×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
21. septembris, 2016
Drukāt

Jāņa Streiča kinogads uzņems īstos apgriezienus

Jāņa Streiča kinogada logo autors – mākslinieks Ervins Broks.Jāņa Streiča kinogada logo autors – mākslinieks Ervins Broks.

Izstādes, pirmizrāde un festivāli
Gada sākumā Nacionālais Kino centrs (NKC) un LKA Rīgas Kino muzejs pasludināja šo par Jāņa Streiča kinogadu, un nu ir klāt programmas intensīvākā daļa – līdz ar 26. septembri, kad Latvijas populārākajam kinorežisoram aprit 80 gadi, sākas virkne viņam veltītu pasākumu, LA.lv uzzināja NKC.

Rīgā Pēterbaznīcā tieši režisora jubilejas dienā tiek atklāta gleznu, grafiku un citu mākslas darbu izstāde “Streičs un draugi”, kur jubilārs aicinājis draugus māksliniekus piedalīties ar saviem darbiem; starp tiem, protams, ir arī daudz Jāņa Streiča portretu. Izstāde būs apskatāma arī oktobrī un novembrī. Savukārt dienu vēlāk, 27. septembrī tirdzniecības centrā Galerija Centrs, stiklotajā Rīdzenes ielā, atklās Rīgas Kino muzeja izveidotu ceļojošo izstādi “Jānis Streičs: filmas, cilvēki, laikmets”; tā būs apskatāma līdz 24. oktobrim un pēc tam dosies uz dažādām vietām Latvijā un ārpus tās.

Jāņa Streiča kino gada kontekstā iekļaujas arī Latvijas Televīzijas dokumentālā filma “Mans draugs – Jānis Streičs” (autores – Agita Cāne-Ķīle un Daira Āboliņa), kas LTV ētera pirmizrādi piedzīvos 30. septembrī, bet 1. oktobrī Rēzeknē, Latgales vēstniecībā “Gors” notiks jubilejas sarīkojums-koncerts, kurā piedalīsies Streiča filmu aktieri, komponisti un mūziķi, LTV šo koncerta ierakstu pārraidīs 7. oktobrī, bet apmeklētāju lielās intereses dēļ divi koncerti vēlāk ieplānoti arī Rīgā – decembra sākumā kinoteātrī “Splendid Palace”.

Nākamie Jāņa Streiča kino gada notikumi saistīti ar Nacionālo filmu festivālu “Lielais Kristaps”, kurā šogad režisors saņems balvu par mūža ieguldījumu kinomākslā. Festivāls sāksies 6. oktobrī ar goda seansu, demonstrējot pēc Nacionālā Kino centra iniciatīvas restaurētu Jāņa Streiča spēlfilmu “Svešās kaislības” (1983), šogad restaurēta arī filma “Mans draugs – nenopietns cilvēks” (1975), kas tāpat tiks demonstrēta Lielā Kristapa ietvaros; paralēli tirdzniecības centrā “Alfa” no 3. oktobra būs skatāma izstāde par Jāņa Streiča attiecībām ar Lielo Kristapu.

Nacionālajam filmu festivālam sekos Rīgas starptautiskais kinofestivāls (Riga IFF), kura laikā, 20 oktobrī, notiks starptautiska zinātniska konference “Jānis Streičs un laikmetu zīmes”. Savukārt jubilejas gada noslēgumā apgādā “Dienas Grāmata” klajā nāks kinokritiķes Dairas Āboliņas grāmata “Jāņa Streiča maģiskais reālisms. 22 filmas”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+