiem par sarkanās armijas izvietošanu Latvijā pēc Otrā pasaules kara, varu pilnībā atbalstīt cienījamās profesores sacīto, ka, tikai laikam ejot, varam sākt saprast arhīvos atrodamos dokumentus, kuri vairs nav slepeni. Tāpēc arī grāmatu “Latvija- PSRS karabāze”, kurā stāstīts galvenokārt par laiku, kad notika armijas izvešana, uzrakstījām pirms grāmatas “Latvija – padomju militāristu varā 1939 -1999”, kurā, balstoties arhīvu dokumentos 86. – 124. lpp rakstījām par PSRS armijas izvietošanu pēc 1945. gada. Darbs nav akadēmisks. Uz Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts arhīvā atrodamā lielā dokumentu krājuma pamata stāstījām par šo Latvijas vēstures posmu, kad, pēc sarkanās armijas iebrukuma 1944. gadā un vācu okupantu padzīšanas, 1939. gadā iesāktā padomju okupācija turpinājās līdz pat PSRS sabrukumam.

Piebildīšu profesores sacītajam, ka pētījumi par militāriem jautājumiem ir ļoti sarežģīti, jo prasa no pētnieka speciālas militāras un valodu zināšanas, lielu pacietību un prasmi atšifrēt slepenos dokumentus. Latvijas arhīvos ir ļoti lieli dokumentu krājumi par šiem jautājumiem, kuri gaida pētniekus. Ja gribam pētīt PSRS armijas apgādi un infrastruktūras izmantošanu, tad pētniekam vēl vajadzētu būt ar finansista, ekonomista un grāmatveža izglītībai.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. ha tev taisnība kad to sāks saprast kas notiek Latvijā. sabiedrotie vai okupanti? Sabiedrotie ir vārda aizsegs OKUPĀCIJAI.

  2. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

    Attēlā redzamo naudaszīmi Kalnbērziņš nekad nav redzējis! Pat ja viņam maksāja aploksnē, tur bija pavisam citi červonci un raksta autors, ticamības un vēsturiskas patiesības pēc, jau nu varēja papūlēties sameklēt šīm aploksnēm atbilstošu piecīti.

Monika Zīle: Vērtīgs ceļa spieķis (1)Vai tiešām pienācis laiks saprast, ka nav tādas profesijas, kas garantē palikšanu izvēlētajā nodarbē līdz pensijai?
Uldis Šmits: Bet igauņi...Labāk pieaicināt pāris tūkstošus lietpratēju prioritārā nozarē nekā padarīt visu ekonomiku atkarīgu no viesstrādniekiem
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Karjeras kāpnes

Amerikas kinoaprindās izvērsies skandāls ap Holivudas producentu Hārviju Vainstainu, kurš tiek vainots par seksuālu uzmākšanos un izvarošanu. Skandāls sākās, kad laikraksts “The New York Times” ziņoja, ka Vainstains vairākus gadu desmitus seksuāli uzmācies gados jaunām sievietēm, kuras vēlējās darboties kinoindustrijā. Reaģējot uz šīm ziņām, kāda amerikāņu aktrise sociālajos tīklos aizsākusi akciju, kurā, lietojot tēmturi “#MeToo” (“#EsArī”), cilvēki atklāj, ka piedzīvojuši seksuāla rakstura uzbrukumus.

Arī Latvijas tvitera vidē parādījies tēmturis “#EsArī”, ko papildina atklāti stāsti no cietušajām sievietēm.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (5)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Māris Antonevičs: "Jaunās sejas" gaidotIzmaiņas mediju uzburtajā pasaules kārtībā – izrādās, ka jauni, spilgti līderi ne vienmēr ir liberāli.
Draugiem Facebook Twitter Google+