Janičenoks atnes Latvijas izlasei dramatisku uzvaru pār Melnkalni 0

Latvijas vīriešu basketbola izlase Slovēnijā notiekošā Eiropas čempionāta finālturnīra pirmā posma otrajā spēlē ceturtdien ar rezultātu 73:72 (17:17, 20:20, 17:15, 19:20) uzvarēja Melnkalnes valstsvienību, uzvaru ar precīzu metienu sešas sekundes pirms cīņas beigām atnesot Kristapam Janičenokam.

Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?

Latvijas izlase līdz ar to divās turnīra spēlēs izcīnījusi divas uzvaras, nopietni iesaistoties cīņā par vietu otrajā posmā.

Latvijas izlases labā 15 punktus guva Janičenoks, bet 12 punktus guva Rolands Freimanis. Savukārt Melnkalnes valstsvienībā ar 24 punktiem izcēlās naturalizētais amerikāņu saspēles vadītājs Tairīss Raiss.

{gallery id=”2113″}

Spēli Latvijas izlase sāka sekmīgi, gūstot pirmos piecus punktus mačā un savu grozu neskartu nosargājot pirmās divas minūtes. Turpinājumā gan liela daļa uzbrukumu tika sasteigti, kas ļāva Melnkalnes izlasei pārņemt vadību ar 7:6. Ātros uzbrukumos iesaistīties izvēlējās abas komandas, taču daudzās neprecīzās darbības gādāja par zemu rezultativitāti. Melnkalnes izlase piezīmju normu sasniedza jau ceturtdaļas vidū, kas deva Latvijas izlasei tiesības uz salīdzinoši daudziem soda metieniem, tomēr vājā precizitāte liedza izkarot vērā ņemamu pārsvaru.

Divas minūtes pirms ceturtdaļas beigām neizšķirtu 14:14 ar precīzu tālmetienu panāca Freimanis. Pēdējās minūtēs latvieši aizsardzībā darbojās ļoti sekmīgi, zem groza vairākas reizes pretiniekus apturot Šeļakovam, taču uzbrukumā lielākā daļa darbību turpināja būt neprecīzas. Tādējādi pirmā ceturtdaļa beidzās pie neizšķirta rezultāta 17:17, Melnkalnes izlasei ar pēdējo metienu atspēlējot trīs punktu deficītu.

Arī otro ceturtdaļu labāk sāka Latvijas izlase, kas trīs minūšu laikā nodrošināja piecu punktu pārsvaru (25:20). Kopējais spēles temps bija manāmi krities, un komandas izvēlējās lielāko daļu savu uzbrukumu veidot pacietīgā un pozicionālā spēlē. Šādai cīņai labāk adaptējās Melnkalnes vienība, kas guva sešus punktus pēc kārtas, bet pēc tam ilgāku laika posmu nemitīgi notika viena vadības maiņa pēc otras.

Četras minūtes pirms puslaika beigām rezultāts bija neizšķirts 31:31, bet minūti vēlāk Latvijas izlase pie tāda paša rezultāta sasniedza piezīmju normu. Laukuma otrā galā Melnkalnes basketbolisti vairākas reizes tika pie atlēkušajām bumbām uzbrukumā, kā rezultātā pusotru minūti pirms puslaika beigām panāca piecu punktu pārsvaru (36:31). Ar vienu precīzu Šeļakova soda metienu un realizētu Janičenoka tālmetienu Latvijas vienība pietuvojās līdz viena punkta atstatumam, kā arī ieguva tiesības uz uzbrukumu. Kārtējo reizi tika nopelnīti soda metieni, kurus realizēja Janičenoks, atgriežot Latvijas izlasi vadībā, taču pēdējā uzbrukumā pie soda metieniem tika Raiss, realizējot vienu no tiem un atkal panākot neizšķirtu.

