Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Rolands, Rolanda, Ronalds, Erlends
Trešdiena, 18. oktobris, 2017
10. februāris, 2016
Drukāt

Jānis Abāšins: (Uguns)nelaime nenāk brēkdama

Foto - LETAFoto - LETA

Jānis Abāšins, Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents

Jānis Abāšins, Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents

Pērn ugunsgrēkos dzīvību zaudējuši 90 cilvēki, bet šogad līdz 4. februārim uguns nelaimēs bojā gājuši jau 18 cilvēki, tajā skaitā trīs bērni. Bēdīga statistika, kuru apkopojis Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), kam valsts uzticējusi, ne tikai dzēst un glābt, bet arī veikt preventīvās darbības. Piemēram, reglamentu un priekšrakstu izstrādi dažādiem ražošanas objektiem un sabiedriskām ēkām, kā arī sabiedrības informēšanu kopumā. Tāpat kopā ar citām institūcijām, piemēram, Latvijas Ugunsdzēsības asociāciju un Latvijas Apdrošinātāju asociāciju tiek iniciēti stingrāki uzraudzības nosacījumi saistītajos normatīvajos aktos. Vai valstij var pārmest nepietiekamu ugunsdrošības uzraudzību un vāju prevencijas sistēmu? Vai mēs katrs pats pietiekami domājam par savu un savu līdzcilvēku drošību?

Normatīvo aktu izstrādes un ieviešanas ātrums

Ļoti labs piemērs ir nesen presē izskanējusī ziņa par VUGD sagatavotajiem Ugunsdrošības noteikumiem, kas paredz dūmu detektoru obligātu ieviešanu visā dzīvojamā sektorā no 2020. gada. Noteikumi tiek gatavoti jau pāris gadus, un pašlaik tie ir saskaņošanas procesā ar iesaistītajām institūcijām. Lai gan ugunsdzēsēju pieredze liecina, ka ievērojamu ugunsgrēkos bojā gājušo skaita samazinājumu var panākt, dzīvojamo sektoru aprīkojot ar detektoriem, jo visbiežāk cilvēki nevis sadeg, bet nosmok dūmos, šādas ieceres realizācija prasa gadus, un šobrīd pat nav skaidrs, cik drīz izskatīšanai valdībā noteikumi tiks virzīti.

Iestāžu vadītāju attieksme pret ugunsdrošības noteikumiem

Darba aizsardzības prasības, ugunsdrošības noteikumi attiecas uz jebkuru uzņēmumu un iestādi. Gribētos domāt, ka mācību iestādēs drošība ir pirmajā vietā, tomēr par to neliecina VUGD skolu apsekošanas rezultāti pirms pāris gadiem. 729 skolas nebija aprīkotas ar trauksmes signalizācijas sistēmām, 879 skolās nebija ierīkotas izgaismotas evakuācijas norādes, savukārt 325 mācību iestādes nebija apmācītas atbildīgas personas par ugunsdrošību. Pagājušā gada novembrī saistībā ar ugunsgrēku Juglas vidusskolā Rīgas domes amatpersona paziņoja, ka 2016. gadā visās Rīgas izglītības iestādēs tiks uzstādītas jaunas ugunsdrošības sistēmas. Kā ar citu pašvaldību skolām? Jāsagaida nākamā nelaime? Ja nerunājam par sabiedriskām iestādēm un paaugstināta riska objektiem, kuros lielākoties ir apmācīta atbildīgā persona un izstrādātas instruktāžas, vai bieži savās darbavietās esam saskārušies ar ugunsdrošību saistītām instrukcijām, kaut mutiskām? Vai paši par to aizdomājamies un jautājam? Prātā nāk paziņa, kurš piedzīvoja ugunsgrēku darbavietā, kas atradās augstceltnē.

Kopš tā laika pirmais, kam viņš pievērš uzmanību daudzstāvu ēkās, ir evakuācijas plāns. Atbildīgais vienmēr tiks atrasts, taču mums arī katram pašam ir vairāk jādomā par savu drošību, tajā skaitā, prasot trūkstošo informāciju no atbildīgajām personām un iestādēm.

Kampaņas

Ir tik daudz sociālo kampaņu nolūkā samazināt ceļu satiksmes negadījumus, tajos cietušo un bojā gājušo skaitu – par gaismu atstarojošajām vestēm, sprādzēšanos aizmugurējā sēdeklī, draugu izglābšanu, neļaujot braukt dzērumā u. c. Tāpat arī sociālās kampaņas, kas tapušas ar valsts atbalstu, piemēram, par pasīvās smēķēšanas mazināšanu. Kāpēc nav nekā vērienīga saistībā ar ugunsdrošību?

Jāsecina, ka ugunsdrošības jautājumi tiek aktualizēti tikai, notiekot nelaimei. Atbildīgajiem dienestiem “rokas par īsu”, priekšlikumi preventīvajiem pasākumiem iestrēgst starp dažādiem kabinetiem, un, sadalot līdzekļus, citu jomu vajadzības ir būtiskākas. No otras puses skatoties, vai paši iestājamies par savām tiesībām uz drošu vidi sev un līdzcilvēkiem – pieprasām atbilstošu rīcību un apstākļus no mājas pārvaldnieka, skolas direktora, darba devēja? Nelaime nenāk brēkdama.

Pievienot komentāru

Roberts Zīle: Nedrīkstam palikt vienaldzīgi (13)Katalonijas centieni iegūt neatkarību no Spānijas izraisījuši pretrunīgu reakciju Eiropā: vieni atbalsta kataloņu tiesības uz pašnoteikšanos, bet citi uzskata, ka Katalonijas atšķelšanās radīs bīstamu precedentu un uzkurinās separātisma tendences.
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms aiziešanas atslēdziet elektrību koģenerācijas stacijām!

Ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, kurš pagājšnedēļ paziņoja, ka pametīs darbu valdībā, lai  vadītu “Vienotības” Saeimas frakciju, pēc šīs svētdienas TV3 raidījuma “Nekā Personīga” jāķeras pie vēl kāda grūta darba.

TV raidījumā izskanēja bažas, ka vairāki uzņēmumi varētu būt krāpušies ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā. Raidījums atklājis vairākus uzņēmumus, kuri nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, AS “Sadales tīkls” testā padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora. Ja šie uzņēmumi sāks darbu un izmantos iespēju elektrību tirgot par paaugstināto cenu, patērētājiem tas izmaksās līdz 100 miljoniem eiro obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājumos nākamajos 10 gados. Ministrs uzdevis Ekonomikas ministrijas kontroles grupai ar ekspertiem nekavējoties veikt pārbaudes. Tāpat pārbaudi uzdots veikt SIA “Rīgas enerģija” apjomīgajā koģenerācijas stacijā Vestienas ielā 2, Rīgā. Šis uzņēmums saistīts ar uzņēmēju Māri Martinsonu. “Nekā Personīga” esot zināms, ka šī stacija nav nodota ekspluatācijā, un ir aizdomas, ka pārbaudes tests varētu nebūt noticis godīgi.

Arī Ministru prezidents Māris Kučinskis uzdevis ministram sadarbībā ar Iekšlietu ministriju nekavējoties veikt pārbaudes. Līdz šā gada 30. oktobrim jāziņo par plānoto rīcību un nepieciešamajām izmaiņām normatīvajos aktos.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (3)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Laima Geikina: Vai mēs vēlamies pārmaiņas izglītībā? (15)"Kurš no jums ir bez grēka, lai pirmais met akmeni uz viņu!" (Jņ 8:7)
Draugiem Facebook Twitter Google+