Kultūra
Mūzika

Jāņa Lūsēna pirmā simfonija izskanēs Liepājā 16

Publicitātes foto

Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” 22. septembrī koncertā “Lūsēns un Subramanjams. Veltījums Latvijai”. Liepājas Simfoniskais orķestris diriģenta Kaspara Ādamsona vadībā klausītāju vērtējumam nodos komponista Jāņa Lūsēna pirmo simfoniju – “Romantisko simfoniju”.

Šajā koncertā pirmatskaņojumu piedzīvos jau ceturtā no Liepājas Simfoniskā orķestra pasūtītajām Simtgades cikla simfonijām. Līdz šim ciklā atskaņotas tādu latviešu komponistu kā Riharda Dubras, Imanta Kalniņa un Andra Vecumnieka simfonijas.

Par savas pirmās simfonijas tapšanu komponists Jānis Lūsēns neslēpj, ka tas bija liels izaicinājums un vilinājums. “Sākumā daudz klausījos, kas notiek pasaulē, kas tiek radīts, tomēr sev neko iepriecinošu neatradu. Mani īsti neaizrauj mūsdienu simfoniskā mūzika, aptuveni 80% projektu ir viendienīši. Nav liela māksla virknēt pašmērķīgus orķestra paņēmienus un ar kaut ko pārsteigt. Bieži dzirdu – ir gan kompozīcijas tehnika, gan tieksme pēc vēstījuma, bet pašu vēstījumu nesaņemu. Līdz ar to arī pašam pazuda jēga, ko darīt, jo pašmērķīgi rakstīt man nešķiet saistoši. Līdz vienā brīdī bija klikšķis un sapratu, ka, ja reiz aicinājums nāk no Liepājas, tad tam arī jābūt par Liepāju,” teic komponists.

J. Lūsēns ir liepājnieks, un šai pilsētai viņam kā komponistam ir īpaša un nozīmīga loma. “Tas viss saistīts ar manu pirmo muzikālo pieredzi, ko guvu pusaudžu laikā tieši Liepājā – Liepājas mūzikas skolā. Šeit notika iepazīšanās ar mūziku un aizsākās mans tālākais muzikālais ceļš. Tāpēc vēlējos noķert sajūtas, kas man bija tajā laikā – “Mazais menuets”, kur Jānis Šipkēvics spēlēja ģitāru un kurā spēlējām Imanta Kalniņa mūziku, mana aizraušanās ar ērģeļmūziku, Baha mūziku, impresionismu un ekspresionismu, franču mūziku. Vēlējos noķert intonācijas no tā laika, skaņdarbs ir drīzāk asociatīvs nekā tiešs,” nosaka J. Lūsēns.

Vēl šajā koncertā būs dzirdama arī “indiešu vijoļu dieva” un komponista dr. Lakšminarajana Subramanjama skaņdarbi un vijoļspēle. Pirmatskaņojumu piedzīvos dr. L. Subramanjama “Latvijas simfonija”, kā arī būs iespējams dzirdēt viņa komponēto Koncerts vijolei un orķestrim “Isabel” un simfonija “Bharath”.

 

22. IX 19.00 Lielais dzintars, Liepāja

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: no 7 līdz 15 EUR.

LA.lv