Mača trešā ceturtdaļa sākās ātrā tempā un agresīvā cīņā, nelielu iniciatīvu izkarojot Latvijas valstsvienībai. Četru minūšu laikā Latvijas izlase panāca četru punktu pārsvaru (65:61), bet Melnkalnes basketbolisti nespēja rezultātu izlīdzināt pašu individuālo kļūdu dēļ. Tam sekoja precīzs K.Bērziņa tālmetiens, kas Latvijas izlases pārsvaru palielināja līdz septiņu punktu atzīmei. Melnkalnes basketbolist bez gūtiem punktiem palika trīs ar pusi minūtes, bet Latvijas izlases uzbrukumā nekļūdīgs turpināja būt Freimanis, ar precīzu tālmetienu gūstot savu 12.punktu mačā.

Trīs minūtes pirms ceturtdaļas beigām Latvijas valstsvienība atradās vadībā ar pieciem punktiem (51:46), bet savu ceturto piezīmi bija iekrājis Šeļakovs. Brīdi vēlāk viņš tika arī pie savas piektās piezīmes, bet mazliet vēlāk trešo sodu nopelnīja izlases vadošais centra spēlētājs K.Bērziņš. Melnkalnes izlase pusotru minūti pirms ceturtdaļas beigām panāca divu punktu deficītu (49:51), taču tad divos uzbrukumos pēc kārtas apņēmīgi nospēlēja Šķēle. Lai arī pretiniekiem padevās precīzs tālmetiens, ceturtdaļu Latvijas izlase noslēdza ar divu punktu pārsvaru – 54:52.

Noslēdzošās ceturtdaļas ievadā svarīgā brīdī pie neizšķirta rezultāta precīzs no tālienes bija Kuksiks, bet mazliet vēlāk 59:54 panāca Meiers. Melnkalnes izlase gan rezultātu ātri izlīdzināja, turklāt pie savas ceturtās piezīmes tika K.Bērziņš. Pēc četrām nospēlētām minūtēm Melnkalne izvirzījās vadībā ar 61:59, bet jau pāris mirkļus vēlāk K.Bērziņš nopelnīja piekto piezīmi un bija spiests laukumu pamest. Ar ļoti sekmīgiem uzbrukumiem iniciatīva pārliecinoši pārgāja Melnkalnes izlases pusē, kas ceturtdaļas vidū atradās vadībā ar 67:61.

Trīs minūtes pirms mača beigām abas komandas bija sasniegušas piezīmju normu, bet vadībā ar 67:63 atradās Melnkalne. Pretiniekiem neizdevās pārsvaru palielināt, taču arī Latvijas izlase nākamajos divos uzbrukumos palika bez metiena. Pusotru minūti pirms cīņas beigām viena punkta deficītu ar tālmetienu panāca Kuksiks, kurš pats 56 sekundes pirms cīņas noslēguma izvirzīja Latviju vadībā ar 68:67. Uz to brīdi Latvijas izlase bija veikusi izrāvienu ar 9:0.

Raiss ar diviem soda metieniem 44 sekundes pirms cīņas beigām panāca 69:68 Melnkalnes labā, bet nākamajā uzbrukumā tālmetienu realizēja Janičenoks. Bumba tika uzticēta Melnkalnes izlases līderiem Raisam, kurš 11 sekundes pirms fināla svilpes realizēja divpunktu metienu, turklāt pēc Freimaņa pārkāpuma tika pie soda metiena, kas bija precīzs un deva Melnkalnei viena punkta pārsvaru. Noslēdzošajā Latvijas izlases uzbrukumā brīvs metiens no stūra bija Janičenokam, kurš bija precīzs, bet atlikušajās sešās sekundēs Melnkalne pie nepieciešamā groza netika.

Kā ziņots, pirmajā čempionāta mačā Latvijas valstsvienība ar rezultātu 86:75 trešdien pārspēja Bosnijas un Hercegovinas basketbolistus. Latvijas izlase Eiropas čempionātu finālturnīros pie uzvaras tikusi pēc ilgāka pārtraukuma, jo pirms diviem gadiem tā piedzīvoja zaudējumus visās piecās cīņās.

Tikmēr Melnkalne savā pirmajā spēlē trešdien ar 81:80 uzvarēja Maķedoniju. Panākums šajā cīņā tika gūts salīdzinoši skandalozi, jo par pēdējo sekunžu notikumiem Maķedonija vēlāk iesniedza oficiālu protestu, kas gan tika noraidīts.

Turpinājumā B apakšgrupas mačos Latvijas izlase piektdien spēkosies ar principiālajiem pretiniekiem Lietuvu, bet nākamajā dienā paredzēta brīvdiena. Duelis pret Serbiju gaidāms svētdien, bet noslēdzošā apakšgrupas cīņa paredzēta pirmdienas pēcpusdienā pret Maķedoniju.

Otrajam turnīra posmam kvalificēsies četru apakšgrupu trīs labākās komandas, bet pārējām izlasēm čempionāts būs noslēdzies. Ja Latvijas basketbolisti spēs kvalificēties otrajai kārtai, viņiem E apakšgrupā pretiniekos būs trīs labākās komandas no A grupas (Ukraina, Lielbritānija, Francija, Vācija, Izraēla un Beļģija). Komandas uz otro posmu ņems līdzi pirmā posma savstarpējās spēlēs izcīnītos panākumus.

Citās B grupas otrās kārtas cīņās šodien Bosnija un Hercegovina spēkosies ar Serbiju, bet Lietuva spēlēs pret Maķedoniju.

Latvijas izlases sastāvā dalībai šajā Eiropas čempionātā nav iekļauti pretrunīgi vērtētie Kristaps Valters un Kaspars Kambala, savukārt vienīgais latvietis Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) Andris Biedriņš kārtējo reizi izvēlējies valstsvienībā nespēlēt. Tāpat savainojuma dēļ komandā nav Dāvja Bertāna, kuram turnīrā liedz piedalīties ceļgalu krustenisko saišu plīsums.

Izlasē atgriezušies pieredzējušie Kristaps Janičenoks un Armands Šķēle, kuri kopā ar Jāni Blūmu ir pieredzējušākie šī valstsvienības modeļa basketbolisti. No Latvijas izlases spēlētājiem Eiropas čempionātu pieredze līdz šim nebija vienīgi Kasparam un Jānim Bērziņiem. Piektais finālturnīrs šis ir Blūmam un Šķēlem, Janičenoks piedalās ceturtajā Eiropas čempionātā, trešo finālturnīru aizvada Rolands Freimanis, bet pārējiem sešiem spēlētājiem šis ir otrais Eiropas čempionāts.

Gatavojoties Eiropas čempionātam, Latvija aizvadīja desmit pārbaudes spēles, no kurām divas bija neoficiālas. Vispirms komanda devās uz pārbaudes turnīru Slovēnijā, kur pirmajā mačā ar 67:71 piekāpās mājiniekiem, savukārt pēc tam ar 66:61 pārspēja Turciju. Tiesa, turnīra noslēdzošajā cīņā nācās atzīt Serbijas pārākumu ar 54:67. Pēc tam jau Rīgā Latvijas basketbolisti aizvadīja divus pārbaudes mačus ar Krieviju, kuros uzvaras tika dalītas uz pusēm – 72:52 un 67:73. Pēc tam sekoja neoficiāla pārbaude pret “Mercer” Universitātes komandu no ASV, kurā tika gūts pārliecinošs panākums ar 104:62.

Augusta izskaņā komanda devās uz Horvātiju, kur vispirms ar 66:81 atzina mājinieku pārspēku, bet pēc tam neoficiālā duelī nospēlēja ar viņiem neizšķirti 71:71. Pārbaudes spēļu ciklu Latvijas valstsvienība noslēdza Somijā, abos mačos pārspējot vietējo izlasi ar 90:84 un 106:70.

Latvijas izlase Eiropas čempionātā piedalās jau devīto reizi pēc neatkarības atgūšanas. Līdz šim labākais sasniegums bijis 2001.gada turnīrā, kad tika izcīnīta augstā astotā vieta. Tomēr pēdējos piecos Eiropas čempionātos valstsvienība nav spējusi izkļūt no apakšgrupas.

Pirms Eiropas čempionāta Latvijas Basketbola savienība (LBS) neizvirzīja valstsvienībai konkrētu uzdevumu.

Eiropas čempionāts Slovēnijā ilgs līdz 22.septembrim.